خاک چینی چیست؟

خاک چینی نوعی خاک سفید و نرم است که اولین بار توسط چینی ها برای ساخت ظروف سفالی مورد استفاده قرار گرفت. این خاک حاوی 46 درصد سیلیس، 40 درصد آلومینیوم و 14 درصد آب است.

خاک چینی دارای خاصیتی ویژه است و در دمای بسیار بالا سفید، سخت و براق می شود. به دلیل دارا بودن این خاصیت، از آن برای ساختن ظروف مختلف از جمله فنجان، بشقاب، کاسه و حتی مجسمه و کاشی استفاده می شود.

در سفالگری خاک چینی را با پودر کوارتز و فلدسپات و آب مخلوط می کنند و به شکل خمیر در می آورند. سپس آن را به اشکال دلخواه در می آورند و در کوره تا 1300 درجه سانتیگراد حرارت می دهند تا سخت شود. پس از آن ظروف سفالی را با لایه ای از لعاب می پوشانند و دوباره حرارت می دهند. در نهایت، نقوش زیبایی را روی آن نقاشی می کنند. به این ترتیب ظروف سفالی آماده بسته بندی و فروش می شوند.

خاک چینی به وفور در فرانسه، انگلستان، آلمان و آمریکای جنوبی یافت می شود. غرب انگلستان دارای منابع عظیم خاک چینی است. ساخت ظروف سفالی یکی از منابع مهم این منطقه به شمار می رود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خاک چینی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا