جشنواره قایق های اژدها

هر سال جشنواره فرهنگی قایق اژدها که به عنوان عید و تعطیلات عمومی چین مرسوم است، برگزار می شود. پنجمین روز از پنجمین ماه در سال قمری مبتنی بر تقویم چینی، برای مردم شرق آسیا بسیار با اهمیت تلقی می شود. در این روز جشنواره موسوم به قایق های اژدها در بسیاری از شهرها و مناطق ساحلی کشورهای مزبور برگزار می شود که شکل و نمای خاص و ویژه ای به این مناطق داده و حال و هوای شهرها را دگرگون می کند.

این جشنواره به عنوان یکی از شناخته شده ترین جشنواره های آسیا و جهان معرفی شده و همه ساله هزاران گردشگر برای مشاهده این فستیوال رنگ و شادی و آب به شهرهای شرق آسیا سفر می کنند. در این مقاله شما می توانید بطور خلاصه با جشنواره قایق های اژدها آشنا شوید.

جشنواره قایق های اژدها را می توان ترکیبی از نمایه های سنتی و باستانی فرهنگ چین با همراهی موسیقی و ورزش دانست. اژدها در فرهنگ مردم چین، سمبل قدرت، سخاوتمندی و گشاده دستی و حفاظت از جامعه است. اگرچه در بسیاری از شهرهای چین و شرق آسیا این جشنواره برگزار می شود ولی مرکز اصلی و قلب تپنده فستیوال قایق های اژدها را باید در هنگ کنگ جستجو کرد.

برای درک ریشه های اولیه و مفهوم نخستین این جشنواره، باید به دو هزار سال پیش سفر کنیم. زمانی که یوان (Qu Yuan) ادیب و شاعر مشهور چین باستان خود را در رودخانه می لو (Miluo River) غرق کرده و این حادثه تاثیر فراوانی بر مردم آن زمان نهاده و آنها را در اندوه فرو برد. به باور بسیاری از مورخان، دلیل خودکشی این شاعر محبوب و مردمی، اندوه و غم شخصی خود وی نبوده و خودکشی یوان جنبه اعتراضی اجتماعی به فساد دربار امپراطوری داشته و به همین دلیل مردم این مناطق در حفظ و زنده نگه داشتن سنت وی تلاش کردند.

تبلیغات
دریافت اپلیکیشن آپرا

در روایات سنتی چین درباره ریشه های نخستین این جشنواره این چنین نوشته شده است: «زمانی که این شاعر محبوب، خود را در رودخانه غرق کرد، مردم محلی بسیار اندوهگین شده و تلاش کردند تا وی را پیدا کنند، قایق های بسیاری به رودخانه آورده شده و افرادی در آن شروع به نواختن طبل کردند تا ماهی ها از این منطقه فرار کرده و به قهرمان آنها آسیبی نرسانند. گروهی از مردم هم برای ماهی های رودخانه غذای سنتی چینی به نام دامپلینگ (Dumpling) یا مومو ریختند تا ماهی ها به سراغ یوان نروند.»

مومو یا دامپلینگ یکی از غذاهای بسیار محبوب و البته خوشمزه چینی است که امروزه در بسیاری از رستوران های چینی در سراسر جهان عرضه می شود. این غذا به صورت یک روکش پیراشکی مانند از خمیر برنج است که داخل آن را با مواد مختلفی مانند گوشت، ماهی، سبزیجات و… پُر کرده و به دو روش بخارپز و سرخ شده سرو شده و به همراه سس مخصوصی که ترکیب گشنیز، ادویه های معطر، فلفل و سس سویا است، خورده می شود. امروزه بعد از گذشت قرن ها از این رویداد؛ این غذا همچنان به عنوان سمبل و نماد جشنواره قایق اژدها شناخته شده و گردشگران و مردم محلی در این روز بخصوص از خود با انواع دامپلینگ پذیرایی می کنند.

اگرچه در حال حاضر ما نمی دانیم آیا قربانی شدن این شاعر موجب تغییر در رویه و رفتار امپراطور وقت چین شده یا نه؟ اما آنچه که مشخص است، این رویداد به عنوان یکی از مشهورترین جشنواره های جهان پس از گذشت سال ها همچنان ادامه داشته و برگزار می شود.

در حال حاضر جشنواره قایق های اژدها به عنوان یکی از 3 جشنواره بزرگ چینی شناخته شده و با سه عامل قایق سواری، نواختن طبل و موسیقی و خوردن غذای سنتی دامپلینگ مورد توجه قرار دارد. در این جشنواره همچنین یک مسابقه بزرگ قایق سواری بین قایق های مختلفی که به شکل اژدها تزئین شده اند، برگزار می شود. این قایق ها عموماً بسیار بلند و باریک بوده و سر و دم آنها به شکل اژدها درآمده است.

در هر قایق بین 20 تا 22 نفر پاروزن حضور داشته و یک نفر نیز به همراه طبلی بسیار بزرگ و سنگین، سوار قایق بوده و در حین حرکت قایق، اقدام به نواختن طبل می کند. این بخش از جشنواره یکی از مهیج ترین قسمت های آن به شمار می رود زیرا ترکیب صدای طبل و حرکت هماهنگ و موزون پاروزنان و حرکت صدها قایق تزئین شده به شکل اژدها و با رنگ های تند و زنده، منظره ای بسیار زیبا و هیجان انگیز ایجاد می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جشنواره قایق های اژدها»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا