چگونه یک درایو هارد دیسک را بدون نیاز به تغییر ویندوز تقسیم کنیم؟

تبلیغات

قابلیتی در ویندوز به نام Disk Management وجود دارد که با کمک آن می توانید پارتیشن های دستگاه را به چند پارتیشن تقسیم کنید. برای این کار ابتدا در گوشه پایین سمت چپ دسکتاپ خود روی نشانه ویندوز (همان گزینه منوی استارت) کلیک راست کنید. فهرستی برای شما نماش داده خواهد شد که داخل آن گزینه Disk Management قابل مشاهده است و باید روی آن کلیک کنید.

راه دیگر دسترسی Disk Management نیز استفاده از Run با فشردن دکمه های ویندوز و R و تایپ عبارت diskmgmt.msc و فشردن دکمه Enter است.

در ادامه فهرستی از پارتیشن های شما نمایش داده خواهد شد و در این مرحله باید پارتیشنی را که می خواهید آن را تقسیم کنید، یافته و روی آن کلیک راست کنید. در میان گزینه های نمایش داده شده پس از کلیک راست، گزینه Shrink Volume را انتخاب کنید.

صفحه ای برای شما باز می شود که در کادر اول اندازه فعلی پارتیشن هارد شما و در کادر دوم فضای قابل تفکیک در پارتیشن (فضای خالی پارتیشن زیرا اطلاعات شما نباید در این فرآیند آسیبی ببینند) و در کادر سوم نیز اندازه پارتیشن جدیدی که می خواهید بسازید، قابل مشاهده خواهد بود.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

پیشنهاد ما این است که اگر پارتیشنی را که ویندوز روی آن نصب است تغییر می دهید، فضای خالی مناسبی را برای درایو ویندوز باقی بگذارید. برای مثال اگر هارد شما ۵۰۰ گیگابایتی است و پارتیشن فعلی شما ۲۰۰ گیگابایت فضا اشغال کرده است، بهتر است یک پارتیشن ۲۰۰ گیگابایتی دیگر ساخته و درایو اصلی ویندوز را به صورت ۳۰۰ گیگابایتی تنظیم کنید تا ویندوز شما کند نشود.

در ادامه باید روی گزینه Shrink کلیک کنید که موجب می شود فضایی که در کادر سوم وارد کرده بودید از پارتیشن اصلی جدا شود.

حال روی بخش خالی صفحه کلیک راست کرده و گزینه New Simple Volume را انتخاب کنید. یک ویزارد ساده برای ایجاد درایور جدید برای شما نمایش داده می شود که می توانید در آن همه فضای آزاد یا بخشی از آن را به یک درایو جدید اختصاص دهید و حتی فرمت پارتیشن را هم تعیین کنید. به این ترتیب به سادگی و بدون آسیب زدن به سیستم عامل خود چند پارتیشن روی دستگاه در اختیار خواهید داشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه یک درایو هارد دیسک را بدون نیاز به تغییر ویندوز تقسیم کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله احمد محمدحسینی، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا