نفرون ها در کجای بدن قرار دارند؟

تبلیغات

نفرون ها یا لوله های سازنده ادرار در کلیه ها قرار دارند و از میلیون ها صافی کوچک تشکیل شده اند. دو کلیه سالم در مجموع در برگیرنده دو میلیون نفرون هستند که روزانه حدود ۱۹۰۰ لیتر خون را تصفیه می کنند.

سرخرگ کلیوی خون تصفیه نشده را به کلیه ها می آورد. این سرخرگ به بیش از یک میلیون مویرگ در هر کلیه تقسیم می شود. هر مویرگ درون گره ای موسوم به گلومرول که بوسیله محفظه ای به نام کپسول بومن احاطه شده است، در هم می پیچد. خون هنگامی که از میان کپسول و لوله های متصل به آن می گذرد، تصفیه می شود. خون تصفیه شده به مویرگ هایی که به سیاهرگ کلیوی متصل هستند بر می گردد. ادرار به درون مجرایی که به مجاری دیگر متصل شده و میزنای را تشکیل می دهند، ریخته شده و از آنجا به سمت مثانه می رود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «نفرون ها در کجای بدن قرار دارند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
HiU Company

برچسب ها
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

دکمه بازگشت به بالا