تروپوسفر چیست؟

تروپوسفر یا گشت کره لایه ای از اتمسفر است که از سطح زمین تا ارتفاع حدود 10 کیلومتری (در قطب های شمال و جنوب) و حدود 16 کیلومتری (در استوا) امتداد دارد. تروپوسفر همان لایه ای است که ما درون آن زندگی می کنیم.

با افزایش ارتفاع، دمای این لایه بتدریج با نسبت 6.5 درجه سانتیگراد در هر کیلومتر، کاهش می یابد. مرز تروپوسفر و استراتوسفر، تروپاز یا زیرین مرز نامیده می شود و ارتفاع واقعی آن بسیار متغیر است. دمای تروپاز، کمی بالاتر از منفی 60 درجه سانتیگراد می باشد.

تقریباً تمام بخار آب موجود در اتمسفر، در تروپوسفر وجود دارد و به همین دلیل، ابرها نیز در این لایه تشکیل می شوند. بخش عمده آشفتگی هایی که ما آن را هوا یا آب و هوا می نامیم نیز در تروپوسفر رخ می دهد و ناشی از جابجایی توده های هوا به دلیل جریان کنوکسیون یا همرفت است. تروپوسفر، بخش اصلی اکسیژن و سایر گازها و ذرات جامد یا مایعی چون دود یا مه را شامل می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تروپوسفر چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا