منظور از خلاء چیست؟

بیشتر فضاهای موجود در روی زمین که ما معمولاً آنها را خالی تصور می کنیم، پُر از مولکول های هوا هستند. اما منظور از خلاء فضایی است که واقعاً خالی و تهی است و در خلاء کامل، هیچ مولکولی وجود ندارد. فضای بین ستاره ای، به خلاء کامل بسیار نزدیک است.

تولید خلاء به دشواری انجام می گیرد. برای این کار لازم است که تمام هوای درون یک ظرف یا محفظه به بیرون پمپ شود. اما مولکول های هوا می توانند از سوراخ های بسیار ریز به درون محفظه نفوذ کنند و مولکول های سطح ظرف یا محفظه نیز در فضای خالی تبخیر می شوند. علاوه بر اینها، محفظه باید بقدری محکم و مقاوم باشد که در برابر فشاری که از بیرون به داخل وارد می آید، مقاومت کند.

چیز یا حالتی که تقریباً به خلاء کامل نزدیک است، خلاء نسبی نامیده می شود.

خلاء می تواند نقش عایق حرارتی داشته باشد، زیرا گرما از طریق همرفت جریان می یابد که در خلاء امکان پذیر نیست. غذاهایی چون قهوه را که در مجاورت هوا کهنه و بد طعم می شوند، در بسته بندی های خلاء نگهداری می کنند. هوای این بسته ها بطور کامل تخلیه شده است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «منظور از خلاء چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا