شروع آزمایش جاذبه ضد ماده در سرن

دانشمندان به تازگی به سراغ آزمایشی جدید رفته و در مرکز تحقیقات سرن (CERN) یا همان سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای به سراغ آمازیش جاذبه ضد ماده (پادماده) رفته اند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، از کودکی و بر اساس مبانی فیزیک، یاد گرفته ایم که وقتی دو ماده با جرم همسان از فاصله یکسان و با شتاب یکسان رها شوند، به صورت همزمان به زمین خواهند رسید. این امر بواسطه جاذبه زمین است، ولی وقتی یک ضد ماده را در نظر بگیریم، نتایج می تواند بسیار متفاوت باشد؛ زیرا پیش از این آزمایش ها تنها روی ماده هایی که دارای جرم شناخته شده زمینی بوده اند، انجام شده است.

با این وجود مرکز سرن به سراغ اعمال آزمایشی برای مقایسه عملکرد ضد ماده با ماده های عادی زمین رفته و در نتیجه نیز قرار است یکی از بزرگترین آزمایش های علمی جهان را میزبانی کند. در حقیقت این آزمایش که از دو سری آزمایش مجزا تشکیل شده، در مراکز علمی معتبری مانند سرن، آلفا جی (ALPHA-g) و GBAR انجام خواهد شد.

این آزمایش ها با استفاده از اتم ضد هیدروژن خنثی انجام می شوند. این اتم با گرفتن ضد پروتون ها و پیوند زدن آنها با پوزیترون ها در یک منبع سدیم 22 انجام می شود. شایان ذکر است که فرآیند آزمایش از 30 اکتبر آغاز شده است.

منابع

خبر علمی «شروع آزمایش جاذبه ضد ماده در سرن» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به CERN و مجله دانشمند، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا