چرا جسد روی آب شناور می‌ماند؟

بارها اتفاق افتاده است که فردی با وجود تلاش برای شناور ماندن روی آب غرق می‌شود. از طرف دیگر جسد انسان پس از مدتی روی آب شناور می‌ماند.

طبق قانون ارشمیدس وقتی جسمی در داخل آب قرار می‌گیرد، جایگزین آب هم حجمش می‌شود. اگر وزن جسم برابر یا کمتر از وزن آبی باشد که جای آن را گرفته است جسم روی آب شناور می‌شود. بطور مثال چوب پنبه و چوب روی آب شناور می‌مانند؛ زیرا وزن آنها کمتر از وزن آب هم حجم‌شان است. از طرف دیگر اجسامی که وزن‌شان بیشتر از وزن آب هم حجم‌شان است در آب فرو می‌روند و غرق می‌شوند.

وزن بدن انسان کمتر از وزن آب هم حجمش است. به همین دلیل جسدی که در آب قرار می‌گیرد، برای چند ثانیه روی آب شناور می‌ماند. اما وقتی آب به درون بدن نفوذ می‌کند، وزن جسد بیشتر از وزن آب هم حجمش می‌شود و در آب فرو می‌رود. پس از مدتی جسد شروع به انبساط می‌کند و حجم آن افزایش می‌یابد. در این حالت وزن آبی که جسد جایش را می‌گیرد بیش از وزن جسد می‌شود. به همین جهت جسد بالا می‌آید و روی آب شناور می‌ماند.

منابع

  1. کتاب چرا، چطور، چگونه؟ نوشته دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال. ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز. موسسه نشر و تحقیقات ذکر. تیر 1393.
نمایش بیشتر

‫3 دیدگاه

  1. من چند سال پیش غرق شدم و جسدم روی آب نبود رفت ته اقیانوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا