چرا جسد روی آب شناور می ماند؟

تبلیغات

بارها اتفاق افتاده است که فردی با وجود تلاش برای شناور ماندن روی آب غرق می شود. از طرف دیگر جسد انسان پس از مدتی روی آب شناور می ماند.

طبق قانون ارشمیدس وقتی جسمی در داخل آب قرار می گیرد، جایگزین آب هم حجمش می شود. اگر وزن جسم برابر یا کمتر از وزن آبی باشد که جای آن را گرفته است جسم روی آب شناور می شود. بطور مثال چوب پنبه و چوب روی آب شناور می مانند؛ زیرا وزن آنها کمتر از وزن آب هم حجم شان است. از طرف دیگر اجسامی که وزن شان بیشتر از وزن آب هم حجم شان است در آب فرو می روند و غرق می شوند.

وزن بدن انسان کمتر از وزن آب هم حجمش است. به همین دلیل جسدی که در آب قرار می گیرد، برای چند ثانیه روی آب شناور می ماند. اما وقتی آب به درون بدن نفوذ می کند، وزن جسد بیشتر از وزن آب هم حجمش می شود و در آب فرو می رود. پس از مدتی جسد شروع به انبساط می کند و حجم آن افزایش می یابد. در این حالت وزن آبی که جسد جایش را می گیرد بیش از وزن جسد می شود. به همین جهت جسد بالا می آید و روی آب شناور می ماند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

تبلیغات
حراج شلوار مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل در های یو شاپ

مقاله علمی و آموزشی «چرا جسد روی آب شناور می ماند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا