چگونه زمان صحیح تعیین می شود؟

دو واحد اصلی زمان، روز و سال می باشند، که بوسیله حرکت زمین تعیین می شوند. گردش زمین به دور محور خود تعریف یک روز خورشیدی و گردش آن به دور خورشید معرف یکسال خورشیدی است.

روز خورشیدی به 24 ساعت تقسیم می شود که هر ساعت 60 دقیقه و هر دقیقه 60 ثانیه است.

در حقیقت، طول روز خورشیدی متفاوت است و دلیل آن، تغییر در سرعت گردش زمین به دور خورشید می باشد. اگرچه هر روز خورشیدی بعضی مواقع طولانی تر و گاهی کوتاه تر از 24 ساعت است ولی بطور متوسط 24 ساعت می باشد.

برای سهولت در تعیین نقاط، زمین را با خطوط فرضی به نام نصف النهار (دوایری که از دو قطب می گذرند) تقسیم بندی کرده اند. مناطقی که روی یک نصف النهار قرار دارند دارای روز خورشیدی یکسان بوده و نقاطی که در شرق یا غرب یکدیگر واقع اند روزهای خورشیدی متفاوت دارند. تفاوت در روز خورشیدی، یک ساعت به ازای هر نصف النهار می باشد.

یک خط فرضی که از گرینویچ در انگلستان می گذرد با عدد 0 (صفر) شماره گذاری شده و نصف النهار مبدا نامیده می شود. این نصف النهار نقطه شروع است و سایر نصف النهارها در شرق و غرب گرینویچ واقع اند. مبنای وقت در تمام دنیا بر اساس متوسط روز خورشیدی است. اخترشناسان در رصدخانه گرینویچ ساعت های خود را از روی خورشید یا ستاره های خاص، زمانی که خورشید یا ستاره از نصف النهار می گذرند تنظیم می کنند. آنجا وقت را از طریق رادیو اعلام می کنند و رصدخانه ها در سایر کشورها نیز در جریان زمان صحیح می باشند.

در ایالات متحده، رصدخانه نیروی دریایی در واشینگتن دی سی، تعیین کننده ی زمان صحیح است و برای این منظور از ساعت های خاص از جنس کریستال کوارتز استفاده می کنند. موتورهای الکتریکی در چنین ساعت هایی بوسیله ارتعاش کریستال های کوارتز کنترل می شوند، این ساعت ها، با دقت 0.002 ثانیه، وقت را نشان می دهند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه زمان صحیح تعیین می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو چرا و چگونه، نوشته ی آرکادی لئوکوم و ترجمه سعید درودی از انتشارات بهزاد، منتشر شده در 1391 با شابک 8-57-5959-964 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا