چگونه از زاموفیلیا در خانه نگهداری کنیم؟

زاموفیلیا یا زی زی از تیره گیاهان گلدار و خانواده گل شیپوریان است. این گیاه مقاوم گرمسیری بومی منطقه شرق آفریقا است، اما به علت مقاومت بسیار خوب آن، می توانید زاموفیلیا را در آب و هوای مختلف نگهداری کنید.

این گیاه همیشه سبز معمولاً تا نیم متر بلند می شود و گاهی حتی طول ساقه آن به 70 سانتیمتر می رسد و برگ های آن تا 15 سانتیمتر بلند می شود.

بهترین درجه هوا برای زاموفیلیا بین 22 الی 30 درجه سانتیگراد است. اگر در تابستان دمای هوای محیط از 30 درجه بیشتر شد، حتماً با اسپری برگ های گیاه تان را آبپاشی کنید.

این گیاه ساقه های زیر زمینی دارد و آب را در آنها نگهداری می کند. اگر زیاد به گیاه آب بدهید آب جمع آوری شده در ساقه ها باعث پوسیدگی گیاه می شود. بنابراین در تابستان هرگاه که خاک گیاه را خشک دیدید به آن آب دهید. در زمستان هم هفته ای یکبار آبیاری کافی است.

گیاه زاموفیلیا را در نور کم و غیر مستقیم قرار بدهید. به عبارتی برگ های این گیاه در آفتاب مستقیم می سوزد.

خاک مناسب این گیاه، ترکیبی از خاک معمولی و خاکبرگ و شن است. نکته مهم در این گیاه زه کشی خوب است. از خاک کاکتوس هم می توانید برای این گیاه استفاده کنید. همچنین دو بار در سال کود مایع برای این گیاه کافی است.

تکثیر زاموفیلیا از طریق قلمه برگ و تقسیم ریزوم ها است. (ریزوم ساقه های زیر زمینی گیاه است.) برای تکثیر از طریق ریزوم، گیاه را از گلدان خارج کرده و با چاقوی تیز آن را به چند قسمت تقسیم کنید، بطوریکه هر قسمت دارای ریزوم و چند شاخه باشد و هر کدام را در گلدان جدید بکارید.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «چگونه از زاموفیلیا در خانه نگهداری کنیم؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله نسیبه سادات میرباقر – مهندس کشاورزی – در روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا