اشعه مادون قرمز چیست؟

تبلیغات

همانطور که می دانید نور خورشید حاوی هفت رنگ بنفش، نیلی، آبی، سبز، زرد، نارنجی و قرمز است. هر یک از این رنگ ها، طول موج خاصی دارند. رنگ بنفش دارای کوتاه ترین و رنگ قرمز دارای بلندترین طول موج است. نور خورشید، امواجی کوتاه تر از طول موج نور بنفش و بلندتر از طول موج نور قرمز نیز دارد. این امواج، غیر قابل رویت هستند. اشعه مادون قرمز جزو امواج غیر قابل رویت خورشید است. طول موج این اشعه، بلندتر از طول موج نور قرمز می باشد.

تمام اشیائی که گرم می شوند، اشعه مادون قرمز تولید می کنند. این اشعه از چوب و زغال در حال سوختن، بخاری های برقی، لامپ های الکتریکی و هر جسم گرم دیگری خارج می شود. هرچه مواد گرم تر می شوند، اشعه مادون قرمز بیشتری تولید می کنند. این اشعه در سال ۱۸۰۰ میلادی توسط ستاره شناسی انگلیسی به نام ویلیام هرشل (William Herschel) کشف شد. مواد با جذب اشعه مادون قرمز، گرم می شوند. این اشعه در تنظیم درجه حرارت جو زمین نقش بسیار مهمی ایفا می کند.

اشعه مادون قرمز کاربردهای فراوانی دارد. از این اشعه برای درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود. انواع خاصی از لامپ های مادون قرمز برای درمان دردهای ماهیچه ای و مفصلی، بخصوص دردهای پشت، مورد استفاده قرار می گیرند. در زمستان از این اشعه برای گرم کردن منازل استفاده می شود.

موشک ها و سایر سلاح های پرتابی را به کمک اشعه مادون قرمز کنترل و هدایت می کنند. ساختمان مولکولی اجسام به کمک این اشعه مورد بررسی قرار می گیرد. ناخالصی های موجود در مواد نیز توسط همین اشعه شناسایی می شود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «اشعه مادون قرمز چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط