خانه / مجله / مجله چرا و چگونه؟ / نجوم / چرا ستاره ی دنباله دار دم دارد؟
نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام، خدمات و…

چرا ستاره ی دنباله دار دم دارد؟

اگر با تلسکوپ به یک ستاره ی دنباله دار نگاه کنید، متوجه خواهید شد که هر ستاره ی دنباله داری یک «سر» و یک «دم» دارد. سر ابری از گازهای درخشان است که برخی از مردم گاز آن را «گیسوی ستاره ی دنباله دار» می گویند. این گیسو ممکن است تا بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر قطر داشته باشد. گازهای سر ستاره ی دنباله دار به قدری سبک هستند که باد خورشید آنها را جابجا می کند. دم یا دنباله ی ستاره ی دنباله دار زمانی به وجود می آید که گازها مجدداً بوسیله ی باد خورشید به جای خود برگردانده شوند.

بخش های یک ستاره دنباله دار

بخش های یک ستاره دنباله دار

با نزدیک تر شدن ستاره ی دنباله دار به خورشید، دنباله اش بزرگتر و بزرگتر می شود زیرا بر فشار باد خورشید افزوده می گردد. با دور شدن ستاره ی دنباله دار از خورشید و ورود ستاره ی دنباله دار به محیط سرد فضا، فشار باد خورشید همچنان از جهت مخالف گازها وارد می شود. به همین علت است که دنباله ی ستاره ی دنباله دار همیشه در حالت دور شدن از خورشید قرار می گیرد.

در مرکز گیسوی ستاره ی دنباله دار همیشه می توانید یک نقطه ی نورانی کوچک و درخشنده را تشخیص دهید. این نقطه ی نورانی یا لکه ی نور را هسته ی ستاره دنباله دار می نامند. ستاره شناسان عقیده دارند که هسته ی ستاره ی دنباله دار به یک گلوله ی بزرگ و خاک و سنگ گرفته ی برف (یعنی مخلوطی از ذرات یخ و غبار که گلوله ای به قطر تقریبی ۸۰۰ متر تشکیل می دهند) شباهت دارد.

بیشتر ستاره های دنباله دار ضمن سفر به دور خورشید، مدارهای بسیار طولانی و درازی را طی می کنند. یک ستاره ی دنباله دار ممکن است مدارش را در مدت چندین هزار سال، فقط یکبار طی نماید. ستاره ی دنباله دار هر سیصد یا چهارصد سال یکبار، آن قدر به خورشید نزدیک می شود که دم روشن و درخشنده اش به آسانی دیده می شود.

ما از سیاره ی زمین، ستاره ی دنباله دار را فقط زمانی می توانیم مشاهده کنیم که از مجاورت خورشید بگذرد. در چنین حالتی، حرارت خورشید یخی را که در هسته ی ستاره ی دنباله دار وجود دارد، به گاز تبدیل می کند. تشعشع خورشید بعد از گذشتن از این گازها، آنها را یونیزه می کند و باعث تابندگی یا درخشش گازها (یعنی نورانی شدن گازها) می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedInEmail this to someone

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. بخش های الزامی با * مشخص شده اند. *

*

x

پیشنهاد یو سی برای مطالعه

چگونه کوه ها به وجود آمده اند؟

چگونه کوه ها به وجود آمده اند؟

کوه ها بسیار بزرگ و غول پیکر هستند و انسان ها با ...