از زگیل تناسلی چه می دانید؟

زگیل علاوه بر اینکه ظاهر زشتی دارد، همیشه دلهره آور است چرا که معلوم نیست به چه علتی روی پوست ظاهر می شود و تا به پزشک مراجعه نشود، آرام و قرار نداریم. البته اگر این زگیل در نواحی حساسی از بدن مثل ناحیه تناسلی بروید، قطعاً نگرانی های فرد را چند برابر می کند؛ بخصوص که زگیل تناسلی می تواند عامل ابتلا به سرطان دهانه رحم باشد.

زگیل تناسلی یک عفونت ویروسی است که عامل بروز زگیل های پوستی یا مخاطی در ناحیه تناسلی می باشد. این بیماری در برخی موارد منجر به سرطان دهانه رحم می شود. انواع دیگری از سرطان مانند سرطان های مقعد، دهانه واژن و حلق نیز با بروز زگیل تناسلی در ارتباط هستند. این عفونت ها غالباً از طریق روابط جنسی یا تماس پوستی منتقل می شوند. با این حال تزریق واکسن می تواند از بروز سرطان دهانه رحم یا ناحیه تناسلی ناشی از این عفونت پیشگیری کند.

اگر نمی دانید زگیل تناسلی چیست، چرا ایجاد می شود و برای جلوگیری از دچار شدن به آن چه باید کرد و اینکه آیا تمام زگیل های تناسلی منجر به سرطان دهانه رحم می شوند یا خیر، شما می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

علائم

این عفونت اغلب با ایجاد زگیل در نواحی درگیر همراه است؛ این زگیل ها در واقع ضایعات کوچک، به شکل گل کلم و برجسته می باشند. در خانم ها، زگیل های تناسلی غالباً در اطراف واژن ظاهر می شود اما ممکن است در مجاورت مقعد، دهانه رحم یا واژن نیز بروز کنند. این زگیل ها در آقایان معمولاً روی آلت تناسلی و بیضه ها ایجاد می شود.

زگیل های تناسلی معمولاً با درد یا ناراحتی همراه نیستند اما ممکن است باعث خارش شوند.

یک ویروس دردسرساز

ویروسی به نام HPV (مخفف Human Papiloma Virus) وجود دارد که انواع و اقسام مختلف دارند. ویروس های HPV در دسته ویروس های جنسی قرار می گیرند یعنی از راه تماس جنسی منتقل می شوند و از نظر آزمایشگاه و از روی DNA با شماره مشخص می شوند، مثلاً ویروس HPV16 یا HPV18 و… که به دو نوع پُر خطر و کم خطر هم تقسیم می شوند.

ویروس های کم خطر عامل زگیل تناسلی هستند؛ ضایعات برجسته که ممکن است متعدد باشند یا به صورت تک و حتی به اندازه چند میلیمتر باشند که می تواند رشد کرده و به اندازه یک توده چند سانتیمتری در ناحیه تناسلی فرد باشد و معمولاً از طریق جنسی، اگر خراش یا بریدگی روی پوست باشد، از راه تناسلی یا حتی از طریق وسائل آلوده منتقل می شود اما این ویروس های کم خطر (HPV) معمولاً احتمال ابتلا به سرطان ندارند.

اما ویروس های پُر خطر (HPV) بخصوص ویروس های شماره 16 و 18 می توانند احتمال خطر بروز سرطان دهانه رحم و همینطور چند سرطان مرتبط با روده بزرگ را تا حدی افزایش دهند.

عوامل خطرزا

ریسک فاکتورهای ابتلا به زگیل تناسلی عبارتند از:

  • داشتن شرکای جنسی متعدد: داشتن چندین شریک جنسی یا حتی یک شریک جنسی که چندین شریک جنسی دارد خطر ابتلا را افزایش خواهد داد.
  • ضعف سیستم ایمنی: افرادی که سیستم ایمنی ضعیف دارند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
  • آسیب های پوستی: مناطقی از پوست که آسیب دیده اند، مستعد ورود ویروس هستند.
  • تماس پوستی با افراد مبتلا: لمس زگیل های ناشی از این بیماری یا تماس با اشیایی که ممکن است در تماس با زگیل های فرد مبتلا بوده باشند، مانند حمام عمومی یا استخرها، می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد.

سپری ایمن در برابر HPV

بیش از 10 سال است که واکسنی به نام HPV در دنیا کشف شده که می تواند از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند اما باید قبل از اولین رابطه زناشویی فرد تزریق شود تا بطور 100 درصد ایمنی لازم در برابر این بیماری را ایجاد کند. این واکسن با نام تجاری گارداسیل شناخته می شود. نکته مهم این است که هزینه این واکسن بسیار کمتر از هزینه درمان بیماری هایی است که بر اثر ویروس HPV ممکن است ایجاد شود.

در بسیاری از کشورهای دنیا واکسن HPV حتی در 8 تا 9 سالگی برای دخترها تزریق می شود؛ ما هم توصیه می کنیم افراد قبل از ازدواج این واکسن را تزریق کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده آمریکا توصیه کرده که تزریق واکسن علیه زگیل تناسلی برای دختران و پسران از ابتدای 9 سالگی انجام شود. بهتر است تزریق این واکسن قبل از برقراری اولین تماس جنسی انجام شود. اما زمانی که شخص به عفونت پاپیلوما مبتلا شد، ممکن است تزریق واکسن دیگر فایده نداشته باشد. به علاوه پاسخ فرد به واکسن در سنین پایین تر بیشتر خواهد بود.

این واکسن باید در سه نوبت تزریق شود؛ هر وقت اولین نوبت واکسن تزریق شد، دومین نوبت واکسن باید دو ماه بعد و سومین نوبتش شش ماه بعد تزریق شود و ایمنی کامل در برابر ویروس HPV، یکی دو ماه بعد از تزریق سومین نوبت واکسن ایجاد می شود.

زگیل تناسلی یعنی سرطان؟

البته اینطور نیست که هر کس به این ویروس آلوده شود، حتماً به سرطان دهانه رحم هم دچار شود. حتی ممکن است این ویروس در بدن خودبخود از بین برود و هم می تواند سال های سال در بدن فرد باقی بماند و با هر تماس جنسی منتقل شود.

اگر زوجی قبل از ازدواج تجربه هیچ نوع رابطه جنسی نداشته باشند و هیچکدام به خاطر تماس با لوازم آلوده، دچار HPV نشده باشند و بعد از ازدواج هم به هم وفادار بمانند، می توان گفت احتمال ابتلا به ویروس HPV تقریباً صفر است.

ضمن اینکه گاهی در دوره عقد و نامزدی، یا حتی کسانی که چند سال از ازدواج شان می گذرد، دچار ویروس HPV می شوند و این موضوع باعث بی اعتمادی زوج به هم می شود اما نکته قابل توجه این است که ویروس HPV می تواند مدت ها در بدن فرد بدون علامت باقی بماند و منتقل هم نشود؛ یعنی دوره کمون و نهفتگی دارد و معمولاً بازه های زمانی متفاوتی برای آن ذکر می شود که از دو هفته تا هشت ماه است اما عموم افراد مبتلا به آن، دو تا سه ماه بعد از ابتلا به HPV دچار زگیل تناسلی می شوند. بنابراین افرادی که قبل از ازدواج رابطه جنسی بدون محافظت را تجربه می کنند، ممکن است به این ویروس آلوده شده و بدون علامت باشند اما بعد از ازدواج، ویروس HPV در بدن شان فعال شده و به همسرشان منتقل شود.

البته مواردی از آلودگی به HPV بر اثر اپیلاسیون، تیغ آلوده و… هم گزارش شده اما عمدتاً انتقال این ویروس از طریق جنسی و با ویروس HPV16 و HPV18 اتفاق می افتد که بهترین روش برای پیشگیری از آن تزریق واکسن است. بنابراین اگر واکسن در اختیار باشد، بهتر است پیش از ازدواج و برقراری اولین رابطه جنسی، این واکسن تزریق شود.

چه افرادی در خطر هستند؟

گاهی افراد ممکن است همزمان ویروس HPV کم خطر و پُر خطر را با هم داشته باشند. بنابراین هم دچار زگیل تناسلی می شوند و هم دچار سرطان دهانه رحم یا بعضی سرطان های مقعدی و روده بزرگ خواهند شد. معمولاً نوع پُر خطر ویروس HPV است که نه تنها باعث زگیل تناسلی می شود که سرطان دهانه رحم هم ایجاد می کند اما این امکان هم وجود دارد که بعضی ها نسبت به این ویروس، خودبخود ایمنی پیدا کنند.

اگر فردی به ویروس HPV مبتلا شود، باید این چند نکته را برای کاهش احتمال بروز سرطان دهانه رحم یا پیشگیری از آن رعایت کند:

  • حتماً باید مرتب تحت نظر پزشک باشد.
  • تست های پاپ اسمیر را بر اساس توصیه پزشک انجام دهد.
  • معاینه دهانه رحم از سوی پزشک انجام شود.
  • بر اساس توصیه پزشک، کولپوسکوپی انجام دهد. در این روش با یک میکروسکوپ، دهانه رحم دیده می شود و نقاطی که دچار تغییر شده، با تکه برداری برداشته می شود. گفته می شود کولپوسکوپی 10 سال قبل از بروز سرطان پیشرفته رحمی و سرطان واضح دهانه رحم می تواند آن را تشخیص دهد و با برداشتن آن ضایعه، درمان زودرس انجام می شود.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «از زگیل تناسلی چه می دانید؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با دکتر شیرین نیرومنش – متخصص زنان، زایمان، نازایی و فلوشیپ پریناتولوژی – توسط ستاره سمایی و مقاله Mayo Clinic، به عنوان منابع اصلی مورد استفاده قرار گرفته اند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا