آیا شنا کردن بلافاصله بعد از غذا خوردن باعث مرگ می شود؟

تبلیغات

سال های سال است که پدر و مادرها بچه ها را از شنا کردن بلافاصله بعد از غذا خوردن می ترسانند و می گویند ممکن است این کار سبب غرق شدن کودک شود. توجیه آنها هم این است که دستگاه گوارش نمی تواند غذا را هضم کند و اگر همزمان شنا کردن هم به بدن تحمیل شود، ممکن است عضلات شکم منقبض شده و به دنبال این گرفتگی عضلانی، کودک در آب تقلا کرده و غرق شود!

این توضیح به نظر باور کردنی می آید و تقریباً به دهه ۱۹۶۰ میلادی بر می گردد که صلیب سرخ آمریکا توصیه کرده بود بلافاصله بعد از غذا خوردن به شنا نروید. البته حتی در آن زمان هم درست بودن این توصیه زیر سوال بود.

در اواخر دهه ۱۹۶۰ چند مطالعه تحقیقاتی صورت گرفت که در آن قبل از شنا کردن به شناگران در زمان های مختلف غذا داده شد. هیچگونه گرفتگی عضلانی در شناگران اتفاق نیفتاد. چند شناگر گفتند که حالت تهوع و بازگشت غذا به داخل مری را تجربه کردند اما چیزی که خطر مرگ داشته باشد برای آنها رخ نداد.

در سال ۲۰۰۵ پژوهشگران استرالیایی دریافتند که اگر شناگران در فاصله کمتر از دو ساعت بعد از صرف یک وعده غذایی شروع به ورزش کنند، احتمال گرفتگی عضلانی و قولنج در آنها بیشتر می شود اما باز هم این گرفتگی عضلانی در حد جدی نیست که سلامت آنها را به خطر بیندازد.

تبلیغات

در سال ۲۰۱۱ صلیب سرخ آمریکا کل شواهد علمی موجود را مرور کرده و دریافت هیچ مدرکی وجود ندارد که اثبات کند خوردن غذا قبل از شنا کردن خطر غرق شدن را زیاد می کند و این موضوع احتمالاً فقط خرافات است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آیا شنا کردن بلافاصله بعد از غذا خوردن باعث مرگ می شود؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا