خانه / آموزش / سلامتی / تغذیه / ویتامین ها چگونه جذب بدن می شوند؟
پذیرش آگهی

ویتامین ها چگونه جذب بدن می شوند؟

ویتامین ها، مواد آلی موجود در منابع گیاهی و حیوانی هستند، که به درست کار کردن بدن کمک می کنند. بطورکلی ویتامین ها برای فعالیت اندام، سلول ها، سیستم ایمنی و تامین انرژی بدن بسیار مهم می باشند.

گاهی یک عارضه خاص در شما ظاهر می شود که شاید در اثر کمبود ویتامین باشد. کمبود ویتامین مسئله ساده و قابل حلی است. زیرا راه درمان آن غذاهایی می باشد که ما هر روز با آن در تماس هستیم. پس اگر حواس تان باشد به آنچه که می خورید شما می توانید سالم بمانید.

اما منظور از مصرف ویتامین چیست؟
زمانی که غذاهای حاوی ویتامین می خوریم، چه اتفاقی می افتد؟
جذب ویتامین ها، چه کمکی به سلامتی ما می کند؟

خب، پاسخ به این سه سوال و سوال های مشابه، بستگی به نوع ویتامین هایی دارد که در مورد آنها، در حال صحبت هستیم.

دو نوع ویتامین وجود دارد:
۱) محلول در چربی
۲) محلول در آب

ببینید هضم استاندارد برای دستگاه گوارش از دهان آغاز می شود. جویدن غذا و آغشته شدن با بزاق، آغاز فرآیند هضم غذا می باشد. این غذا از طریق مری به سمت معده و معمولاً با اسید معده حرکت می کند. از آنجا، مواد مغذی شامل کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها و… به روده کوچک و روده بزرگ (کولون) رفته و مواد غیرمغذی باقی مانده از طریق مقعد دفع می شوند. جذب ویتامین ها در روده کوچک اتفاق می افتد.

ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C، با حرکت های فعال جذب می شوند. این حرکت مولکول های ویتامین، در بخشی از روده کوچک به نام ژژونوم، آنها را از طریق دیواره های سلول روده به بدن و جریان خون وارد می کند.

ویتامین B نیز محلول در آب است. اما کارکرد جذب آن، با ویتامین C کمی متفاوت می باشد. این ویتامین نیاز به تجزیه پروتئین ها دارد، که در بخش دیگری از روده کوچک به نام ایلئوم انجام می شود.

از آنجایی که این نوع ویتامین ها (B و C) محلول در آب هستند، برای فعالیت جذب، نیاز به اسید معده دارند. این بدان معناست که هر روز بدن بخشی از این ویتامین ها را با ادرار از دست می دهد. بنابراین شما برای حفظ یک منبع کامل از این نوع ویتامین، نیاز به مصرف روزانه آنها دارید.

انواع دیگر ویتامین ها مانند E – D – A و K، محلول در چربی هستند. به عبارتی ابتدا نیاز به حل شدن در چربی دارند تا بتوانند وارد بدن شوند. فرآیند هضم در اینجا با اسیدهای صفراوی انجام می شود، که از کبد آمده و در روده کوچک زندگی می کنند. هنگامی که اسیدهای صفراوی ویتامین ها را حل کردند، این ویتامین ها از طریق دیواره روده به سمت بدن حرکت می کنند و در نهایت در کبد ذخیره می شوند. بنابراین ویتامین های محلول در چربی، نیاز به مصرف روزانه ندارند.

حواس تان به ویتامین های محلول در آب باشد. چون آنها در بدن ذخیره نمی شوند و ممکن است بدن شما نسبت به آنها فقیر باشد. سلامتی شما آرزوی ما است.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «ویتامین ها چگونه جذب بدن می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page
آموزش مکالمه خیلی ضروری زبان انگلیسی در ۴۵ روز

۲ دیدگاه

  1. سلام .
    من کنکوری هستم . در جست و جوی نحوه ی جذب ویتامین ها بودم که اتفاقی سایت شما رو پیدا کردم .
    بسیار عالی بود .
    خدا قوت .
    از این پس زیاد به سایتتون سر خواهم زد . :دی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*