آبشش چیست؟

تمام جانوران باید بتوانند اکسیژن را از محیط زندگی خود بگیرند و همزمان، گاز زائد دی اکسید کربن را دفع کنند. جانوران خشکی، با شش ها و یا اندامی مشابه آن، اکسیژن را از هوا می گیرند. اما جانورانی که در آب زندگی می کنند، این کار را با آبشش انجام می دهند.

درون آبشش ها، توده ای از رگ های خونی بسیار ظریف با آب در تماس هستند و اکسیژن و دی اکسید کربن را مبادله می کنند. آبشش های ساده دسته هایی از بافت حاوی رگ های خونی هستند که نمونه آن در نوزاد قورباغه دیده می شود. این دسته ها سطح وسیع تری را برای تبادل گاز فراهم می آورند. در ماهی ها، این آبشش ها درون سر قرار گرفته اند و با پوشش مناسب حفاظت می شوند. آب بطور پیوسته از دهان به درون آبشش ها تلمبه می شود، طوری که این اندام ها همواره در تماس با اکسیژن قرار دارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آبشش چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا