استخوان پس سر در کدام قسمت جمجمه قرار دارد؟

مجموعه ای از ماهیچه ها و زردپی ها سر را به ستون فقرات، ترقوه و استخوان کتف متصل می نمایند و حرکت سر را کنترل می کنند. استخوان پس سر پشت جمجمه را تشکیل می دهد. این استخوان روی ستون فقرات قرار دارد و مفصلی را تشکیل می دهد که سر روی آن به حرکت در می آید.

بیشترین وزن سر در جلوی استخوان پس سر است و توسط ماهیچه های گردن در حالت ایستاده نگه داشته می شود. وقتی که شخص به خواب می رود، این ماهیچه ها استراحت می کنند و سر به طرف جلو می افتد. دیگر استخوان های بزرگ سر آرواره زبرین، آرواره زیرین، استخوان آهیانه، پیشانی و استخوان شقیقه می باشند.

ماهیچه های سر در جویدن و بلعیدن نقش مهمی ایفا می کنند و مسئولیت حالات صورت مانند لبخند زدن یا اخم کردن را نیز به عهده دارند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «استخوان پس سر در کدام قسمت جمجمه قرار دارد؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب به من بگو کجا؟، ترجمه دکتر بهادر صادقی و دکتر شیوا صالحی شهیدی از نشر سایه گستر، منتشر شده در زمستان ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۲-۱۵۱-۹ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
انگلیسی را مانند آمریکایی ها صحبت کنید
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا