جشنواره قایق های اژدها

هر سال جشنواره فرهنگی قایق های اژدها که به عنوان عید و تعطیلات عمومی چین مرسوم است، برگزار می شود. پنجمین روز از پنجمین ماه در سال قمری مبتنی بر تقویم چینی، برای مردم شرق آسیا بسیار با اهمیت تلقی می شود. در این روز جشنواره موسوم به قایق های اژدها در بسیاری از شهرها و مناطق ساحلی کشورهای مزبور برگزار می شود. شکل و نمای خاص و ویژه ای به این مناطق داده و حال و هوای شهرها را دگرگون می کند.

این جشنواره یکی از شناخته شده ترین جشنواره های آسیا و جهان است. همه ساله هزاران گردشگر برای مشاهده این فستیوال رنگ و شادی و آب به شهرهای شرق آسیا سفر می کنند. در این مقاله شما می توانید بطور خلاصه با جشنواره قایق های اژدها آشنا شوید.

جشنواره قایق های اژدها را می توان ترکیبی از نمایه های سنتی و باستانی فرهنگ چین با همراهی موسیقی و ورزش دانست. اژدها در فرهنگ مردم چین، سمبل قدرت، سخاوتمندی و گشاده دستی و حفاظت از جامعه است. اگرچه در بسیاری از شهرهای چین و شرق آسیا این جشنواره برگزار می شود ولی مرکز اصلی و قلب تپنده فستیوال قایق های اژدها را باید در هنگ کنگ جستجو کرد.

تاریخچه جشنواره قایق های اژدها

برای درک ریشه های اولیه و مفهوم نخستین این جشنواره، باید به دو هزار سال پیش سفر کنیم. زمانی که یوان (Qu Yuan) ادیب و شاعر مشهور چین باستان خود را در رودخانه می لو (Miluo River) غرق کرد. این حادثه تاثیر فراوانی بر مردم آن زمان نهاد و آنها را در اندوه فرو برد. به باور بسیاری از مورخان، دلیل خودکشی این شاعر محبوب و مردمی، اندوه و غم شخصی وی نبوده و خودکشی یوان جنبه اعتراضی اجتماعی به فساد دربار امپراطوری داشته است. به همین دلیل مردم این مناطق در حفظ و زنده نگه داشتن سنت وی تلاش کردند.

مجسمه یوان در Jingzhou (پایتخت سابق چو یانگ)
مجسمه یوان در Jingzhou (پایتخت سابق چو یانگ)

در روایات سنتی چین درباره ریشه های نخستین این جشنواره این چنین نوشته شده است: «زمانی که این شاعر محبوب، خود را در رودخانه غرق کرد، مردم محلی بسیار اندوهگین شده و تلاش کردند تا وی را پیدا کنند. قایق های بسیاری به رودخانه آورده شد. افرادی در آن شروع به نواختن طبل کردند تا ماهی ها از این منطقه فرار کرده و به قهرمان آنها آسیبی نرسانند. گروهی از مردم هم برای ماهی های رودخانه غذای سنتی چینی به نام دامپلینگ (Dumpling) یا مومو ریختند تا ماهی ها به سراغ یوان نروند.»

اگرچه در حال حاضر ما نمی دانیم آیا قربانی شدن این شاعر موجب تغییر در رویه و رفتار امپراطور وقت چین شده یا نه؟ اما این رویداد به عنوان یکی از مشهورترین جشنواره های جهان پس از گذشت سال ها همچنان ادامه داشته و برگزار می شود.

دامپلینگ چیست؟

مومو یا دامپلینگ یکی از غذاهای بسیار محبوب و البته خوشمزه چینی است. امروزه در بسیاری از رستوران های چینی در سراسر جهان عرضه می شود. این غذا به صورت یک روکش پیراشکی مانند از خمیر برنج است که داخل آن را با مواد مختلفی مانند گوشت، ماهی، سبزیجات و… پُر کرده و به دو روش بخارپز و سرخ شده سرو شده و به همراه سس مخصوصی که ترکیب گشنیز، ادویه های معطر، فلفل و سس سویا است، خورده می شود.

امروزه بعد از گذشت قرن ها از این رویداد؛ این غذا همچنان به عنوان سمبل و نماد جشنواره قایق اژدها شناخته می شود. گردشگران و مردم محلی در این روز بخصوص از خود با انواع دامپلینگ پذیرایی می کنند.

مسابقه قایق ها

در حال حاضر جشنواره قایق های اژدها به عنوان یکی از 3 جشنواره بزرگ چینی شناخته شده و با سه عامل قایق سواری، نواختن طبل و موسیقی و خوردن غذای سنتی دامپلینگ مورد توجه قرار دارد. در این جشنواره همچنین یک مسابقه بزرگ قایق سواری بین قایق های مختلفی که به شکل اژدها تزئین شده اند، برگزار می شود. این قایق ها عموماً بسیار بلند و باریک بوده و سر و دم آنها به شکل اژدها درآمده است.

جشنواره قایق های اژدها
جشنواره قایق های اژدها

در هر قایق بین 20 تا 22 نفر پاروزن حضور دارد. یک نفر نیز به همراه طبلی بسیار بزرگ و سنگین، سوار قایق بوده و در حین حرکت قایق، اقدام به نواختن طبل می کند. این بخش از جشنواره یکی از مهیج ترین قسمت های آن به شمار می رود. زیرا ترکیب صدای طبل و حرکت هماهنگ و موزون پاروزنان و حرکت صدها قایق تزئین شده به شکل اژدها و با رنگ های تند و زنده، منظره ای بسیار زیبا و هیجان انگیز ایجاد می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جشنواره قایق های اژدها»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا