تفاوت روان شناسی با روان پزشکی در چیست؟

روان شناسی و روان پزشکی علوم همبسته ای هستند که با تفکر و رفتار ما سر و کار دارند.

روان شناسی عبارت از مطالعه عقل و شعور طبیعی است و واکنش های انسان و سایر جانوران نسبت به محیط را به دقت مورد مطالعه قرار می دهد. برای مثال وقتی رفتار انسان در واکنش به رنگ های خاص مورد مطالعه قرار می گیرد و نتایج آن معلوم می شود، باید در طراحی یک ساختمان عمومی و یا کارخانه از این اطلاعات برای تعیین رنگ ها و نحوه بکارگیری آنها استفاده شود. روانشناسی نیز همانند سایر علوم، شامل انجام کارهای تجربی است تا روانشناسان بتوانند چگونگی واکنش های انسان یا جانوران را دریابند. برای کمک به افرادی که از مشکلات عاطفی و احساسی رنج می برند، از درمان بوسیله پزشکی استفاده می شود.

روان پزشکی شاخه ای از علوم پزشکی است که در مورد حالات ذهنی غیر طبیعی مطالعه می کند و راه های درمان آنها را می جوید. بسیاری از اختلالات مربوط به روان پزشکی، ناشی از هیچ بیماری ای نیستند؛ اما چنین تصور می شود که در نتیجه بروز اشکال در نحوه کار و فعالیت مغز پدید می آیند. روانپزشکان بعضی وقت ها از طریق گفتگو به درمان بیمار می پردازند و در مواردی نیز به تجویز دارو روی می آورند.

افسردگی یک بیماری ذهنی متداول و رایج است. انسان بطور طبیعی هر از چند گاه احساس افسردگی می کند. اما گاهی اوقات افسردگی ماه ها طول می کشد. شیزوفرنی (جنون جوانی) نوعی بیماری است که باعث می شود انسان درک خود از واقعیت را از دست بدهد. به نظر می رسد که تمام این مشکلات و اختلالات مربوط به بروز اشکال در شیوه ارتباط سلول های عصبی مغز از طریق مواد شیمیایی است. برای برطرف کردن این اختلالات و ایجاد تعادل طبیعی، از دارو درمانی استفاده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «تفاوت روان شناسی با روان پزشکی در چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا