حرکت براونی چیست؟

حرکت براونی عبارت است از حرکت تصادفی و پیوسته ذرات میکروسکوپی معلق در یک مایع یا گاز.

ذرات به گونه ای حرکت می کنند که گویی از جانب مایع بر آنها ضربه وارد می آید. در حقیقت، این همان چیزی است که در عمل رخ می دهد. مولکول های سیال دائماً به اطراف حرکت می کنند و به ذرات ضربه می زنند و آنها را حرکت می دهند. هرچه مایع داغ تر باشد، ذرات با سرعت بیشتری ارتعاش می کنند، زیرا سرعت حرکت مولکول ها نیز بیشتر است. حرکت در تمام جهت ها انجام می گیرد و به همین دلیل است که ذرات یک ماده بطور یکسان درون مایع پخش می شوند.

نحوه پخش غبار، دود و بوها در هوا نیز به همین طریق است. حرکت براونی بوسیله رابرت براون (Robert Brown) کشف شد که یک گیاه شناس و فیزیکدان اسکاتلندی بود. او این کشف را در سال 1827 و هنگام مطالعه روی حرکت دانه های گرده در آب، انجام داد. حرکت براونی نشان و گواه مثبتی بود که از وجود اتم ها و مولکول ها حکایت داشت.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «حرکت براونی چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا