جاده ابریشم در کجا واقع بوده است؟

جاده ابریشم مجموعه ای از مسیرهای تجاری باستانی بود که چین و اروپا را به هم متصل می کرده است. جاده ابریشم از سال 100 قبل از میلاد تا 1500 بعد از میلاد رونق داشت. این مسیر تجاری که از کوهستان ها و بیابان های آسیای مرکزی در شرق چین شروع شده و با عبور از خاورمیانه به دریای مدیترانه می رسد، حدود 8050 کیلومتر بود و به دلیل حجم زیاد ابریشم چینی که در این جاده حمل می شد، آن را جاده ابریشم نامیدند.

نکته: چینی ها اولین افرادی بودند که آموختند چگونه ابریشم تولید کنند و این راز را مخفی نگه داشتند. چین تنها تولید کننده ابریشم تا سده 6 بعد از میلاد بود.

شهرهایی که در طول جاده ابریشم قرار داشتند علاوه بر کالا و غذا، آب و محل استراحت را برای تجار فراهم می کردند. از میان این شهرها، خُتن (هوتان امروزی در چین) به خاطر یشم سفید و ناحیه فرغانه در ازبکستان امروزی به خاطر داشتن اسب های نیرومند مشهور بودند. البته کاروان شترها بیشتر کالاها را در طول مناطق خشک و خشن جاده ابریشم حمل می کردند.

در سال 800 بعد از میلاد به دلیل انتخاب مسیرهای دریایی امن تر از سوی تجار، حمل و نقل کالا از این مسیر کاهش یافت. آخرین دوره ای که از این جاده استفاده اساسی می شد، سده های 13 و 14 بود، زمانی که مغول ها بر چین و آسیای میانه حکمرانی می کردند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «جاده ابریشم در کجا واقع بوده است؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا