جنگ جهانی دوم چگونه به وقوع پیوست؟

تبلیغات

جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ میلادی جریان داشت. در این جنگ کشورهای آلمان، ایتالیا، ژاپن، رومانی و چند کشور دیگر با عنوان «دول محور» می جنگیدند. در سوی دیگر، حدود ۳۰ کشور قرار داشتند که «متفقین» نامیده می شدند. انگلستان، فرانسه، آمریکا، اتحاد جماهیر شوروی، هلند، بلژیک، دانمارک و نروژ جزو متفقین بودند.

اما آیا می دانید علت وقوع این جنگ چه بود؟

انعقاد معاهده ورسای در پایان جنگ جهانی اول (۱۹۱۴ – ۱۹۱۸ میلادی) و نحوه برخورد با کشورهای مغلوب آن جنگ همانند آلمان، اتریش، مجارستان و ترکیه از جمله دلایل بروز جنگ جهانی دوم بود. در واقع سیاست ستیزه جویانه و تهاجمی که آلمان، ایتالیا و ژاپن در پیش گرفتند و همچنین ضعف و بی کفایتی جامعه ملل در مهار کردن این کشورها مهم ترین دلیل وقوع جنگ جهانی دوم محسوب می شود.

در سال ۱۹۳۱ میلادی، ژاپن، منچوری در چین را تسخیر کرد. ایتالیا در ۱۹۳۵ میلادی حبشه را به تصرف خود در آورد. در مارس ۱۹۳۶ میلادی آلمان سپاه خود را در غرب رودخانه راین مستقر کرد. آلمان در سال ۱۹۳۷ اتریش را وارد الحاق به آلمان کرد. به علاوه ادعا نمود که ناحیه سودت در چکسلواکی به آن کشور تعلق دارد. در ۳۰ سپتامبر ۱۹۳۸ فرانسه و انگلستان این ناحیه را به آلمان دادند. پس از آن، آلمان اجازه یافت که وارد خاک چکسلواکی شود.

تبلیغات
خرید شارژ تلفن همراه، شارژ مستقیم، کارت شارژ ، شارژ وایمکس ایرانسل، گیفت کارت، آنتی ویروس و پرداخت قبوض

آلمان در سال ۱۹۳۹ به لهستان حمله کرد. اما دو کشور فرانسه و انگلستان پیش از آن، متعهد شده بودند که از لهستان در برابر هر حمله ای حمایت کنند. به همین جهت این دو کشور در سوم سپتامبر ۱۹۳۹ علیه آلمان اعلان جنگ نمودند. به همین ترتیب سایر کشورها نیز وارد جنگ شدند و جنگ جهانی دوم در گرفت.

جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ میلادی در حالی که کشور آلمان توسط نیروهای متفقین محاصره شده بود، پایان یافت و هیتلر در دوم مه ۱۹۴۵ دست به خودکشی زد. در هفتم مه آلمان بدون هیچ قید و شرطی تسلیم شد. ژاپن نیز پس از انفجار دو بمب اتمی در هیروشیما و ناکازاکی در ۱۴ اوت ۱۹۴۵ تسلیم شد و بدین ترتیب جنگ جهانی دوم خاتمه یافت.

منابع

مقاله آموزشی «جنگ جهانی دوم چگونه به وقوع پیوست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا