زمین شناسان تاریخچه قاره گمشده در اروپا را کشف کردند

محققان یک قاره جدید کشف کرده اند که زیر جنوب اروپا مدفون شده است. آنها هنگام بازسازی فرآیند تکامل زمین شناختی منطقه مدیترانه این قاره را کشف کردند.

به گزارش پورتال یو سی (شما می توانید)، این قاره 140 میلیون سال قبل از شمال آفریقا جدا شده و آدریا بزرگ (Greater Adria) نام دارد. آدریا بزرگ به اندازه سرزمین گرینلند است.

دو ون هینزبرگن (Douwe van Hinsbergen) یکی از مولفان این پژوهش و استاد دانشگاه اوترخت در این باره می گوید: «مطالعه تکامل رشته کوه ها در واقع تکامل قاره ها را نشان می دهد. بیشتر رشته کوه هایی که تاکنون بررسی شده اند مربوط به یک قاره بوده اند که بیش از 200 میلیون سال قبل از شمال آفریقا جدا شده اند. فقط بخش باقی مانده از این قاره باریکه ای است که در دریای آدریاتیک از تورین تا انتهای ایتالیا کشیده شده است.»

زمین شناسان این منطقه را آدریا می نامند. به همین دلیل دانشمندان قاره تازه کشف شده را آدریای بزرگ نامگذاری کرده اند.

از سوی دیگر باید در نظر داشت صفحه های تکتونیک مبنای نظریه تشکیل اقیانوس ها و قاره ها هستند. در بخش های مختلف زمین صفحه های تکتونیک هنگام حرکت در کنار یکدیگر در مناطقی با خطوط گسل متعدد، تغییری نمی کنند اما در ترکیه و منطقه مدیترانه این امر درست نیست.

هینزبرگن می گوید: «این واقعاً عجیب است. در این منطقه همه چیز خمیده، شکسته و متراکم است. به عنوان مثال هیمالیا در مقایسه با این منطقه ساختار بسیار ساده ای دارد.»

به هر حال بخش اعظم قاره آدریای بزرگ زیر آب است که مرجان ها، رسوبات و دریاهای کم عمق روی آن را پوشانده اند.

هنگامی که قاره آدریای بزرگ به زیر جنوب اروپا رفت، رسوبات صخره هایی به وجود آوردند که شبیه کوه هایی ساییده شدند. این صخره ها به رشته کوه هایی در مناطق آلپ، آپنین، منطقه بالکان، یونان و ترکیه تبدیل شدند. فرو رفتن یک صفحه تکتونیک زیر دیگری، دلیل اصلی تشکیل رشته کوه ها است. تحقیق ما چشم انداز وسیعی از آتشفشان ها و زمین لرزه ها فراهم می کند.

منابع

خبر علمی «زمین شناسان تاریخچه قاره گمشده در اروپا را کشف کردند» توسط هیئت تحریریه خبر پورتال یو سی (شما می توانید) با استناد به ScienceMag و مجله دانستنیها، ترجمه، تدوین و نگارش شده است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا