ریز تراشه چیست؟

تراشه سیلیکون یا ریز تراشه، تراشه باریکی از بلور سیلیکون است. این تراشه حاوی تعداد زیادی اجزای الکترونیکی است.

سیلیکون عنصری است که به فراوانی در پوسته زمین یافت می شود. البته این ماده را نمی توان در طبیعت به صورت خالص یافت. سیلیکون معمولاً با یک یا چند عنصر دیگر ترکیب می شود. در هر سانتیمتر مربع از تراشه سیلیکون تقریباً یک میلیون جزء الکترونیکی وجود دارد.

این در حالی است که اندازه یک تراشه از سر یک انگشت تجاوز نمی کند. در هر ریز تراشه تعداد زیادی مدار الکترونیکی بسیار کوچک به نام ریز مدار وجود دارد. استفاده از ریز تراشه ها نیاز به کیلومترها سیم کشی را که در کامپیوترهای اولیه ضرورت داشت، از میان برده است.

ساخت کامپیوترهای کوچک و ده ها دستگاه الکترونیکی دیگر همچون ماشین حساب ها، ساعت های کامپیوتری، مایکروویوها، ماشین های خیاطی الکترونیکی، ماشین های لباسشویی و… همه مرهون اختراع ریز تراشه ها هستند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ریز تراشه چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا