ویژگی های کیف و کفش مناسب برای مدرسه چیست؟

کفش مناسب، کفشی است که انعطاف لازم را داشته باشد و پاها در آن احساس راحتی کنند. اهمیت استفاده از کفش مناسب تا جایی است که استفاده نامناسب از آن سبب ایجاد فشار نابجا به نواحی پا، زانو، کمر و حتی گردن می شود که این مسئله مشکلاتی را برای فرد در بلندمدت به وجود خواهد آورد.

در این مقاله شما می توانید با ویژگی های کیف و کفش مناسب برای مدرسه آشنا شوید.

کفش های دوستدار پا

جنس چرم برای کفش از همه مناسب تر است، زیرا چرم مانند پوست، هوا را عبور می دهد و قالب پای شما را به خود می گیرد. به علاوه بهترین نوع کفش برای کودکان در سنین دبستان، کفش اسپرت با کف و رویه نرم و انعطاف پذیر است تا مانع وارد آمدن ضربه و فشار به مفاصل پا شود.

کفش تنگ به پا نکنید.

ارتفاع کفش در قسمت پاشنه باید 2.5 تا 3 سانتیمتر باشد. همچنین برای حفظ قوس داخلی کف پا، باید ناحیه پاشنه در قسمت داخل رو به جلو و جنس پاشنه هم باید کاملاً منعطف و فشرده باشد.

ارتفاع کفش در قسمت پنجه نیز باید حدوداً 1.5 سانتیمتر باشد. پنجه کفش باید پهن باشد (گرد یا چهارگوش) به گونه ای که انگشتان دچار فشردگی نشوند، زیرا انحرافات انگشتان از کودکی و نوجوانی با پوشیدن کفش های بسیار تنگ به وجود می آید که به تغییر قوس کف پا منجر می شود. کفشی که ساق پا را حمایت کند، کفش های ورزشی مناسب هستند، اما کفش های روباز که مچ پاهای کودکان را نگه نمی دارند، مناسب نیستند.

لایه درونی کفش باید حتماً نرم باشد بطوریکه نیروی جاذبه زمین را به راحتی جذب کند. سفت بودن این لایه به انتقال نیرو از زمین به پا منجر می شود و دردهای ستون فقرات و دردهای موضعی در پا ایجاد می کند.

زیره کفش نیز باید با دوام و قابل انعطاف بوده و عاج مناسب داشته باشد. استفاده از کفش های کتانی دارای کف نازک موجب وارد آمدن ضربه و فشار به پای کودک شده و به هیچ وجه توصیه نمی شود.

کف کفش در ناحیه زیر انگشتان پا نیز باید انعطاف لازم را داشته باشد.

پای کودکان زود بزرگ می شود.

والدین باید زود به زود کفش های کودکشان را کنترل کنند تا خیلی تنگ نباشد، زیرا پای کودکان به حدی نرم است که می تواند در کفشی که دو شماره کوچکتر است مچاله شود، بدون آنکه کودک ابراز ناراحتی کند.

به علاوه خرید کفش برای کودک را نباید به ساعات آخر روز موکول کنید، زیرا پا در متورم ترین حالت روزانه قرار دارد.

هنگام خرید هر دو لنگه کفش را امتحان کنید. معمولاً یک پا از پای دیگر کمی بزرگتر است و شما باید کفش تان را به اندازه پای بزرگتر انتخاب کنید. اندازه گیری پای کودک بهتر است یک تا سه ماه یکبار تکرار شود. به علاوه اگر دانش آموز معمولاً جوراب حوله ای یا پشمی به پا می کند هنگام خرید کفش برای کودک به اندازه بدست آمده نیم تا یک سانتیمتر باید اضافه شود.

کیف مناسب را فراموش نکنید.

عمده ترین مشکلات ارتوپدی که در بزرگسالی گرفتارشان می شویم به رفتارهای نامناسب ما در سنین کودکی و نوجوانی بر می گردد.

والدین هنگام خرید کیف باید به میزان وزن آن توجه داشته باشند. بدون شک، کیف های کوله پشتی که روی ستون فقرات و سایر اندام ها فشار می آورند برای دانش آموزان گزینه مناسب تری محسوب می شوند.

کوله پشتی باید سبک باشد و وزن آن برای کودکان 500 گرم (نیم کیلو) و برای نوجوانان یک کیلوگرم باشد. توصیه می شود کوله پشتی بالشتک هایی (در پشت کمر) داشته باشد که فشار را در کل پشت بدن توزیع کند.

همچنین کوله پشتی باید کمربندهایی برای بستن دور کمر و قفسه سینه داشته باشد تا به متعادل کردن وزن کمک کند. چند محفظه هم برای توزیع وسایل داشته باشد، همچنین رنگ آن از رنگ های شب نما باشد تا در تاریکی دیده شود.

کفش در کنار کیف مناسب مدرسه، مهم ترین پوشش دانش آموز از حیث سلامت فیزیکی اش محسوب می شود. پا، یکی از مهم ترین اندام ها در بدن است. استفاده از کفش مناسب بخصوص برای کودکان در دوران مدرسه نکته ای است که والدین باید به آن توجه ویژه داشته باشند، چرا که پوشیدن کفش های نامناسب و غیر استاندارد علاوه بر مشکلاتی نظیر کمردرد و ناهنجاری های استخوانی در پاها باعث آزار کودک نیز می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ویژگی های کیف و کفش مناسب برای مدرسه چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا مصاحبه با دکتر مرتضی رجایی توسط پونه شیرازی از روزنامه جام جم، به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا