استخوان پس سر در کدام قسمت جمجمه قرار دارد؟

مجموعه ای از ماهیچه ها و زردپی ها سر را به ستون فقرات، ترقوه و استخوان کتف متصل می نمایند و حرکت سر را کنترل می کنند. استخوان پس سر پشت جمجمه را تشکیل می دهد. این استخوان روی ستون فقرات قرار دارد و مفصلی را تشکیل می دهد که سر روی آن به حرکت در می آید.

بیشترین وزن سر در جلوی استخوان پس سر است و توسط ماهیچه های گردن در حالت ایستاده نگه داشته می شود. وقتی که شخص به خواب می رود، این ماهیچه ها استراحت می کنند و سر به طرف جلو می افتد. دیگر استخوان های بزرگ سر آرواره زبرین، آرواره زیرین، استخوان آهیانه، پیشانی و استخوان شقیقه می باشند.

ماهیچه های سر در جویدن و بلعیدن نقش مهمی ایفا می کنند و مسئولیت حالات صورت مانند لبخند زدن یا اخم کردن را نیز به عهده دارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «استخوان پس سر در کدام قسمت جمجمه قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا