استراتوسفر چیست؟

استراتوسفر یا پوش کره، لایه ای از اتمسفر است که بالای تروپوسفر قرار می گیرد اما از مزوسفر به زمین نزدیکتر است. این لایه از 10 کیلومتری تا 50 کیلومتری بالای سطح زمین امتداد دارد. دما در قسمت پایینی استراتوسفر نسبتاً ثابت است، اما هرچه در این لایه بالاتر می رویم، هوا گرم تر می شود و در انتها به حدود صفر درجه سانتیگراد می رسد. لایه ازون در استراتوسفر و از 15 کیلومتری تا 30 کیلومتری سطح زمین قرار گرفته است. ازون تابش فرابنفش خورشید را جذب می کند و همین مسئله باعث افزایش دما در بالای استراتوسفر می شود.

از آنجا که استراتوسفر حالت پایدار و آرام دارد و همچنین به دلیل آنکه دما در پایین آن کمتر از طبقات بالا است (چیزی که وارونگی دما نامیده می شود)، ابرها بندرت به بالای استراتوسفر می رسند. در عوض، ابرهای بلند در قاعده یا پایین استراتوسفر پخش می شوند و ابرهای سندانی شکلی را به وجود می آورند که ممکن است در این ارتفاع ها دیده شوند.

نقطه شروع یا آغاز استراتوسفر، در قسمت های مختلف زمین تفاوت می کند. در نزدیکی قطب ها، استراتوسفر از 10 کیلومتری سطح زمین آغاز می شود؛ اما این فاصله در استوا به 16 کیلومتر می رسد. خلبانان دوست دارند که در لایه استراتوسفر پرواز کنند، زیرا آشفتگی هوا بسیار کم است و تقریباً هیچ ابری هم وجود ندارد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «استراتوسفر چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا