بازی بسکتبال چگونه به وجود آمد؟

تبلیغات

در قرن دهم پیش از میلاد بازیی به نام «پُک تا پُک» توسط قبایل ساکن مکزیک انجام می گرفت که شباهت بسیاری به بازی بسکتبال داشت. در قرن ۱۶ میلادی آزتک ها در مکزیک مسابقاتی شبیه به همین بازی برگزار می کردند. در این مسابقات بازیکنان یک توپ کائوچویی را از میان حلقه سنگی عبور می دادند.

نخستین بازی بسکتبال در نیمه دسامبر سال ۱۸۹۱ میلادی برگزار می شود. این بازی توسط دکتر جیمز نیسمیت (James Naismith) ابداع شد. نیسمیت معلم ورزش یک مدرسه کارآموزی بین المللی در اسپرینگفیلد در ماساچوست آمریکا بود. از او خواسته شده بود بازیی جالب و سرگرم کننده برای دانش آموزان ابداع کند.

نیسمیت پس از کوشش های بسیار با الهام گیری از بازی های هاکی و فوتبال موفق به ابداع بازیی جدید شد. در این بازی، بازیکنان با انداختن توپ به داخل یک سبد، امتیاز بدست می آوردند. به همین جهت این بازی، بسکتبال (بسکت به معنی سبد و بال به معنی توپ) نام گرفت.

بازی بسکتبال در میان دانش آموزان مدرسه به شدت محبوبیت یافت. پس از آن، خبر این بازی جدید به سرعت به سایر نقاط آمریکا رسید. این بازی در طول ۱۰ سال در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، انگلستان، چین، هند و ژاپن نیز گسترش یافت.

تبلیغات
دانلود قانونی فیلم نبات با بازی شهاب حسینی

بازی بسکتبال در ابتدا ۱۳ قانون داشت که بیشتر آنها هنوز اجرا می شوند. هدف در این بازی شامل دو سبد است که توسط حلقه های آهنی به قطر ۴۵ سانتیمتر نگاه داشته می شوند. انتهای این سبدها در ابتدا بسته بود؛ اما بعداً سوراخی در انتهای آن ایجاد شد تا توپ از میان شان عبور کند.

زمین بازی بسکتبال معمولاً ۲۸ متر طول و ۱۵ متر عرض دارد. در هر طرف زمین، تخته ای به عرض ۱.۸ متر و طول ۱.۲ متر آویخته شده است. فاصله این تخته از خط عرضی زمین ۱.۲ متر است. هدف یا سبد روی تخته در ارتفاع ۳ متری زمین و فاصله ۳۰ سانتیمتری از پایین تخته نصب شده است.

در بازی بسکتبال هر تیم ۵ بازیکن در زمین و ۷ بازیکن ذخیره دارد. هر تیم دارای یک بازیکن میانه، دو بازیکن حمله و دو بازیکن برای دفاع است. در اغلب کشورها بسکتبال در دو زمان ۲۰ دقیقه ای انجام می شود. البته در مسابقات باشگاهی و حرفه ای ایالات متحده آمریکا، بازی در ۴ زمان ۱۲ دقیقه ای انجام می گیرد.

مسابقات بسکتبال از سال ۱۹۳۶ میلادی در بازی های المپیک گنجانده شد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «بازی بسکتبال چگونه به وجود آمد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا