ستون فقرات چیست؟

ستون فقرات بخشی از اسکلت بدن است که تا قسمت پایین پشت کمر امتداد یافته است. ستون فقرات نقش مهمی در وضع و حالت و حرکت بدن ایفا می نماید و از نخاع نیز حفاظت می کند. به ستون فقرات، ستون مهره ها یا استخوان پشت نیز گفته می شود.

ستون فقرات انسان شامل 33 مهره است. اما تعدادی از آنها به همراه یکدیگر در دوره بزرگسالی رشد می کنند. این مهره ها شامل 7 مهره گردنی، 12 مهره سینه ای، 5 مهره کمری، 5 مهره استخوان خاجی و 4 مهره دنبالچه هستند. مهره ها بوسیله ماهیچه ها و بافت های پیوندی محکمی به نام رباط در سر جای خود نگه داشته می شوند.

اکثر مهره ها در میان خود صفحه های بین مهره ای فیبروزی دارند که از شدت ضربه ها کاسته و همچنین امکان خم شدن را به ستون فقرات می دهند. بطور طبیعی ستون فقرات انحنای خفیفی دارد.

بسیاری از مردم از کمر درد رنج می برند. گاهی اوقات دیسک یا همان بافتی که بین مهره قرار می گیرد بیرون می زند و روی عصب ها فشار وارد می کند. این حالت را بیرون زدگی دیسک می نامند. این مسئله می تواند منجر به درد طاقت فرسای کمر، ران ها و پاها شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ستون فقرات چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا