انواع هوش چندگانه دکتر گاردنر

زمانی که دکتر هوارد گاردنر (Howard Gardner) استاد دانشگاه هاروارد، نظریه هوش چندگانه را در دهه 1980 مطرح کردند، انقلابی به راه افتاد؛ چون تا قبل از آن، هوش را فقط در ارتباط با ضریب هوشی (IQ) می سنجیدند، که شامل آزمون های مهارت ریاضی و زبان شناسی در کنار کمی آزمون حل مسئله بود. به این ترتیب آزمون های ضریب هوشی، تعریف محدودی از آنچه که هوش به حساب می آید، عرضه می کردند.

اندیشه گاردنر، بسیار ساده بود و او هشت نوع هوش را مشخص کرد، که عبارتند از:

زبان شناسی یا Linguistic
شما به واژه ها و داستان ها، بازی لغات و مطالعه علاقه دارید. واژگان شما غنی است و از آموزش زبان لذت می برید. به نوشتن علاقه مند هستید و می توانید فهرستی از واژه ها و داستان های خوب را به یاد بیاورید.

ریاضیات (منطقی – ریاضی) یا Logical
به دانستن روابط بین اشیاء مختلف تمایل دارید. از اَشکال، مسائل، چیستان و جورچین لذت می برید. الگوها، مقوله ها و سامانه ها را دوست دارید. احتمالاً اهل تهیه فهرست هم هستید!

بصری (فضایی) یا Visual
به رنگ ها، اَشکال و بافت توجه می کنید. هنگام یادداشت برداری از شکل ها برای یادآوری موضوعات، نمودارها، نقشه ها و طرح ها استفاده می کنید. در طراحی، نقاشی و مجسمه سازی استعداد دارید.

بدنی (بدنی – جنبشی) یا Kinesthetic
از ورزش و رقص لذت می برید. دائم سعی می کنید که در اولین فرصت سر پا بایستید. هنگام یادگیری، آستین ها را بالا می زنید و دست به کار می شوید.

موسیقایی یا Musical
صداها و نواخت ها را می شناسید. احتمالاً از سن پایین به آواز خواندن و گوش دادن موسیقی روی آورده اید. موسیقی تاثیر شگرفی روی حالات شما دارد.

عاطفی (درون فردی) یا Interpersonal
تمایل بالایی به درون نگری برای شناخت خود دارید. احتمالاً خاطرات احوال و اندیشه های خود را می نویسید. از زمان برای اندیشیدن و تعمق استفاده کرده و ذخایر احساسی خود را مدیریت می کنید.

اجتماعی (بین شخصی) یا Interpersonal
از همراهی دیگران و شناخت مردم لذت می برید. طبیعت شما به میهمانی، گردهمایی، بازی های گروهی و فعالیت های جمعی تمایل دارد. با دیگران احساس همدردی دارید.

زیست محیطی (طبیعت گرا) یا Naturalistic
مسحور و مجذوب طبیعت می شوید و چیزهایی را در آن می بینید که دیگران از کنار آن می گذرند. علاقه به خارج شهر دارید و دوستدار حیوانات می باشید. به محیط زیست توجه خاصی می کنید، چه داخل خانه و چه خارج آن.

هوش ثابت نیست و می توان هوش کنونی خود را بهبود بخشید. به عنوان مثال اگر در هوش زبان شناسی ضعیف هستید، به یادگیری یک زبان جدید بپردازید یا به کتابخانه بروید و شروع به مطالعه نمایید. اگر هوش بدنی شما ضعیف است، به آموزش رقص یا انجام ورزش مشغول شوید. در صورتی که هوش زیست محیطی را در خود به حد کافی نمی دانید، باغچه شخصی تان را بسازید و به پرورش گل و گیاه بپردازید.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «انواع هوش چندگانه دکتر گاردنر»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب پرورش هفتگی نیروی مغزی، نوشته ی بیل لوکاس و ترجمه سیدمحمدرضا طباطبایی از انتشارات نظری، منتشر شده در 1394 با شابک 1-150-289-600-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا