مساحت آب ها و خشکی های زمین چقدر است؟

مساحت کل کره زمین حدود 510 میلیون کیلومتر مربع است. (که از حاصلضرب مجذور شعاع در عدد پی (3.14) مساحت دایره عظیمه و از 4 برابر کردن آن مساحت کل زمین محاسبه می شود.) البته کره زمین، کروی کامل نیست. با توجه به این مطلب، شعاع استوایی زمین 6,378 کیلومتر و شعاع قطبی آن را 6,357 کیلومتر ذکر می کنند. به همین دلیل است که مساحت آب ها و خشکی های زمین در محاسبات مختلف حدوداً ذکر شده و ارقام محاسبه شده در دفعات مختلف بوسیله گروه های تحقیقاتی و موسسات مختلف با هم اختلاف پیدا می کنند که در مقایسه با وسعت بسیار زیاد کره زمین، از این اختلاف های کوچک آماری می توان چشم پوشی نمود.

از مساحت 510 میلیون کیلومتر مربعی کره زمین نزدیک به سه چهارم (\frac{3}{4}) یعنی 375 میلیون کیلومتر مربع آن را آب ها و بقیه یعنی 135 میلیون کیلومتر مربع آن را خشکی ها تشکیل می دهند. بدین معنی که مساحت اقیانوس‌ها (5 اقیانوس) با دریاهای منشعب از آنها نزدیک به 360 میلیون کیلومتر مربع و مساحت قاره‌ها حدود 150 میلیون کیلومتر مربع است.

حال اگر دریاچه‌ها و حوضچه‌های بزرگ آبی داخل قاره‌ها که حدود 15 میلیون کیلومتر مربع تخمین زده شده‌اند را به اقیانوس‌ها اضافه کنیم خواهیم داشت:

مساحت کل آب های کره زمین = 375,000,000 کیلومتر مربع ≅ 75 درصد

مساحت خشکی های کره زمین = 135,000,000 کیلومتر مربع ≅ 25 درصد

منابع

 1. کتاب اطلاعات عمومی گنجینه های دانش. نوشته دکتر زین العابدین کاظمی و دکتر سیدمحمود اختریان و…. نشر محمد. تیر 1388.
نمایش بیشتر

‫16 دیدگاه

 1. با سلام. طبق مقاله فوق، نسبت دریا و خشکی با نسبت آب و خاک متفاوت است. شما وقتی داخل آب رودخانه در حال قایقرانی باشی باز هم در منطقه خشکی قرار داری. نسبت دریا ۳۶۰ میلیون کیلومتر مربع و خشکی ۱۵۰ میلیون کیلومتر مربع، میشه حاصل تقسیم هر کدومشون به مجموعشون. که برابرند با ۷۰.۶ و ۲۹.۴ درصد که با گرد کردنشون، اعداد ۷۱ و ۲۹ مذکور در آمار قرآنی، صحیح است.

 2. چیزی به نام معجزه وجود ندازه مگر اینکه بخوای داشته باشه

  1. از این همه منطق ناب جناب تاهیر، تحت تاثیر قرار گرفتم! استدلالی عاجز کننده!!!

 3. با سلام. 32 بار کلمات مرتبط با دریا و 13 بار کلمات مرتبط با خشکی در قرآن ذکر شده که زمانی نسبت شان را محاسبه کنیم یعنی اگر درصد بگیریم برای دریا حدود 71 درصد و برای خشکی هم حدود 29 درصد می شود که در تمام سایت ها به این اعداد اشاره شده است قرآن معجزه جاوید

 4. مي خواستم بدونم كه مساحت كل واحد‌هاي ساختماني (اعم از مسكوني، تجاري، اداري، صنعتي و….) در جهان چقدر است؟ اعم از آپارتمان يا ويلا. آيا چنين آماري هست؟

 5. با سلام و تشکر از این اطلاع دقیق علمی. بنده کلمه ی بحر به معنی دریا را از قرآن استخراج کردم. ۳۳ مرتبه بود و کلمه ی بَرّ به معنی خشکی ۱۲ مرتبه، یعنی نسبت ۲/۷۵ برابر. حال شما هم ۳۷۵ یعنی سطح آبها را به ۱۳۵ سطح خشکیها تقسیم کنید. چه نتیجه ای میگیرید؟؟؟!!! اگر این اعجاز نیست پس چیست؟

  1. عجیب است که با این همه اعجاز خدای محمد فکر میکرد خورشید به دور زمین میچرخد و چندین بار به آن اشاره کرده.

   1. سلام برادر، اولا خورشید حرکت داره دوما هیچ جا در قرآن ذکر نشده حرکت خورشید به دور زمین است کم اطلاعی خود را به پای قرآن ننویسید.

   2. برادر من خورشید حرکت دارع و به دور کهکشان راه شیری می چرخد ولی هرگز قرآن نگفته که خورشید دور زمین میچرخه اگر هم سخنی از آیات قرآن کریم نقل میکنید بگوئید که از کدام آیه گرفته شده!!!!

    1. خورشید چطور به دور کهکشان راه شیری میچرخد ؟؟؟!!!!! حرکت داره ولی دیگه راه شیری در اون حد هم کوچکی نیست بخدا یکم ذهنتون رو باز کنید تحقیق کنید بخدا خیلی خوبه حداقل اطلاعات اشتباه به بقیه ندید خورشید کلان در لبه یکی از بازو های راه راه شیریه اونوقت چطور به دورش میچرخه؟؟

  2. سلام جواب میشود 2/7777777777777777777777777777778 !!
   اینکه نزدیک به عدد 2.75 است حتما میخواهید ربطی برای اونها پیدا کنید ؟؟
   از اینکه همه چیزو میخواید بچسبونید به یه چیز خودش معجزست !!
   تنها دو راه برای زندگی کردن وجود دارد: اینکه هیچ چیز معجزه نیست یا همه چیز یک معجزه است. آلبرت انيشتين

  3. بابا تورو خدا با اعداد بازی نکن، هرچیزی رو با هر ابعاد و اندازه تقسیم یا ضرب و یا هر عمل ریاضی انجام بدی به خیلی از جواب های دنیا میرسی، با این نوع تبلیغ ها جوانان امروزی بجایی نمیرسد، اما در آخر بگویم که قرآن واقعا قدرت زیادی در علم و فرهنگ دین های روی زمین هست و خواندن آن باعث بیشتر شدن ضریب هوشی میشود، کلاس نمیزارم ولی من خودم تا حالا ۳ بار تمام خوندم و خیلی شیرینه.

   1. معجزه بودنش به دولیله:
    1- شما دارید کلمه مرتبط رو به هم تقسیم میکنید یعنی دقیقا تعداد دفعات تکرار دریا به خشکی
    2- شما کتاب دیگری یا منبع دیگری می تونید پیدا کنید که از تصادف این اتفاق افتاده باشه. غیر ممکنه.

    پس کمتر داستان بگید

    و اما درمورد آلبرت انشتین اینگونه میشه گفت که بله همه چیز معجره است. آفرینش ذره به ذره اش معجزه است. وقتی در ذرات ریز می شی و وارد مبحث مکانیک کانتوم میشی معجزه است. وقتی در کهکهشان ها مطالعه میکنی و با فاصله های میلیارد سال نوری سر و کار داری باز هم معجزه است.

    1. اولا که نسبت ها یکی 2.75 هست و دیگری 2.777، این اعداد با هم تفاوت دارند و زمانی گفته ی شما صحیح است که دقیقا برابر باشند و ثانیا مساحت های گفته شده اشتباه هستند، در واقع مساحت ها بدین گونه است: خشکی: 361 و دریا: 149. تقسیم این 2 هم می شود 2.42، که باز هم با عددی که شما گفتید تناقض دارد، خرافاتی بودن و تعصب داشتن در هیچ زمینه ای کار درستی نیست، با این کار ارزش و اعتبار قرآن رو هم پایین میارید. امید است که بیاندیشید.

 6. السلام علیکم و رحمت الله و برکاته.
  از همکاری های شما در این عرصه تشکر میکنم شما همکاران خوب در این بخش معلومات مفید را خدمت انسان های روی کره زمین ارایه می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا