آونگ یا پاندول چیست؟

آونگ یا پاندول، عبارت از وزنه ای است که از یک نقطه ثابت آویزان شده است. وضعیت تعادل پایدار هنگامی حاصل می شود که مرکز جرم وزنه درست زیر نقطه آویزان شدن آن قرار بگیرد. اگر آونگ را از این وضعیت خارج کنیم و قدری به یک سمت حرکت دهیم، نیروی گرانش، آن را به سمت موقعیت تعادل باز می گرداند و وزنه با عبور از نقطه تعادل، به طرف مقابل حرکت می کند. سپس بتدریج، بر اثر کشش جاذبه، حرکت آن کُند و سرانجام متوقف می شود. حال آونگ دوباره به سمت موقعیت تعادل کشیده می شود و حرکت آن ادامه می یابد. آونگ آنقدر به نوسان ادامه می دهد که اصطکاک سبب توقف کامل آن شود.

پریود یا دوره تناوب آونگ، یعنی زمان لازم برای یکبار رفت و برگشت آن، ربطی به وزن وزنه ندارد و برای وزنه های مختلف، یکسان و ثابت است؛ اما طول آونگ، بر دوره تناوب آن تاثیر می گذارد. از این ویژگی در ساعت ها برای اندازه گیری و نمایش زمان استفاده می شود. مکانیسم ساعت در هر نوسان، ضربه یا فشار کوچکی بر آونگ وارد می آورد تا حرکت آن متوقف نشود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آونگ یا پاندول چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

  1. سلام.ممنون از سایت خوبتون.عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا