دود چیست؟

تبلیغات

اغلب افراد فکر می کنند دود همان گاز است. اگرچه دود شامل گازهایی نیز می باشد، اما آنچه به شکل دود می بینید در واقع میلیون ها ذره ی کوچک است که در گازهایی معلق می باشند. خودِ گازها نامرئی اند.

دود بر اثر سوختن ناقص ایجاد می شود. آنچه ذرات جامد دود را می سازد به نوع ماده ای که می سوزد بستگی دارد. به عنوان مثال، بخش عمده ی دود اتومبیل از ذرات کربن تشکیل می شود.

دود ناشی از موتور اتومبیل ها و کارخانه ها در بیشتر شهرها و شهرک های صنعتی مشکلی بزرگ محسوب می شوند. چون ذرات دود وارد ریه و مجرای تنفسی شده و سلامت ما را به خطر می اندازد. همچنین دود، علت اصلی مرگ و میر در آتش سوزی های داخلی (محیط بسته) به دلیل آسیب های حرارتی، مسمومیت و سوزش ریه ناشی از مونوکسید کربن و سایر محصولات احتراق می باشد.

دود اتومبیل ها را می توان با معاینه فنی و تنظیم موتور کاهش داد. به طریق مشابه، دود خارج شده از دودکش کارخانه ها را نیز می توان با تصفیه کننده های صنعتی کنترل کرد.

تبلیغات
خرید انواع ساعت مچی عقربه ای مردانه و زنانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «دود چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب بخوانید و بدانید، ویراستار بی تو ساگال و ترجمه سپیده عندلیب و حسین یاسینی از انتشارات پیکان، منتشر شده در اسفند 1384 با شابک 3-72-6229-964-978 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا