خاک چینی چیست؟

تبلیغات

خاک چینی نوعی خاک سفید و نرم است که اولین بار توسط چینی ها برای ساخت ظروف سفالی مورد استفاده قرار گرفت. این خاک حاوی 46 درصد سیلیس، 40 درصد آلومینیوم و 14 درصد آب است.

خاک چینی دارای خاصیتی ویژه است و در دمای بسیار بالا سفید، سخت و براق می شود. به دلیل دارا بودن این خاصیت، از آن برای ساختن ظروف مختلف از جمله فنجان، بشقاب، کاسه و حتی مجسمه و کاشی استفاده می شود.

در سفالگری خاک چینی را با پودر کوارتز و فلدسپات و آب مخلوط می کنند و به شکل خمیر در می آورند. سپس آن را به اشکال دلخواه در می آورند و در کوره تا 1300 درجه سانتیگراد حرارت می دهند تا سخت شود. پس از آن ظروف سفالی را با لایه ای از لعاب می پوشانند و دوباره حرارت می دهند. در نهایت، نقوش زیبایی را روی آن نقاشی می کنند. به این ترتیب ظروف سفالی آماده بسته بندی و فروش می شوند.

خاک چینی به وفور در فرانسه، انگلستان، آلمان و آمریکای جنوبی یافت می شود. غرب انگلستان دارای منابع عظیم خاک چینی است. ساخت ظروف سفالی یکی از منابع مهم این منطقه به شمار می رود.

تبلیغات
خرید انواع شلوار مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

منابع

مقاله علمی و آموزشی «خاک چینی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا