اختلالات تیروئید در بارداری

هورمون‌های تیروئید برای تکامل جنین در سه ماهه اول بارداری بسیار ضروری هستند. به همین منظور لازم است عملکرد غده تیروئید قبل و در طی دوران بارداری بررسی شود.

اختلالات تیروئید مانند پُر کاری و کم کاری تیروئید، در بارداری رایج هستند و لازم است حتماً درمان شوند. غده تیروئید، سوخت و ساز بدن، قلب و سیستم عصبی، وزن، دمای بدن و بسیاری از فرآیندهای بدن را تنظیم می‌کند. هورمون‌های تیروئیدی مادر برای رشد و سلامت مغز و سیستم عصبی جنین در سه ماهه اول بسیار ضروری هستند. این هورمون‌ها از طریق جفت به بدن جنین منتقل می‌شوند.

اگر قبل از بارداری، اختلالات پُر کاری یا کم کاری تیروئید داشته‌اید، لازم است در دوران بارداری خصوصاً در سه ماهه اول تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید تا این اختلالات کنترل شود.

گاهی اوقات خود بارداری منجر به بروز علائمی شبیه پُر کاری تیروئید می‌شود. بطوریکه اگر خانم باردار علائمی مانند تپش قلب، کاهش وزن یا استفراغ مداوم را تجربه کند در این صورت باید حتماً به پزشک مراجعه کند.

اختلالات درمان نشده تیروئید در دوران بارداری به تولد کودک نارس، پره اکلامپسی (افزایش فشار خون شَدید)، سقط جنین و وزن پایین نوزاد هنگام تولد منجر خواهد شد. بنابراین ضروری است که در صورت داشتن سابقه ابتلا به اختلالات کم کاری یا پُر کاری تیروئید، تحت نظارت پزشک قرار بگیرید.

در این مقاله شما می‌توانید با علائم اختلالات تیروئید در بارداری آشنا شوید.

علائم پُر کاری و کم کاری تیروئید حین بارداری

پُر کاری تیروئید

ممکن است علائم پُر کاری تیروئید با علائم طبیعی در دوران بارداری مانند افزایش ضربان قلب، حساسیت به گرما و خستگی اشتباه گرفته شود.

سایر علائم پُر کاری تیروئید عبارتند از:

 • ضربان غیر طبیعی قلب
 • عصبانیت تشدید شده
 • حالت تهوع شَدید یا استفراغ
 • لرزش دست‌ها
 • مشکل خواب
 • کاهش وزن یا افزایش کم وزن حین بارداری

کم کاری تیروئید

علائم کم کاری تیروئید مانند خستگی شَدید یا افزایش وزن، به راحتی با علائم طبیعی بارداری اشتباه گرفته می‌شوند.

سایر علائم عبارتند از:

 • یبوست
 • دشواری در تمرکز یا مشکلات حافظه
 • حساسیت به سرما
 • گرفتگی عضلات

علل بروز اختلالات تیروئید در بارداری

پُر کاری تیروئید

شایع‌ترین دلیل پُر کاری تیروئید در بارداری، ابتلا به بیماری‌های خودایمنی مانند بیماری گریوز می‌باشد. در این بیماری، بدن یک آنتی بادی (نوعی پروتئین که بدن برای مقابله با عوامل بیماری‌زا می‌سازد) خواهد ساخت که باعث می‌شود غده تیروئید، بیش از اندازه لازم، هورمون تیروئید ترشح کند.

کم کاری تیروئید

شایع‌ترین دلیل کم کاری تیروئید، بیماری خودایمنی به نام هاشیموتو است. در این بیماری، بدن به اشتباه به سلول‌های غده تیروئید حمله می‌کند و باعث می‌شود غده تیروئید نتواند به اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند.

تشخیص اختلالات تیروئید در بارداری

پُر کاری و کم کاری تیروئید در بارداری، بر اساس علائم، معاینه و آزمایش خون برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌های تیروئیدی و هورمون تحریک کننده تیروئید تشخیص داده می‌شوند.

درمان اختلالات تیروئید در بارداری

در مورد زنان مبتلا به پُر کاری تیروئید در بارداری، لازم است حتماً این اختلال با استفاده از دارو درمان شود تا بتوان تولید هورمون‌های تیروئیدی را متوقف کرد. مصرف این داروها در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است و در صورت نیاز می‌توانند در ماه‌های دیگر بارداری نیز استفاده شوند.

در موارد نادر که مصرف این داروها موثر نبوده یا با عوارض همراه بوده، می‌توان از طریق جراحی، بخشی از غده تیروئید را خارج کرد.

کم کاری تیروئید نیز با استفاده از داروهای صناعی که مشابه هورمون‌های تیروئیدی هستند درمان می‌شود. پزشک دوز این دارو را در دوران بارداری بر اساس آزمایش تیروئید شما تنظیم می‌کند و عملکرد تیروئید را به صورت دوره‌ای در بارداری بررسی می‌کند.

اگر شما به کم کاری تیروئید مبتلا هستید و برای درمان آن دارو مصرف می‌کنید، باید به محض باردار شدن به پزشک خود اطلاع دهید تا دوز دارو را متناسب با افزایش نیاز به هورمون‌های تیروئیدی در بارداری تنظیم کند.

سلامتی شما آرزوی ما است.

منابع

 1. Endocrine Web ترجمه مجله سلام سلامت.
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا