راهنمای سفر به شهر زوریخ

زوریخ که بزرگترین و نیز پُر جمعیت ترین شهر کشور سوئیس به حساب می آید، در کنار دریاچه زوریخ و در شمال مرکزی این کشور قرار دارد. این شهر به عنوان مرکز مالی سوئیس شناخته می شود و بیشتر شرکت های ملی و بین المللی، اقتصادی، تجاری، مالی و همچنین مراکز بورس در این شهر قرار دارند. دومین مرکز توسعه و پیشرفت شرکت گوگل نیز در این شهر واقع شده است.

با اندکی مطالعه می توان دریافت که زوریخ از بسیاری از جهات یکی از مهم ترین شهرهای دنیا محسوب می شود، وجود مقر اصلی فدراسیون فوتبال (فیفا)، مقر سازمان ملل متحد، سازمان صلیب سرخ جهانی و 150 سازمان بین المللی دیگر باعث شده است تا برخی از رسانه ها این شهر را مرکز دنیا بنامند.

در این مقاله شما می توانید با جاذبه های گردشگری شهر زوریخ آشنا شوید.

تاریخچه

در شهر زوریخ آثار و شواهدی مبنی بر سکونت در دوران پیش از تاریخ یافت نشده است و قدیمی ترین آثار باقیمانده در این شهر به دوره سلتی ها بر می گردد. نخستین سند مکتوب از تاریخ شهر زوریخ نیز مربوط به سده دوم میلادی است که از یک سنگ قبر در منطقه لیندن هوف کشف شده است.

زوریخ در سال 1218 میلادی با انقراض خانواده زرینگر به استقلال رسیده و یک نظام پادشاهی مستقیم و بی واسطه را بر پا نمود. در سال 1336 میلادی نیز در زوریخ نخستین شهردار مستقل شهر تعیین شده و گامی مهم در راه استقلال شهر برداشته شد. سرانجام زوریخ در سال 1648 میلادی اعلام جمهوری نمود که البته چندان تفاوتی با سلطنت نداشت زیرا در این زمان سیستم سیاسی زوریخ مبتنی بر اشراف سالاری بود. با انقلاب هلوتیک در سال 1798 میلادی این رژیم کهن سقوط کرده و طی این نبردها صدمات بسیاری به بدنه اصلی شهر وارد شد، بطوریکه بسیاری از برج های ساخته شده در سده 17 میلادی از بین رفت.

در طول سده 19 میلادی در این شهر تحولات گسترده ای انجام گرفت، از آن جمله، اولین شبکه راه آهن سوئیس نیز در شهر زوریخ ساخته شد به گونه ای که امروزه تاریخ ساخت ایستگاه راه آهن اصلی این شهر به سال 1971 باز می گردد. در اواخر قرن نوزدهم با تاسیس بورس اوراق بهادار زوریخ در سال 1877 این شهر نخستین گام های خود را برای ایفای نقشی مهم در اقتصاد و تجارت جهانی برداشت.

یکی از وقایع مهم در تاریخ شهر زوریخ نیز بمباران تصادفی آن در طول جنگ جهانی دوم است. پس از جنگ جهانی دوم این شهر رشد اقتصادی بسیار خوبی را در پیش گرفت و از نظر صنعتی نیز مسیرهای پیشرفت را به خوبی طی کرد.

آب و هوا

آب و هوای زوریخ، آب و هوای قاره ای و مرطوب است که چهار فصل مجزا دارد. وزش باد در این منطقه هم از غرب و هم از شرق یا شمال شرق وجود دارد که کوهستان های مجاور نقش بسیار مهمی در ایجاد این بادها ایفا می کنند.

متوسط درجه حرارت در سردترین روزهای سال در ماه ژانویه با 0.5 درجه سانتیگراد و متوسط درجه حرارت در گرمترین روزهای سال در ماه ژوئیه با 17.5 درجه سانتیگراد است. در فصل های بهار و پاییز هوا خوب بوده و از خنکی مطبوعی برخوردار است.

زوریخ یکی از شهرهایی است که در سطح جهان برنامه های خاصی را برای پاکیزه نگه داشتن آب و هوا پیگیری می کند که می توان به ضدعفونی و پاکسازی بیمارستان های عمومی شهر، گسترش شبکه مسیر دوچرخه، تحقیق و بررسی پروژه های تجدیدپذیر انرژی و ایجاد مسیرهایی برای سرعت بسیار بالا و… اشاره نمود.

موقعیت جغرافیایی

شهر زوریخ 408 متر بالاتر از سطح دریا و در کنار دریاچه زوریخ قرار گرفته است و رودخانه لیمات از بخش قدیمی این شهر می گذرد. وجود کوهستان های بلند و حضور این رودخانه باعث شده است تا این شهر چشم اندازهای طبیعی بسیار زیبایی داشته باشد. همانگونه که پیش از این ذکر شد، زوریخ در شمال مرکزی سوئیس قرار گرفته و نزدیک به 30 کیلومتری شمال رشته کوه های آلپ واقع شده است و به جز این، کوه های پُر برف و جنگل های انبوه آن را احاطه کرده اند.

رودخانه لیمات
رودخانه لیمات

بهترین زمان سفر

توصیه می شود روزهای آخر هفته یعنی شنبه و یکشنبه به این شهر سفر نکنید. دلیل این موضوع نیز تعطیلی کل شهر و خلوت بودن غیر قابل باور آن است بطوریکه حالتی از کسالت و خستگی در مسافر به وجود می آورد. هزینه های اقامتی در این شهر همانند همه شهرهای توریستی جهان در فصل تابستان و زمان تعطیلات کریسمس و… بسیار گران بوده و در زمستان ارزان تر می شود اما از نظر ارائه خدمات متفاوت نیست و این می تواند در تصمیم گیری سفر به این شهر در زمان مناسب به مسافر کمک نماید.

طریقه رسیدن به شهر

در سطح کشور سوئیس، شهر زوریخ دارای بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه بین المللی بوده و از شبکه راه آهن گسترده و مجهزی برخوردار است که موجب می شود، موج عظیمی از گردشگران را به دیگر نقاط کشور جابجا نماید.

مسیر هوایی

همانطور که گفته شد بزرگترین و شلوغ ترین فرودگاه بین المللی کشور سوئیس در شهر زوریخ قرار دارد که در داخل شهر واقع شده است و فرودگاه زوریخ نام دارد. شرکت های هواپیمایی بسیاری در سطح جهان با این فرودگاه در ارتباط هستند و به جابجایی مسافران از بیشتر نقاط جهان به آن اقدام می کنند. تنها با قطار شهری در طی 12 دقیقه می توان از مرکز شهر به این فرودگاه دسترسی پیدا کرد. این قطارها مسافران را هر 5 دقیقه یکبار از مرکز شهر به فرودگاه و بالعکس از فرودگاه به مرکز شهر منتقل می کنند.

قابل توجه است که این شهر از یک سیستم فراگیر حمل و نقل عمومی برخوردار است که با یک طراحی کلی برگه بلیط، می توان آن را برای انواع قطارهای FFS – CFF – SBB، قطارهای حومه، تراموا، اتوبوس، قایق و ماشین های کرایه ای مورد استفاده قرار داد.

هزینه سفر با قطار به سمت فرودگاه برای قطارهای درجه 2 (کرایه کامل) 6.60 فرانک سوئیس است و جالب اینکه این هزینه برای سفر از فرودگاه به شهر دو برابر هزینه رفت محاسبه می شود! این بلیط ها به مدت 24 ساعت دارای اعتبار هستند. سفر کودکان زیر 6 سال در سیستم حمل و نقل شهری رایگان بوده و کودکان و نوجوانان زیر 16 سال موظف به پرداخت نیمی از کرایه می باشند.

این قطارها دارای دو بخش یا دو کلاس جداگانه هستند که با نوار زرد رنگ از هم جدا شده اند. شایان ذکر است که ارائه بلیط اشتباه، نداشتن بلیط و حتی نشستن در کلاس های 1 یا 2 بطور اشتباه می تواند جریمه ای سنگین تا سقف 100 فرانک سوئیس در برداشته باشد.

از دیگر وسائل نقلیه ای که به جابجایی مسافران از فرودگاه به شهر و بالعکس می پردازند، می توان به تراموا اشاره کرد. خط مسیر آن با شماره 10 مشخص شده و دارای نشانه صورتی رنگ است که بلیط های درجه 2 قطارهایی که در بالا اشاره شد برای این ترامواها نیز قابل استفاده است.

قطار

زوریخ دارای خطوط راه آهنی است که توسط آن می توان از این شهر به تمامی شهرهای سوئیس و حتی اروپا دسترسی پیدا کرده و این امکان را به مسافران می دهد تا از شهرهای دیگر این کشور و یا دیگر کشورهای اروپایی مستقیم به زوریخ سفر کنند. ایستگاه اصلی این قطارها در زوریخ HB (مخفف Hauptbahnhof) نام دارد که در مرکز شهر واقع شده است.

شهر زوریخ همچنین دارای 5 ایستگاه قطار بزرگ و تعدادی ایستگاه کوچک و جزئی است که عبارتند از ایستگاه Oerlikon (در شمال مرکزی شهر)، ایستگاه Stadelhofen، ایستگاه Hardbrücke، ایستگاه Altstetten (در غرب زوریخ) و ایستگاه Enge (در جنوب غرب ساحل دریاچه زوریخ).

خودروی شخصی

نکته قابل توجه در مورد جاده های سوئیس این است که همه بزرگراه های این کشور مسیری مستقیم به مقصد زوریخ دارند. این باعث شده است تا سفر با خودروی شخصی نیز آسان باشد اما برای این منظور باید علاوه بر داشتن گواهینامه بین المللی معتبر، با قوانین راهنمایی و رانندگی اتحادیه اروپا نیز آشنا باشید.

اتوبوس

ایستگاه اصلی اتوبوس زوریخ در نزدیکی ایستگاه اصلی قطار قرار دارد. خدمات اتوبوسرانی این شهر نیز بسیار خوب است و سفر با اتوبوس از دیگر شهرهای سوئیس به این شهر و بالعکس همه روزه انجام می گیرد. نکته مهم این است که اتوبوس های ZVV در دو رنگ آبی و سفید، اتوبوس های محلی هستند و به حمل و نقل مسافران در مسیرهای داخلی می پردازند. البته امکان سفر با اتوبوس از تعدادی از شهرهای اروپایی به سوئیس و بالعکس نیز وجود دارد.

مراکز اقامتی

از آن جهت که زوریخ شهری اقتصادی محسوب می شود، بیشتر مسافران آن نیز بازرگان و تاجر هستند و به منظور پیگیری مسائل مالی و بازرگانی خود یا شرکت های مختلف به این شهر سفر می کنند. بطورکلی هزینه اقامت در زوریخ گران است اما بطور تقریبی هزینه هتل های ارزان قیمت زیر 120 فرانک سوئیس، هتل هایی با حد متوسط بین 120 تا 400 و هتل های گران قیمت بالای 400 فرانک سوئیس است.

رستوران ها

در زوریخ انواع رستوران با غذاهای محلی و نیز غذاهای بین المللی وجود دارد. در بین رستوران های خارجی رستوران های ایتالیایی بسیار محبوب و نسبتاً ارزان هستند. قابل توجه است که آشپزهای رستوران های چینی و ژاپنی به گونه ای انتخاب می شوند که در کشور چین و ژاپن دوره آموزشی دیده باشند. فست فودهای ترکیه ای علاقه مندان خاص خود را در این شهر دارد و البته از نظر ارزانی گزینه ای مقرون به صرفه محسوب می شود.

افرادی که بطور کامل گیاهخوار هستند و حتی شیر و مواد لبنیاتی نیز در برنامه غذایشان نیست، در اینجا به مشکل بر خواهند خورد چرا که در بیشتر غذاهای زوریخی پنیر به کار می رود و این موضوع کار را برای افراد گیاهخوار دشوار می نماید. رستوران های Hiltl و Bona Dea رستوران هایی تمام گیاهی است که می تواند به این افراد کمک نماید.

هزینه غذا برای یک نفر در رستوران های ارزان قیمت بین 5 تا 18 فرانک سوئیس، در رستوران هایی با قیمت متوسط بین 18 تا 30 و در رستوران های گرانقیمت بالای 30 فرانک سوئیس برآورد می شود.

غذاهای محلی و محبوب

در غذاهای مخصوص شهر زوریخ و یا غذاهای سوئیسی، انواع گوشت مورد استفاده قرار می گیرد که می توان بطور خلاصه به صورت زیر دسته بندی نمود: گوشت گوساله، گاو، گوسفند، بره، مرغ، پرنده های خانگی همچون اردک، بوقلمون و…. برخی از مردم زوریخ به خوردن گوشت اسب علاقه دارند که به گمان این افراد، این گوشت از کیفیت بالایی برخوردار بوده و آنها معتقد هستند بسیار لذیذ است. خرگوش، آهو و گوزن شکاری که ویژه فصل پاییز است، از دیگر موارد مورد استفاده در برنامه غذایی مردم این شهر است.

این استفاده گسترده از گوشت باعث شده است که غذاهای این منطقه از تنوع بسیار بالایی برخوردار باشد. بطور معمول در منوی غذاها در توضیح آنها، مواد اصلی بکار رفته در آنها ذکر شده است. البته قابل ذکر است که غذاهای گیاهی نیز جایگاه خود را دارند و افرادی که گوشت نمی خورند و گیاهخوار هستند، می توانند رستوران های گیاهی را پیدا کنند هر چند که تعداد آنها زیاد نیست.

از غذاهای اصلی و مهم سوئیسی، برش های گوشت گوساله است که در خامه و آب انگور پخته می شود که بطور معمول با روستی (غذایی همانند کوکوی سیب زمینی که سیب زمینی آن بسیار زیاد بوده و درشت رنده شده باشد) سرو می شود. سوسیس های کباب شده به روش های مختلف که به آنها وورسته می گویند، در میان مردم این شهر بسیار محبوب است.

از دیگر غذاهای مورد علاقه مردم این منطقه می توان Chnopfli را اشاره کرد که نوعی نودل است با رشته های کوتاه و تپل که با سسی مخصوص تهیه می شود. While Fondue غذایی متشکل از ظروف کوچک مختلف که پنیر آب شده در ظرفی ویژه در مرکز قرار گرفته و ظرف هایی با مواد غذایی مختلف و در برش های کوچک به همراه نان در اطراف آن قرار دارند و هر کدام از این مواد با پنیر آب شده آغشته شده و سپس سرو می گردد. Raclette نیز برش های سوسیس یا گوشت پخته است که باید با پنیر آب شده آغشته و میل شود و در کنار آن سیب زمینی و ترشی سرو می گردد، البته این غذا مخلوطی از سبک های فرانسوی و سوئیسی است.

در سوئیس و نیز زوریخ نان های سوئیسی وجود دارند که بطور معمول بسیار خوش طعم هستند. این نان ها در انواع مختلف پخته می شوند. Zopf یکی از این انواع نان ها است که با آرد سفید، شیر، تخم مرغ، کره و مخمر نان پخته می شود و بطور معمول در روزهای یکشنبه مصرف می گردد.

شیرینی های زوریخ نیز بسیار محبوب و معروف است. آنها شیرینی های سنتی خود را با آرد و عسل تهیه می کنند. Luxenburgerli نیز یک نوع شیرینی است که به بیسکویت نیز شبیه است و از دو بخش جداگانه تشکیل شده و با مربا و یا خامه زده شده بهم متصل می شوند که بسیار ترد و خوش طعم است. Mandelfisch نیز یکی دیگر از شیرینی های این منطقه است که همیشه به شکل ماهی تهیه شده و بسیار محبوب است.

حمل و نقل و گشت و گذار در شهر

در رابطه با گردش در شهر با وسائل نقلیه عمومی می توان گفت که از سوی شرکت ZVV پیشنهادی ویژه گردشگران ارائه می شود که در آن با تهیه بلیط معتبر توسط کارت های زوریخ که مدت اعتبار آنها 24 تا 72 است، می توان به همه نقاط شهر سفر کرد و دارای یک تخفیف 100 درصدی برای بازدید تمامی موزه های شهر است. به این معنا که با داشتن این بلیط، بدون پرداخت هیچ وجهی می توان به بازدید هر موزه ای در شهر پرداخت. این بلیط قابل استفاده برای همه وسائل نقلیه عمومی در سطح شهر زوریخ است. این کارت ها در سه دسته روزانه، ماهانه و سالانه تقسیم بندی می شوند و این نشانگر مدت اعتبار آنها است.

این شهر از انواع وسائل نقلیه عمومی همچون تراموای برقی، اتوبوس، تاکسی، قطارهای برون شهری و درون شهری (با استفاده از قطارهای برون شهری می توان به بازدید مناطق اطراف و دیدنی های حاشیه شهر زوریخ پرداخت) و قایق (قایق نیز برای بازدید از مناطق و روستاهای سواحل دریاچه مورد استفاده قرار می گیرد) برخوردار است که می توان بوسیله آنها به هر نقطه از شهر که لازم است سفر کرد.

تراموای برقی و اتوبوس در همه بخش های زوریخ مسیرهای حرکتی دارند. تراموای برقی هر 7 تا 15 دقیقه حرکت می کند و در طی مسیر، ایستگاه های مشخصی برای توقف دارد.

شیفت کاری این وسائل نقلیه تا نیمه شب است و پس از آن تعطیل می شود. اما اتوبوس و ترامواهای ویژه شب نیز وجود دارد و در حقیقت شبکه شبانه زوریخ را تشکیل می دهند و در تعطیلات آخر هفته نیز فعالیت می کنند. برای سفر شبانه با این وسائل نقلیه باید بلیط ZVV معتبر به همراه مکمل شب که هزینه آن 5 فرانک سوئیس است، را تهیه نمود. این بلیط ها را می توان از هر دستگاه بلیط فروشی و یا توسط SMS از یک شماره تلفن همراه سوئیس خریداری کرد.

اماکن دیدنی و تفریحی و تاریخی

شهر زوریخ از نظر گردشگری در بین شهرهای کشور سوئیس بسیار بااهمیت است. بیشتر مکان های دیدنی آن در بخش قدیمی شهر و در اطراف رودخانه و یا روبروی دریاچه قرار گرفته است. در اینجا به معرفی برخی از این دیدنی ها می پردازیم.

مقر اصلی فیفا: بطور حتم دوستداران فوتبال علاقمند به بازدید از فدراسیون فوتبال، فیفا خواهند بود. ورودی ساختمان فیفا با نشانه فیفا که روی زمین نقش بسته است، می تواند برای فوتبال دوستان جذاب باشد. نسخه نمایشی از تمام جام های جهانی (در انواع و اقسام گروه های سنی) در این فدراسیون نگهداری می شود.

Grossmünster: این کلیسای قدیمی، کلیسایی است رومی که نمادی از اصلاح زوریخ محسوب می شود. چرا که شخصی به نام هولدریش تسوینگی که یک اصلاح طلب و کشیش بود در سال 1519 در این کلیسا به عنوان یک مقام قابل نفوذ انتخاب شد. بالای برج این کلیسا چشم اندازی بی نظیر از شهر زوریخ را پیش روی بازدید کننده قرار می دهد.

کلیسای Grossmünster
کلیسای Grossmünster

Fraumünster: این کلیسا به سبک گوتیک است که پنجره هایش توسط مارک شاگال از نقاشان مشهور فرانسوی – روسی نقاشی شده است.

Landesmuseum: این موزه بزرگترین موزه تاریخ سوئیس محسوب شده و در طول هفته از سه شنبه تا یکشنبه به فعالیت مشغول بوده و ساعت کاری آن از 10 صبح تا 5 عصر است.

Landesmuseum
Landesmuseum

Promenade: گردش در اطراف این دریاچه به ویژه در تابستان بسیار لذتبخش است.

باغ چینی: این باغ چینی کوچک و زیبا، هدیه ای است که توسط اهالی شهر کونمینگ کشور چین در زوریخ به عنوان سمبل سپاسگزاری و قدردانی ساخته شد. ورودی های باغ به سبک چینی ساخته شده اند که بسیار زیبا و دیدنی هستند.

خانه Le Corbusier: این خانه زیبا که با معماری خاص خودش در نزدیکی باغ چینی قرار دارد، دارای یک پلان ویلایی مدرن و پیشرفته است که توسط یک معمار سوئیسی طراحی شده است. قابل ذکر است که بلیط ورودی این بنا بسیار گران است.

خانه Le Corbusier
خانه Le Corbusier

موزه ساعت Beyer: بسیاری از ساعت های این موزه به یکصد سال پیش نیز می رسد و نمونه هایی نفیس، زیبا و منحصر به فرد را نیز می توان در این موزه تماشا کرد. ساعات بازدید موزه از دوشنبه تا جمعه از ساعت 2 تا 6 عصر است.

مراکز خرید

در مرکز شهر سه منطقه مختلف برای خرید وجود دارد:

Bahnhofstrasse: این منطقه از ایستگاه قطار اصلی Hauptbahnhof تا دریاچه را در بر می گیرد که به داشتن مراکز خرید منحصر به فرد و گران قیمت در سطح جهان مشهور است، پیدا کنید.

سالن اصلی Hauptbahnhof
سالن اصلی Hauptbahnhof

Niederdorf: این بخش قدیمی زوریخ از Bellevue در مسیر دریاچه تا بخش مرکز شهر و آن سوی رودخانه را در بر می گیرد.

Löwenstrasse: این بخش در غرب ایستگاه اصلی قطار Bahnhofstrasse قرار دارد و دارای فروشگاه های زنجیره ای مختلف مغازه ها و مراکز خرید گوناگون است.

مرکز خرید زیرزمینی Rail City: ایستگاه راه آهن SBB به این مرکز خرید متصل است که دارای مغازه ها، رستوران ها و فروشگاه های مواد غذایی بسیاری است.

سوغات و صنایع دستی

کشور سوئیس به عنوان یکی از بزرگترین سازندگان ساعت در جهان معروف است. با توجه به این نکته، در زوریخ نیز فروشگاه ها و مغازه های ساعت فروشی بسیاری وجود دارد. یک فروشگاه بزرگ به نام کرون موتری بیر در این شهر وجود دارد که کلکسیونی از انواع ساعت ها را در خود جای داده است و به فروش می رساند.

یکی دیگر از سوغاتی های جالب توجه و شیرین این شهر شیرینی های مخصوص آن است. زوریخی ها یک شیرینی سنتی دارند که با آرد و عسل تهیه می شود و بسیار لذیذ است. این شیرینی ها بسیار ارزان هستند و برای سوغاتی بسیار مناسب به نظر می رسند. آره لوگزامبورگی و ماندل فیش نام دو گونه از محبوب ترین شیرینی های زوریخ است.

برای خرید صنایع دستی می توان به فروشگاه بسیار مشهور شوایزر هایمات ورک مراجعه کرد. یک شعبه آن در منطقه یک اورنیاشر و دیگری در بخش فرودگاه زوریخ قرار دارد. این فروشگاه صنایع دستی سنتی واقعی و آثار صنعتگران مدرن را با کیفیت بسیار بالا ارائه خواهد کرد. کارهای چوبی و یا فلزی بسیار زیبا را می توانید در این مکان خریداری نمایید.

آداب و رسوم

در گذشته فرهنگ و آداب و رسوم کشور سوئیس متاثر از همسایگانش بوده است اما امروزه تغییرات عمده ای در آن دیده می شود. بطورکلی کشور سوئیس را در گروه مراکز فرهنگی اروپا جای نمی دهند.

خانواده ها در شهر زوریخ کوچک هستند و در هر خانواده حداکثر یک یا دو فرزند دیده می شود. با این حال مردم زوریخ، افرادی خانواده دوست هستند. آنها مردمانی اهل آداب و معاشرت بوده و در برخوردهای روزانه آداب سنتی خود را اجرا می کنند. این کشور به جهت داشتن ماهیت بشر دوستانه اش در سطح جهانی شهرت دارد. در این شهر به مسائل فرهنگی – هنری همچون تئاتر، سینما، موسیقی و… بسیار اهمیت داده می شود و تعداد زیادی سالن ویژه این هنرها همچون تئاتر و سینما، کنسرت وجود دارد که بطورکلی در سطح کشور بسیار نمایان است.

در این شهر بیش از 50 موزه و 100 گالری هنری وجود دارد که بازدیدکنندگان و علاقمندان خاص خود را دارد. گاهی این شهر با عنوان پایتخت فرهنگی سوئیس نیز خوانده می شود.

رویدادها و جشنواره ها

در این شهر جشنواره ها، جشن ها، مسابقه های گوناگون و یا برنامه های مختلفی در طول یکسال برگزار می شود. مسابقه دو ماراتن زوریخ، مرد آهنین زوریخ که در حقیقت اعضای شرکت کننده آن از سطح کشوری برگزیده می شوند، و یا جشنواره فیلم زوریخ از آن جمله است. در اینجا به توضیح و تفصیل چند جشنواره مهم زوریخ می پردازیم:

  • رژه خیابانی یکی از بزرگترین رویدادهای عمومی است که در قاره اروپا بر پا می شود. این جشنواره هر ساله یک روز آن هم در دومین شنبه ماه آگوست (مرداد ماه) برگزار می شود.
  • روز ملی سوئیس هر ساله در نخستین روز ماه آگوست در زوریخ همانند دیگر شهرهای سوئیس جشن گرفته می شود. در شب این مراسم نیز می توان برنامه آتش بازی را که بر بالای دریاچه بر پا می شود، تماشا کرد.
  • جشنواره زوریخ که جشنی مربوط به تعطیلات آخر هفته است در شهر زوریخ و هر سه سال یکبار برگزار می شود. جشن سنتی بهاره در اواسط ماه آوریل برابر با فروردین ماه، توسط اصناف و انجمن زوریخ با سوزاندن یک آدم برفی برگزار می شود. با این جشن به گونه ای به فصل زمستان پایان می دهند و آن را بدرقه می کنند و آمدن بهار را با پایکوبی خوشامد می گویند.
  • یکی دیگر از رویدادهای سنتی زوریخ Knabenschiessen نام دارد که یک نوع مسابقه تیراندازی است. هر سال، در پایان هفته دوم ماه سپتامبر (شهریور) نزدیک به 5000 دختر و پسر بین سنین 13 تا 17 سال در یک مسابقه تیراندازی تفنگ به رقابت می پردازند که نتیجه آن، برنده پسر عنوان پادشاه و برنده دختر عنوان ملکه را کسب می کند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «راهنمای سفر به شهر زوریخ»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مقاله فاطمه کردی در مجله تشریفات، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا