ورزش بالون سواری چه خطراتی دارد؟

بالون سواری یکی از ورزش های مفرح و هیجان انگیزی است که روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند. اگر شخص با آموزش کافی، مهارت لازم برای انجام این ورزش را بدست آورد، خطر چندانی به جز صدمات ناشی از سقوط یا آتش گرفتن غیر مترقبه بالون وجود ندارد؛ اما نداشتن مهارت کافی یا از دست دادن کنترل بالون می تواند حتی به قیمت جان فرد تمام شود.

مهم ترین خطرات بالون سواری ناشی از ارتفاع گرفتن بالون و نداشتن امکانات ایمنی است. اولین خطر هیپوترمی (Hypothermia) است. در ارتفاع 15 کیلومتری سطح زمین و در لبه پوشن سپهر (استراتوسفر)، دمای هوا 50- درجه سلسیوس و سرعت باد حدود 100 کیلومتر در ساعت است. قرار گرفتن در معرض چنین شرایطی ظرف کمتر از 5 دقیقه باعث افت شَدید دمای بدن و مرگ خواهد شد.

اما پیش از رسیدن به آن ارتفاع، در اثر کمبود اکسیژن خفه خواهید شد! هواپیماهای مسافربری پس از عبور از 4.5 کیلومتری (13000 پایی) در صورت از کار افتادن تهویه داخل هواپیما ماسک های اکسیژن را آزاد می کنند. اگر مخزن اکسیژن در بالون وجود نداشته باشد، با رسیدن به ارتفاع 10 کیلومتری بیهوش خواهید شد و تنها ظرف چند دقیقه خواهید مُرد. حتی اگر ذخیره اکسیژن و لباس گرم هم داشته باشید، محال است با عبور از ارتفاع 18 کیلومتری زنده بمانید. در این ارتفاع، آب در دمای بدن (37 درجه سلسیوس) شروع به تبخیر می کند. در نتیجه رطوبت موجود در دیواره شش ها بخار می شود و این اندام توانایی جذب اکسیژن را از دست می دهد. تنها راه برای جلوگیری از این رخداد، تنفس اکسیژن تحت فشار درون لباس درزبندی شده خلبانی است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ورزش بالون سواری چه خطراتی دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا