لانوگو در بارداری چیست؟

در پنجمین ماه دوران بارداری، موی کُرک مانند و ظریفی به نام لانوگو (Lanugo) بدن جنین را می پوشاند. لانوگو در اواخر بارداری یا کمی پس از تولد ناپدید می شود و موهای سر نوزاد نیز ظاهر می گردد.

از هفته نهم بارداری تا تولد، به کودک در حال رشد و تکامل جنین می گویند. در سه ماه اول بارداری، قد جنین بطور سریع افزایش می یابد. جنین در هر یک از این ماه ها حدود 5 سانتیمتر رشد می کند.

در ماه های آخر بارداری، عجیب ترین تغییری که در جنین اتفاق می افتد تغییر در وزن است. بسیاری از جنین ها در ماه های هشتم و نهم بارداری حدود 700 گرم وزن اضافه می کنند.

مادر می تواند حرکت جنین را از ماه پنجم بارداری احساس کند. پلک ها در هفته بیست و ششم بارداری باز می شوند و هفته بیست و هشتم ناخن ها و انگشت شست کاملاً رشد می کنند. تا اینکه در هفته سی ام، جنین به دلیل نازکی پوست و فقدان چربی زیر پوست با رنگی نسبتاً قرمز و شفاف ظاهر می شود. در شش تا هشت هفته آخر قبل از تولد، چربی به سرعت در زیر پوست تولید می شود و جنین نرم و گوشتالو می گردد.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «لانوگو در بارداری چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا