دخترها باهوش تر هستند یا پسرها؟

نظرهای مختلفی درباره این پرسش وجود دارد. برخی می گویند دخترها باهوش تر از پسرها هستند و برخی دیگر پسرها را باهوش تر می دانند. این در حالی است که دانشمندان هنوز روش علمی مناسبی برای پاسخ دادن به این پرسش نیافته اند.

میانگین وزن مغز مردها کمی بیشتر از میانگین وزن مغز زن ها است؛ اما با توجه به اینکه میانگین وزن بدن مردها بیشتر از زن ها می باشد می توان گفت که وزن مغز درصد یکسانی را از کل وزن در هر دو جنس دارا است. به این ترتیب تفاوت در اندازه مغز اهمیت چندانی ندارد. تمام انسان ها، چه مرد و چه زن، تعداد زیادی سلول عصبی در مغزشان دارند و تفاوت اندک در تعداد آنها نمی تواند تفاوت قابل ملاحظه ای ایجاد کند.

برای کشف آنکه دخترها باهوش تر هستند یا پسرها، آزمایش های بسیاری روی گروهی از دختران و پسران انجام شده و نتیجه این آزمایش ها تقریباً یکسان بوده است. در آزمایش های مربوط به مهارت ها، میانگین امتیاز دخترها بیشتر و در آزمایش های مربوط به توانایی در امور فنی و مکانیکی معدل پسرها بالاتر است. اما این اعداد و ارقام مهم نیستند؛ زیرا مقیاس مناسبی برای اندازه گیری توانایی افراد محسوب نمی شوند.

دخترها و پسرها از کودکی به گونه ای متفاوت تربیت می شوند. معمولاً عرف و سنت های موجود ایجاب می کند که دختر بچه ها با عروسک و پسر بچه ها با اسباب بازی های برقی و مکانیکی بازی کنند. به همین دلیل معمولاً دخترها در امور فنی و مکانیکی مهارت کمتری دارند. اما در عصر حاضر سنت ها و روش های تربیتی که دو جنس را محدود می کنند، در حال برچیده شدن هستند. امروزه دخترها بیش از پیش در زمینه های مختلف در حال رقابت با پسرها هستند. به این دلیل است که توانایی دو جنس در حال برابری با یکدیگر است. این مسئله نشان می دهد که نحوه تعلیم و تربیت بیش از جنسیت تعیین کننده توانایی است.

در حال حاضر هیچ دلیل و مدرک علمی وجود ندارد که بتوانیم به کمک آن ثابت کنیم که کدام جنس باهوش تر است. هیچ یک از جنسیت ها بر هیچ توانایی ذهنی خاصی حق انحصاری ندارند. هر کدام از دو جنس حق دارند از هر فرصت ممکنی برای افزایش توانایی هایشان استفاده کنند و هر آنچه که می خواهند، باشند.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «دخترها باهوش تر هستند یا پسرها؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا