بیماری های ناشی از استخر

در سال 1999 و 2000 میلادی بیش از 2000 مورد بیماری مربوط به استخر و چهار مورد مرگ ناشی از مشکلات بهداشتی استخرها به وقوع پیوست. اسهال، رایج ترین بیماری ناشی از استخر است و هزاران نفر که بطور تصادفی، آب استخر را بلعیده اند آن را تجربه کرده اند.

به گفته دکتر بیچ، یکی از متخصصان مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آتلانتا: «این آمار نسبت به دهه قبل، 10 برابر شده است. بیشتر اوقات استخرهای آلوده، شناسایی و گزارش نمی شوند و در دهه اخیر آلودگی استخرها بیش از 10,000 نفر را تحت تاثیر قرار داده است.»

در این مقاله شما می توانید با برخی از آلودگی های استخر که می توانند گریبان شما را نیز بگیرند، آشنا شوید.

افرادی که دچار اسهال هستند، میلیون ها میکروب را همراه خود حمل می کنند. چنانچه یک شناگر مبتلا به اسهال در استخر دچار مشکلی شود، تمام آب آلوده خواهد شد.

اگر شخصی که در کنار شما شنا می کند نسبت به رعایت بهداشت بی توجه باشد، می تواند ناقل یک انگل به نام کریپتوسپوریدیوم (Cryptosporidium) باشد. انگلی که تقریباً کلر آب روی آن تاثیری ندارد و مدت زمان تقریبی مورد نیاز برای مرگ این انگل در آب حاوی کلر، نزدیک هفت روز می باشد. این انگل می تواند موجب اسهال گردد. در کودکان یا افرادی که با نقص سیستم ایمنی مواجه هستند، این انگل می تواند موجب بیماری های جدی گردد. به خاطر همین بسیاری از پارک های آبی سراسر دنیا نام «مزرعه اسهال» را یدک می کشند!

اگرچه کلر سایر میکروب ها را ظرف چند ثانیه از بین می برد اما کریپتوسپوریدیوم روزهای متوالی در آب کلردار زنده می ماند. سایر مهمان های ناخوانده استخر عبارتند از: اشرشیا کلی (Escherichia coli)، ژیاردیا (Giardia) و شیگلا (Shigella).

علائم مربوط به بیماری های ناشی از استخر از این قرار می باشند:

 • 72 درصد قرمزی چشم
 • 32 درصد عفونت گوش
 • 20 درصد خارش
 • 10 درصد عفونت چشم
 • 6 درصد عفونت دستگاه تنفسی یا مجاری ادراری
 • 5 درصد عفونت پوست
 • 4 درصد اسهال

به نظر می رسد که بیماری های گوارشی کودکان در فصل تابستان، یک افزایش نسبی دارد. در گذشته این افزایش را به استخر و شنا مرتبط نمی دانستند اما اکنون ارتباط آن کاملاً ثابت شده است.

چگونه از تمیز بودن آب استخر اطمینان حاصل کنیم؟
قبل از پریدن در آب، وضعیت آن را توسط حواس خود ارزیابی کنید:

 1. نگاه کنید: آب باید تمیز، شفاف و آبی به نظر رسد و باید عمق آن مشخص باشد. شما باید بتوانید چاه تخلیه و خط کشی های کف استخر را مشاهده کنید. مطمئن شوید که آب بطور مداوم در جریان و جابجایی است.
 2. لمس کنید: اطراف استخر باید تمیز و هموار باشد و لبه های استخر نباید لغزنده و چسبنده باشد.
 3. بو کنید: کلر نباید بوی تند و زننده داشته باشد. بوی تند کلر می تواند ناشی از وجود ترکیبی به نام کلرآمین باشد که حاصل ترکیب شیمیایی کلر با چربی بدن، عرق، ادرار، بزاق، کرم، لوسیون و میکروب ها باشد.
 4. گوش کنید: به صدای تجهیزات مخصوص تصفیه آب گوش کنید.

چگونه مهمان خوبی برای استخر باشیم؟

 • مشکلات را به مدیر استخر گزارش نمایید و تصور نکنید که به شما ربطی ندارد.
 • در صورت ابتلا به اسهال، شنا نکنید.
 • آب استخر را قورت ندهید. در هنگام شنا دهان خود را بسته نگه دارید و فقط زمانی که دهان تان بیرون آب است نفس بکشید.
 • قبل از شنا دوش بگیرید.
 • پس از تعویض پوشک کودک تان دست های خود را بشویید. (این کار را در کنار استخر انجام ندهید و به حمام یا رختکن بروید.)
 • کودکان را به استخر مخصوص آنان ببرید. مدام پوشک آنان را چک کنید. در صورتی که کودک شما بگوید دستشویی دارد باید بلافاصله او را ببرید.
 • کودک، بخصوص اندام های تحتانی او را قبل از ورود به استخر بشویید.
 • کودکان نو پا باید مایوی پوشک دار یا پوشک مخصوص شنا بپوشند. البته این نوع مایو نیز به ندرت غیر قابل نفوذ می باشد.

دکتر بیچ می گوید: «در حال حاضر هیچ راه حل سریعی برای بیماری های ناشی از استخر وجود ندارد. باید واقع بین باشید، کلر همه میکروب ها را از بین نمی برد. شنا کردن را کنار نگذارید، بلکه سالم و مسئولیت پذیر باشید.»

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «بیماری های ناشی از استخر»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله وب سایت WebMD ترجمه شده توسط مجله سلام سلامت به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا