چگونه لاک پشت در زیر آب نفس می‌کشد؟

بسیاری از انواع لاک‌پشت‌ها تمام یا بخشی از دوران زندگی خود را در آب‌های شیرین سپری می‌کنند. بطورکلی لاک پشت جزو جانورانی محسوب می‌گردد که می‌تواند در باتلاق‌ها، آبگیرها و نهرها زندگی کند. در مواقع تخم‌گذاری یا هرگاه که بخواهند خود را در معرض آفتاب قرار دهند، به خشکی می‌آیند.

لاک‌پشت‌ها دارای شش هستند و از راه هوا تنفس می‌کنند و مانند ماهی‌ها نیستند که قادر باشند اکسیژن را از آب جذب نمایند. به همین دلیل است که لاک‌پشت‌ها مجبورند قبل از اینکه به زیر آب فرو بروند، شش‌های خود را از هوا پُر کنند تا بتوانند در زیر آب بمانند.

لاک پشت‌ها زمانی که در زیر آب هستند چگونه نفس می‌کشند؟

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ما انسان‌ها برای تنفس، فضایی را که میان دنده‌های قفسه سینه‌مان وجود دارد بزرگتر می‌کنیم. اما لاک پشت‌ها نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند. زیرا دنده‌های آنها به پوسته یا همان لاک سفت و سختی که در پشت‌شان قرار دارد چسبیده است. بنابراین، لاک پشت‌ها برای نفس کشیدن شش‌های خود را به شیوه دیگری از هوا پُر می‌کنند.

در داخل شکم لاک پشت دو مجموعه عضله وجود دارد. یکی از این دو مجموعه عضله، سایر اندام‌های بدن را از شش‌های لاک پشت جدا می‌سازد. سپس، دومین مجموعه از عضله‌ها، این اندام‌ها را به طرف شش‌های لاک پشت فشار می‌دهد و باعث خروج هوا از آنها می‌شود. لاک پشت‌هایی که در خشکی زندگی می‌کنند و همچنین لاک‌پشت‌هایی که معمولاً در آب به سر می‌برند، با هر نفسی که به این شکل می‌کشند، آن قدر هوا در شش‌های خود ذخیره می‌کنند که با استفاده از آن قادرند تا چند ساعت زیر آب بمانند.

بعضی از لاک پشت‌هایی که در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند، می‌توانند بدون اینکه حتی یکبار به سطح آب بیایند، تا چندین روز متوالی در زیر آب بمانند. علت اینکه این نوع لاک پشت‌ها قادرند این همه مدت در زیر آب باقی بمانند، این است که هنگامی که در کف رودخانه یا دریا بدون حرکت می‌ایستند، اکسیژن چندان زیادی به مصرف نمی‌رسانند.

بعضی دیگر از انواع لاک‌پشت‌ها وجود دارند که در گلویشان یا حتی در دم خود، پوشش یا جداره مخصوصی دارند. دم این لاک پشت‌ها در حقیقت به صورت یک سوراخ است. این سوراخ، همان مجرایی است که مدفوع یا سایر مواد زائد بدن لاک پشت از آن خارج می‌گردند.

در این نوع از لاک پشت‌ها جداره یا پوشش مورد بحث قادر است اکسیژنی را که در آب رودخانه یا دریا وجود دارد، جذب نماید. جذب اکسیژن موجود در آب بوسیله جداره یا پوشش مورد بحث، درست به همان شیوه‌ای صورت می‌گیرد که گوش ماهی اکسیژن موجود در آب را جذب می‌کند.

البته لازم به ذکر است که این نوع لاک‌پشت‌ها هر قدر هم که زیاد بتوانند در زیر آب باقی بمانند، بالاخره برای نفس کشیدن مجبورند به سطح آب بیایند.

منابع

 1. کتاب به من بگو چرا و چگونه. نوشته آرکادی لئوکوم. ترجمه سعید درودی. انتشارات بهزاد. سال 1391.
نمایش بیشتر

‫9 دیدگاه

 1. سلام من لاک پشتم رو داخل ژه تشت اب گذاشتم فک کردم که میتونه شنا کنه ولی هی دست و پا میزد و منم نگرانش شدم اوردمش بیرون وقتی اوردمش بیرون یه چیزی سیاهی از جایی که دست شویی میکنه رو دمش زد بیرون و وقتی سریع اوردمش بیرون اون چیز سیاهه رفت تو میشه راهنمایی کنید که اون چی بوده نژاد لاک پشت ام هم برکه ای اروپایی بوده . خیلی نگرانشم میشه راهنمایی کنید.

 2. سلام تا حالا کسی تخمین زده لاک پشت چند ساعت میتواتد بدون اکسیژن شنا کند؟

 3. با عرض سلام و خسته نباشید
  میشه بگید چرا به لاک پشت ها میگن دوزیست در صورتی که فقط شش دارند؟

   1. لاک پشت ها هیچ‌وقت دوزیست نبودند و نخواهند بود.
    صفحه ی ۱۵۷ کتاب درسی کلاس نهم نوشته.

  1. چون که لاکپشت ها می توانند اون قدر خودشونو از هوا پر کنند که چند دقیقه زیر آب بمانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا