سیلیسیم چیست؟

سیلیسیم یا سیلیکون عنصری غیر فلزی است که در طبیعت به صورت خالص یافت نمی شود. سیلیسیم خالص، ماده ای سخت به رنگ خاکستری تیره است. این ماده مانند فلزات می درخشد. سیلیسیم در حرارت بالا با سایر عناصر ترکیب می شود.

28 درصد از پوسته زمین و 50 درصد از خاک چینی را سیلیسیم تشکیل می دهد. سیلیسیم در ماسه، سنگ، آب، استخوان و… یافت می شود. ماسه دارای مقادیر بسیار زیادی از این ماده است.

سیلیسیم عموماً از دی اکسید سیلیسیم استخراج می شود. دی اکسید سیلیسیم ترکیبی از اکسیژن و سیلیسیم است. با حرارت دادن دی اکسید سیلیسیم، اکسیژن جدا می شود و سیلیسیم بدست می آید.

سیلیسیم در طبیعت بیشتر به صورت سیلیس یا همان دی اکسید سیلیسیم و به حالت متبلور یافت می شود. کوارتز، ژاسب و ماسه شکل های مختلفی از سیلیس هستند.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

کوارتز، سیلیس متبلور و شفاف و ژاسب نوعی سنگ قیمتی است. ماسه نیز مخلوطی از سیلیس ناخالص و مواد دیگر است.

سیلیکات ها ترکیبات دیگری از سیلیس اند که در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارند. سیلیکات ها در صنعت شیشه سازی، تهیه کاغذ سمباده و ابزارهای نوری و الکترونیکی کاربرد دارند. از سیلیکات سدیم در تهیه صابون و رنگرزی استفاده می شود.

سیلیسیم خالص در ساخت پیل های نوری برقی، ترانزیستور و ابزارهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد. از ترکیب سیلیسیم و کربن برای جلا دادن فلزات استفاده می شود. سیلیسیم در ساخت نیمه رساناها (که در زندگی روزمره کاربردهای فراوانی دارند) نیز بکار می رود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «سیلیسیم چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا