حشرات چگونه رشد و تولید مثل می کنند؟

دانشمندان بیش از 800 هزار نوع حشره را شناسایی کرده اند. حشرات معمولاً از طریق لقاح داخلی تولید مثل می کنند؛ یعنی اسپرم حشره نر وارد بدن حشره ماده می شود و تخمک ها را بارور می کند. حشره ماده معمولاً تخم های بارور را در نقطه ای امن و در نزدیکی منابع غذایی می گذارد.

عمل لقاح در برخی دیگر از حشرات، خارجی است. به این ترتیب که حشره نر پس از تخمگذاری حشره ماده آنها را بارور می کند.

بعضی از حشرات نیز می توانند بدون جفت گیری با حشره نر، تخم هایی بارور تولید کنند. این نوع تولید مثل غیر جنسی است که به آن بکرزایی (Parthenogenesis) می گویند.

تخم ها تا قبل از تبدیل شدن به حشره بالغ چندین مرحله را طی می کنند و شکل های مختلفی به خود می گیرند. به این مراحل، دگردیسی (Metamorphosis) می گویند. برخی از حشرات دگردیسی کامل و برخی دیگر دگردیسی ناقص دارند. دگردیسی کامل دارای چهار مرحله است که عبارتند از: تخم، نوزاد کرمی شکل، شفیره و حشره بالغ.

در دگردیسی ناقص سه مرحله تخم، نمف و حشره بالغ وجود دارد. به نوزاد بدون بالی که از تخم خارج می شود و شبیه حشره بالغ است، نمف می گویند. نمف کوچکتر از حشره بالغ است و اندام های تولید مثلی آن رشد نکرده اند.

حشرات در طول دوران رشد چندین بار پوست اندازی می کنند. دگردیسی بر حسب نوع حشره و شرایط محیطی ممکن است بین چند روز تا چند سال طول بکشد. تخم های بسیاری از حشرات می توانند در طول فصل زمستان و سایر شرایط نامساعد زنده بمانند.

حشرات هم مفید و هم مضر می باشند. برخی از حشرات مضر محصولات کشاورزی و گیاهان را نابود می کنند. برخی دیگر به دلیل انتشار عوامل بیماری زا به ما صدمه می رسانند. حشرات، لباس ها و پارچه های پشمی را می خورند. موریانه ها چوب می خورند و به کاغذ و کتاب هم آسیب می رساند. ملخ ها محصولات کشاورزی را از بین می برند. میوه درختانی که سمپاشی نشده اند، دچار کرم خوردگی می شوند. گاهی اوقات نیز حشرات موجب سلب آسایش ما می شوند.

در کنار حشرات مضر، حشرات مفیدی هم وجود دارند که موجب گرده افشانی و باروری گیاهان می شوند. بسیاری از پرندگان و ماهی ها از حشرات تغذیه می کنند. در برخی از نقاط جهان از حشرات به عنوان یک منبع غذایی استفاده می شود. حشرات مواد مفیدی مثل ابریشم، عسل و موم تولید می کنند. حشراتی مثل کفشدوز از آفاتی مانند شته تغذیه می کنند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «حشرات چگونه رشد و تولید مثل می کنند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا