ویتامین ها چگونه جذب بدن می شوند؟

ویتامین ها، مواد آلی موجود در منابع گیاهی و حیوانی هستند، که به درست کار کردن بدن کمک می کنند. بطورکلی ویتامین ها برای فعالیت اندام، سلول ها، سیستم ایمنی و تامین انرژی بدن بسیار مهم می باشند. اما منظور از مصرف ویتامین چیست؟ زمانی که غذاهای حاوی ویتامین می خوریم، چه اتفاقی می افتد؟ جذب ویتامین ها، چه کمکی به سلامتی ما می کند؟

گاهی یک عارضه خاص در شما ظاهر می شود که شاید در اثر کمبود ویتامین باشد. کمبود ویتامین مسئله ساده و قابل حلی است. زیرا راه درمان آن غذاهایی می باشد که ما هر روز با آن در تماس هستیم. پس اگر حواس تان باشد به آنچه که می خورید شما می توانید سالم بمانید.

خب، پاسخ به این سه سوال و سوال های مشابه، بستگی به نوع ویتامین هایی دارد که در مورد آنها، در حال صحبت هستیم.

دو نوع ویتامین وجود دارد:

 1. محلول در چربی
 2. محلول در آب

ببینید هضم استاندارد برای دستگاه گوارش از دهان آغاز می شود. جویدن غذا و آغشته شدن با بزاق، آغاز فرآیند هضم غذا می باشد. این غذا از طریق مری به سمت معده و معمولاً با اسید معده حرکت می کند. از آنجا، مواد مغذی شامل کربوهیدرات ها، چربی ها، پروتئین ها، ویتامین ها و… به روده کوچک و روده بزرگ (کولون) رفته و مواد غیرمغذی باقی مانده از طریق مقعد دفع می شوند. جذب ویتامین ها در روده کوچک اتفاق می افتد.

جذب ویتامین های محلول در آب

ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین C، با حرکت های فعال جذب می شوند. این حرکت مولکول های ویتامین، در بخشی از روده کوچک به نام ژژونوم، آنها را از طریق دیواره های سلول روده به بدن و جریان خون وارد می کند.

ویتامین B نیز محلول در آب است. اما کارکرد جذب آن، با ویتامین C کمی متفاوت می باشد. این ویتامین نیاز به تجزیه پروتئین ها دارد، که در بخش دیگری از روده کوچک به نام ایلئوم انجام می شود.

از آنجایی که این نوع ویتامین ها (B و C) محلول در آب هستند، برای فعالیت جذب، نیاز به اسید معده دارند. این بدان معنا است که هر روز بدن بخشی از این ویتامین ها را با ادرار از دست می دهد. بنابراین شما برای حفظ یک منبع کامل از این نوع ویتامین، نیاز به مصرف روزانه آنها دارید.

جذب ویتامین های محلول در چربی

انواع دیگر ویتامین ها مانند E – D – A و K، محلول در چربی هستند. به عبارتی ابتدا نیاز به حل شدن در چربی دارند تا بتوانند وارد بدن شوند. فرآیند هضم در اینجا با اسیدهای صفراوی انجام می شود، که از کبد آمده و در روده کوچک زندگی می کنند. هنگامی که اسیدهای صفراوی ویتامین ها را حل کردند، این ویتامین ها از طریق دیواره روده به سمت بدن حرکت می کنند و در نهایت در کبد ذخیره می شوند. بنابراین ویتامین های محلول در چربی، نیاز به مصرف روزانه ندارند.

حواس تان به ویتامین های محلول در آب باشد. چون آنها در بدن ذخیره نمی شوند و ممکن است بدن شما نسبت به آنها فقیر باشد. سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ویتامین ها چگونه جذب بدن می شوند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقالات وب سایت HowStuffWorks به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

‫6 دیدگاه

 1. من هر روز شیر با کشک میخورم در هفته هم دوبار تخم مرغ میخورم ولی بدنم کمبود ویتامین B داره ?

 2. سلام چرا ویتامین b12 رو ننوشتی که فاکتور داخلی جذب میشه

 3. سلام .
  من کنکوری هستم . در جست و جوی نحوه ی جذب ویتامین ها بودم که اتفاقی سایت شما رو پیدا کردم .
  بسیار عالی بود .
  خدا قوت .
  از این پس زیاد به سایتتون سر خواهم زد . :دی

  1. منم همین وضعیت رو دارم :-) ویتامینها چطوری جذب میشن؟ انتشار یا انتقال فعاااال؟؟

   1. ویتامین های محلول در چربی با انتشار و ویتامین های محلول در آب با روش اسمز و مواد معدنی با روش انتقال فعال

   2. واسه ويتامين هاي محلول در اب مشخص كردن كه انتقال فعاله ولي به طور مشخص به مكانيسم جذب ويتامين هاي محلول در چربي اشاره نكردن
    به نظرم چون ماده ي صفراوي حلش ميكنه احتمالا انتشار به رگ هاي لنفي هستش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا