استراتوسفر چیست؟

استراتوسفر یا پوش کره، لایه ای از اتمسفر است که بالای تروپوسفر قرار می گیرد اما از مزوسفر به زمین نزدیکتر است. این لایه از 10 کیلومتری تا 50 کیلومتری بالای سطح زمین امتداد دارد. دما در قسمت پایینی استراتوسفر نسبتاً ثابت است، اما هرچه در این لایه بالاتر می رویم، هوا گرم تر می شود و در انتها به حدود صفر درجه سانتیگراد می رسد. لایه ازون در استراتوسفر و از 15 کیلومتری تا 30 کیلومتری سطح زمین قرار گرفته است. ازون تابش فرابنفش خورشید را جذب می کند و همین مسئله باعث افزایش دما در بالای استراتوسفر می شود.

از آنجا که استراتوسفر حالت پایدار و آرام دارد و همچنین به دلیل آنکه دما در پایین آن کمتر از طبقات بالا است (چیزی که وارونگی دما نامیده می شود)، ابرها بندرت به بالای استراتوسفر می رسند. در عوض، ابرهای بلند در قاعده یا پایین استراتوسفر پخش می شوند و ابرهای سندانی شکلی را به وجود می آورند که ممکن است در این ارتفاع ها دیده شوند.

نقطه شروع یا آغاز استراتوسفر، در قسمت های مختلف زمین تفاوت می کند. در نزدیکی قطب ها، استراتوسفر از 10 کیلومتری سطح زمین آغاز می شود؛ اما این فاصله در استوا به 16 کیلومتر می رسد. خلبانان دوست دارند که در لایه استراتوسفر پرواز کنند، زیرا آشفتگی هوا بسیار کم است و تقریباً هیچ ابری هم وجود ندارد.

منابع

  1. کتاب Kingfisher Science Encyclopedia. تالیف Catherine Headlam. ترجمه محمود سالک. نشر Kingfisher Books. سال 1991.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا