واکسن گارداسیل چیست؟

تبلیغات
HiU Company

اولین بار برای پیشگیری از گسترش ویروس HPV در سال ۲۰۰۶، واکسن گارداسیل مجوز ورود به بازار دارویی را گرفت. این واکسن چهار ظرفیتی است؛ یعنی می تواند فرد را سال ها در برابر ابتلا به چهار سویه خطرناک ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ ایمن نگه دارد.

محققان می گویند این واکسن اگر در سنین نوجوانی و جوانی (دختران و زنان ۹ تا ۲۶ سال) و پیش از اولین ارتباط جنسی در سه دوره تزریق شود؛ نزدیک به صد درصد می تواند از ابتلای فرد به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. بر خلاف سایر واکسن ها، تزریق واکسن گارداسیل به مبتلایان به HPV نیز توصیه می شود. چون می تواند آنها را در برابر سویه هایی که به آنها مبتلا نشده اند؛ مصون نگه دارد.

در سال های ابتدایی تولید این واکسن، تنها تزریق آن به دختران توصیه می شد، اما امروز اثر مثبت تزریق گارداسیل در پسران در سنین ۹ تا ۱۵ سال نیز اثبات شده است.

علاوه بر گارداسیل، واکسن دو ظرفیتی سرواریکس (Cervarix) نیز برای مصونیت در برابر سویه های پُر خطر ۱۶ و ۱۸ تهیه شده است. واکسنی به نام گارداسیل ۹ نیز ساخته شده است که دریافت کننده را در مقابل سویه های ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ که دارای خطر متوسط هستند، مقاوم می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «واکسن گارداسیل چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

برچسب ها
تبلیغات
HiU Company

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط