چکیده کتاب عادت هر صبح من

کتاب عادت هر صبح من: افراد موفق صبح خود را چگونه آغاز می کنند؟ (My Morning Routine: How Successful People Start Every Day Inspired) نوشته بنیامین اسپال و مایکل زاندر (Benjamin Spall & Michael Xander) در سال 2018 منتشر شده است و توضیح می دهد که همه افراد موفق عادت های صبحگاهی را برای خود اتخاذ کرده اند که به آنها کمک می کند روز خود را به بهترین شکل ممکن آغاز نمایند. این کتاب به شما کمک می کند تا آزمایش های خود را انجام داده و عادت هایی برای خود خلق کنید که مناسب شما باشند و بتوانند بازدهی روزانه شما را افزایش دهند.

نویسندگان کتاب با 64 نفر از موفق ترین نوآوران، پیشگامان، نویسندگان و هنرمندان خودساخته امروزی مصاحبه کرده اند تا نکته مشترک زندگی آنها را کشف کنند. از هنرمندانی که صبح با طلوع آفتاب از خواب بر می خیزند تا رویاهای خود را ثبت کنند گرفته تا مدیران عاملی که اعتقاد عجیبی به نیم ساعت مدیتیشن دارند، تا ورزشکاران المپیکی که بدون تمرین صبحگاهی، روز خود را شروع نمی کنند.

آیا شما می خواهید بهره وری روزانه خود را افزایش دهید و از هر روز خود بهتر استفاده کنید؟ کتاب عادت هر صبح من، راه را به شما نشان می دهد. در ادامه شما می توانید خلاصه این کتاب را مطالعه نمایید.

هیچ چیزی مانند کاری مهم یا کاری که عاشق آن هستید، شما را از رختخواب بیرون نمی کشد.

ساعت شروع به زنگ زدن می کند و شما در تاریکی به دنبال آن می گردید تا آن را خاموش کنید. دل تان می خواهد فقط چند دقیقه بیشتر بخوابید. اما صبح همیشه قاتل روح و روان شما برای بیدار شدن است. یکی از راه های بیدار شدن آسان و سرحال بودن در صبح، کارهایی است که باید انجام دهید.

«لئو رافائل ریف» رئیس شرکت MIT را در نظر بگیرید. او ساعت خود را برای 6 صبح تنظیم می کند؛ اما معمولاً 30 دقیقه یا حتی یک ساعت قبل تر بیدار شده است. چرا زودتر از اینکه ساعت به صدا درآید، بیدار می شود و از خواب شیرین صبح می گذرد؟ چون او می خواهد قبل از اینکه روزش را شروع کند، نگاهی به ایمیل های دریافتی اش داشته باشد. MIT موسسه ای جهانی است. در جایگاه رئیس، ریف باید در جریان تمامی ایمیل ها باشد و کارهای اخیر را سرعت بخشد. اگر او صبح زود بیدار نشود، نگران است که مسئله مهمی را از دست بدهد.

اما برای اینکه دلیلی برای بیدار شدن در صبح داشته باشید، لازم نیست که حتماً مدیر عامل شرکتی بین المللی باشید. وقتی خروس ها شروع به خواندن می کنند، اینکه کاری برای انجام دادن داشته باشید، اراده شما را برای بیدار شدن افزایش خواهد داد.

نگاهی به کتاب «کارولین پل» بیندازید. او نیز سحرخیز است و مانند ریف معمولاً ساعت 6 صبح بیدار می شود. چه چیزی او را از رختخواب بیرون می کشد؟ فرصت مطالعه در آرامش برای چند ساعت قبل از اینکه مابقی دنیا بیدار شوند، به او انگیزه بیدار شدن می دهد. مطالعه برای او فقط عادت نیست؛ چیزی است که او عاشق آن است. صبح ها در زندگی پُر هیاهوی او دریایی از آرامش هستند و اغلب تنها زمانی است که او می تواند خود را در کتابی غرق کند.

«آندره واگنر» عکاس خیابانی نیویورک هم از صبح برای علایق خود استفاده می کند. او معمولاً قبل از ساعت 7 یا 7:30 از خانه خارج می شود. برای پیاده روی در شهر و شکار نور صبحگاهی در قاب دوربین، این ساعت بهترین زمان است.

ترفندی ساده وجود دارد که به شما کمک می کند صبح خود را به خوبی آغاز کنید: «از Snooze یا فرصت چرت ساعت خود برای بیدار شدن استفاده کنید.» مصاحبه نویسندگان کتاب با افراد سحرخیز نشان داد که از 71 درصد افرادی که از ساعت برای بیدار شدن استفاده می کنند، تنها 34 درصد از قابلیت Snooze استفاده می کنند.

دلیل قانع کننده ای برای اینکار وجود دارد. تنها چند دقیقه خواب بیشتر شاید نیاز بدن شما تلقی شود؛ اما اگر از Snooze ساعت استفاده کنید، احساس خستگی بیشتری خواهید داشت. با این دید به موضوع نگاه کنید: «چرت زدن قبل از بیدار شدن مانند گاز دادن اتومبیل در حالت خلاص است.» هم چرت صبحگاهی هم گاز دادن در حالت خلاص، اتلاف انرژی هستند.

اما بهترین ترفند این است که از حس درونی خود پیروی کنید. امتحان نمایید و ببینید چه کاری برایتان بیشتر جواب می دهد. چیزی که برای افراد دیگر جواب داده، شاید برای شما جواب ندهد. اگر متوجه شُدید کاری برای شما مناسب نیست، نترسید. آن را کنار گذاشته و کاری دیگر را شروع کنید.

برخی از بهترین کارهایتان در صبح انجام خواهد شد، پس قبل از اینکه به کارهای عادی خود برسید، زمانی را برای آنها اختصاص دهید.

احتمالاً شما هم فهرستی از کارهایی را در ذهن دارید که خیلی وقت است می خواهید انجام دهید؛ اما هیچ وقت فرصت آن را پیدا نکرده اید. خواه پروژه ای کاری، خواه کاری شخصی. ظاهراً در طول روز زمان کافی برای انجام آنها ندارید. مگر نه؟ حقیقت این است که زمان کافی برای انجام این کارها هم وجود دارد. تنها کافی است که این زمان را برای خود در صبح ایجاد کنید که معمولاً این ساعت ها به مفیدترین ساعات روزتان تبدیل می شوند.

«شینا بریدی» را در نظر بگیرید. او صبح زود از خواب بیدار می شود و در نتیجه زمان کافی برای شرکت خود (Tease Tea) دارد و ساعات بین 7 تا 11 صبح را به آن اختصاص می دهد و بعد از آن در شرکت Shopify کار می کند.

آقای «تاد هنری» نویسنده و سخنگوی عمومی بوده و به همین میزان صبح برای او ارزشمند است. بعد از شکست برای انجام همه کارها در نیمه اول روز، او زمان و فضای کافی را برای انجام کارهای بسیار مهم خود (مطالعه و نوشتن) اختصاص داد. به گفته او صبح بهترین زمان برای این منظور است.

اگر بخواهید به موارد حیاتی برسید، شروع مناسب روز بسیاری کلیدی است. یکی از راه های موفقیت در این موضوع اجتناب از چک کردن ایمیل ها در شروع روز است.

«رایان هالیدی» نویسنده است و سعی می کند قبل از چک کردن ایمیل های دریافتی، حداقل یک کار دیگر انجام داده باشد که برای او آن یک کار، نوشتن است؛ اما شما می توانید کارهای دیگر را امتحان کنید مانند دوش گرفتن یا دویدن.

«شین پریش» موسس بلاگ Farnam Street نیز از این قانون پیروی می کند. او عادت چک کردن ایمیل در صبح را ترک کرده است؛ زیرا متوجه شده است با این کار دیگران به او دیکته می کنند که روز خود را چگونه سپری کند.

این کار ترفند بسیار کاربردی است. پاسخ به ایمیل بعدی واکنشی دارد؛ در حالی که فعالیت های صبحگاهی باید فعالانه باشند. صبح زمان رسیدگی به نیازهایتان و برنامه ریزی برای روز است.

بهترین راه برای تنظیم برنامه روزانه تهیه فهرستی از کارهایی است که باید انجام دهید. «جف کلوین» سردبیر ارشد مجله Fortune را در نظر بگیرید. هر روز صبح او نشسته و فهرستی از کارهایی را که باید انجام دهد، می نویسد. وقتی برنامه زمانی او روی کاغذ آماده می شود، او سراغ کارها رفته و از مهم ترین ها شروع می کند.

با این حال بهتر است در قبول این توصیه ها کمی محتاط باشیم. «کریس گیلبو» نویسنده است و اعتقاد دارد شروع کردن هر روز با چک کردن ایمیل ها در صبح برای او بسیار مفید است.

ورزش صبحگاهی می تواند شما را برای روزی پُر بازده، سالم و شاد آماده کند.

بیایید طفره نرویم. ورزش برای سلامتی مفید است. این موضوعی است که افراد شرکت کننده در مصاحبه به آن رسیده اند و به آن عمل کرده اند. 79 درصد این افراد به صورت روزانه ورزش می کنند. ورزش فقط سفت کردن عضلات شکم و بهبود وضعیت فیزیکی نیست. در واقع، ورزش به همان اندازه برای ذهن نیز سودمند است.

شناگر آمریکایی المپیک و برنده مدال برنز، «کارولین برکل» را در نظر بگیرید. او هر روز صبح ساعت 5:30 از خواب بیدار شده و به باشگاه می رود. تمرین و ورزش بخش مهمی از زندگی ورزشکاران است؛ اما ورزش برای او تنها به این موضوع ختم نمی شود. برای او ورزش و تحرک فیزیکی نوعی مدیتیشن است.

«شری لنسینگ»، مدیر عامل سابق Twentieth Century Fox Film اعتراف می کند که برخی روزها بی خیال ورزش کردن می شود. گاهی اوقات این موضوع اجتناب ناپذیر است؛ اما چسبیدن به برنامه ورزش و تمرین دلیل بسیار خوبی دارد. به اعتقاد او وقتی ورزش مهم ترین بخش عادت صبحگاهی او می شود، او در طول روز احساس بسیار خوبی دارد.

با این اوصاف، نباید خیلی به خودتان فشار بیاورید. تغییر نوع ورزش در روزهای مختلف می تواند مانع مصدومیت شما شده و شما را علاقه مند و مصمم نگاه دارد. نگاهی به عادت لنسینگ بیندازید. روزهای دوشنبه و چهارشنبه مخصوص پیلاتس، سه شنبه و پنجشنبه مخصوص دویدن روی تردمیل به مدت یک ساعت و سپس تمرین با وزنه به مدت 30 دقیقه هستند.

سرهنگ بازنشسته ارتش، «استنلی مک کریستال» برنامه مشابهی برای خود دارد. مردی که قلباً اعتقاد دارد برای کامروا بودن باید سحرخیز بود، صبح ساعت 4 از خواب بیدار می شود تا ورزش روزانه 90 دقیقه ای خود را انجام دهد. تغییر نوع ورزش بخشی حیاتی در رویکرد او است. به همین دلیل او ورزش را بین دویدن و تمرین با وزنه تغییر می دهد. او بعد از اینکه عادت دویدن به مدت و شکل یکسان را ترک کرد، به مزایای تغییر نوع ورزش پی برد.

شروع شاید کمی ترسناک و سخت باشد. تعیین اهداف جاه طلبانه و عذاب وجدان در پی نرسیدن به آنها آسان است؛ اما به یاد داشته باشید می توانید از چیزی کوچک شروع کنید و کم کم شدت ورزش خود را در طول زمان افزایش دهید.

راهی مناسب برای شروع این است که برنامه ورزش و تمرین را در عادت فعلی خود بگنجانید. برای مثال می توانید وقتی قهوه تان در حال آماده شدن هست، در جا پروانه بزنید.

«جولی ژو»، معاون بخش محصول در Facebook راهی مشابه و در عین حال موثر برای گنجاندن ورزش در برنامه روزانه خود دارد. به جای رفتن به باشگاه در آن سوی شهر، او روزانه 10 تا 15 دقیقه روی دستگاه دو در جای خود ورزش می کند. از آنجایی که ورزش برای او زمان زیادی نمی برد، انجام آن در میان برنامه روزانه آسان است. بدین شکل ورزش نیز مانند مسواک اول صبح کار دشواری نخواهد بود.

برنامه ورزشی انعطاف پذیر راهی دیگر برای آماده شدن برای موفقیت است. «کوین کلیری»، مدیر عامل Clif Bar & Company هر یکشنبه می نشیند و عادت ورزشی خود را با احتساب تعهدات کاری و خانوادگی اش تنظیم می کند. با مقاومت در برابر تنظیم برنامه خشک و ثابت ورزشی، او رویکردی کاربردی تر اتخاذ می کند و در نتیجه کمتر احتمال دارد جلسه ای برای ورزش را کنسل کند یا به تعویق بیندازد.

مدیتیشن صبحگاهی در صورتی که منظم باشد، تمرکز ذهنی شما را برای باقی روز تقویت می کند.

اگر تا به حال مدیتیشن را انجام نداده باشید، رد کردن و بی ارزش خواندنش کار آسانی است. اما باید دلیلی وجود داشته باشد که بیش از نیمی از شرکت کنندگان در مصاحبه مدیتیشن می کنند، نه؟ دلیل اعتقاد بیشتر این افراد به مدیتیشن این است که آن را راهی عالی برای شروع روز می دانند.

«مایکل اکتون» مدیر عامل برنامه موبایلی Calm، هر روز صبح جلسات مدیتیشن گروهی را در دفتر مرکزی شرکت برگزار می کند. خود او نیز اعتراف می کند که این کار بسیار کالیفرنیایی است؛ اما راهی عالی برای شروع روز محسوب می شود.

«آیست گزدار» موسس Wild Food Cafe در لندن هم موافق است. جلسات مدیتیشن صبح زود مهم ترین بخش زندگی روزانه او هستند. این جلسات لحظاتی از آرامش هستند که او می تواند با نگرانی های خود در آینده روبرو شود. بعد از این کار، باقی روز برایش معنا پیدا می کند.

در واقع برخی بقدری به مدیتیشن روزانه متعهد هستند که حتی یک روز هم آن را فراموش نمی کنند. مدیر Pixar و استودیوهای انیمیشن سازی والت دیزنی، آقای «اد کتمول»، هر روز 30 دقیقه تا یک ساعت مدیتیشن می کند و سال ها است که حتی یک روز را هم بدون آن سپری نکرده است. او می گوید آرام شدن و تمرکز ذهنی، او را برای پاسخ به رویدادهای غیر منتظره در آرامش آماده می کند.

معلم و رمان نویس، خانم «روث ازکی» تاکید یکسانی بر مدیتیشن دارد. اگرچه برنامه او در طول سال بر اساس نوع کارش تغییر می کند، او همیشه زمانی را برای مدیتیشن اختصاص می دهد. این موضوع اصلاً عجیب نیست؛ زیرا او متخصص ذِن است. او چه روز شلوغ و پُر از تدریس، چه روزی آرام برای نوشتن پیش رو داشته باشد، قبل از هر کاری به مدیتیشن می پردازد؛ البته تقریباً زمانی هم برای صرف فنجانی قهوه در رختخواب سپری می شود.

اگر این ایده برایتان جذاب باشد، شاید فکر کنید که از کجا باید شروع کنید. مدیتیشن یعنی هوشیاری به محیط اطراف و در لحظه بودن؛ در نتیجه برای شروع بهترین کار این است که ذهن خود را بر لحظات عادی مانند زمانی که در صبح برای خود قهوه درست می کنید، متمرکز کنید. هر کاری که می کنید، وقتی کاملاً بر آن کار تمرکز کردید، شما در حال مدیتیشن هستید.

قبل از اینکه به سراغ کار و مسئولیت های روزانه بروید، کمی زمان برای خود صرف کنید.

تا الان از عادت های صبحگاهی برای افزایش بازدهی شما استفاده کرده ایم. با این حال نباید کسی را که در این عادات درگیر می شود، فراموش کنید: خودتان! در واقع اختصاص زمانی برای خودتان راهی دیگر برای آماده شدن برای شروع روزتان است. صرف لحظاتی برای انجام کارهایی که برایتان مهم هستند، شما را در انجام کارهای روزانه تان جلو می اندازند و وقتی سرتان شلوغ می شود، شما برای انجام آنها آماده اید.

این کاری است که «ملوی مک کلوسکی»، مدیر عامل StyleSeat انجام می دهد. بعد از بیدار شدن در ساعت 5:45 صبح، او یک ساعت را صرف تمیز کردن خانه یا انجام کارهای مربوط به کار یا امور شخصی می کند. وقتی دیگران تازه از خواب بیدار می شوند؛ او آماده شده است و این موضوع بازدهی او را افزایش داده و برای ادامه روز خوشحال می سازد.

اما فقط کارهای روزمره نیستند که می شود برای آنها زمان ایجاد کرد. صرف زمان برای انجام هر کاری که برای شما ارزشمند است، می تواند خلاقیت تان را افزایش دهد.

اولین کاری که «ال لونا» بعد از بیدار شدن انجام می دهد، یادداشت خواب هایی که دیده با استفاده از نرم افزارهای تبدیل گفتار به نوشتار است. رویاهای او درکی عمیق از ضمیر ناخودآگاهش به او می دهند و همچنین منبعی الهام بخش از ایده های ناب هستند. او اغلب از شرح رویاهایش برای خلق آنها در نقاشی استفاده می کند.

«یوکو شیمیزو» مربی آموزشی و طراح است و برای رفتن به محل کار خود، سوار قطار کندرو می شود تا زمانی برای مطالعه داشته باشد.

می توانید در زمان های آزاد شده هر کاری انجام دهید؛ اما در نظر داشته باشید که کار خود را به یکباره شروع نکنید. روند آرام عادت صبحگاهی تاثیری آرام بخش برای ادامه روز دارد و از خسته شدن شما جلوگیری می کند.

می توانید برای عادت صبحگاهی خود، عصر روز قبل آماده شوید. شاید خیال کنید که عادت صبحگاهی برای صبح است؛ اما آماده شدن برای روز بعد چیزی است که می توانید عصر روز قبل انجام دهید.

خواب خوب در شب بسیار حیاتی و مهم است.

چگونه از خواب کافی در شب برای شروع فوق العاده در روز بعد مطمئن شویم؟ در یک کلمه می توان گفت با قطع شدن؛ یعنی با خاموش کردن وسائل دیجیتالی که شما را به دنیای بیرون متصل می کنند. عصر هر روز هرچه زودتر این کار را انجام دهید، بهتر است.

«نیر ایال»، نویسنده مطرح، روتر مخصوصی را در خانه تعبیه کرده است که حدود ساعت 10 شب به صورت خودکار اتصال او را به اینترنت قطع می کند. این بدین معنا است که او قبل از ساعت 11 معمولاً در رختخواب است.

«دیوید کدوی»، نویسنده و مجری پادکست، رویکردی مشابه دارد. او نمایشگرهای الکترونیک را هر شب در خانه خاموش می کند و از عینک های مخصوصی استفاده می کند تا نور صفحات نمایش مختلف در خواب او اختلالی ایجاد نکنند. اگر او هنوز آماده خواب نباشد، سراغ شبکه های اجتماعی نمی رود و در عوض کاری آرام بخش مانند مطالعه کتاب انجام می دهد.

ایمیل ها عامل دیگری هستند که می توانند عصر مانع آرامش شما شوند. به همین دلیل است که «جنی بلیک» بعد از ساعت 5 عصر، دیگر ایمیل های خود را چک نمی کند. این ترفندی است که آرامش را برایش در عصر فراهم می کند و او را برای فتح دنیا در روز بعد آماده می سازد.

تفکر و تعمق در طول روز می تواند به شما کمک کند تا ارتباط خود با دنیای بیرون را قطع کرده و فشار روی خود را کم کنید. وقتی جنی بلیک به رختخواب می رود، از خود درباره نکات مهم و نکات منفی روز خود سوال می کند. تفکر درباره مواردی که او می تواند به آنها افتخار کند، به او کمک می کند آرام شده و ذهن خود را پاک کند. بعد از آن او در یک چشم به هم زدن به خواب می رود.

«خوزه لوئیس ویلسون»، دبیر ریاضی هم اعتقاد زیادی به فواید جدا شدن از دنیای بیرون و آرامش داد. راز موفقیت او چیست؟ یک فنجان چای بابونه قبل از خواب.

در واقعیت قطع ارتباط با دنیای بیرون سخت تر از آن است که گفته می شود؛ اما جزئیات کوچک می توانند مفید باشند. «باب مور»، موسس شرکتی در زمینه سلامت مواد غذایی (Bob’s Red Mill) عصرها لباس روز بعد را آماده کرده و بدین شکل صبح روز بعد خود را خلوت می کند.

شب خواب کافی داشته باشید تا شاید بتوانید از شر ساعت برای بیدار شدن خلاص شوید.

اگر بیدار شدن از خواب و شروع روز در صبح برایتان سخت است، حتماً دلیل مشخصی برای آن وجود دارد: خواب نامطلوب شب. شاید برای شما اینکه سر ساعت مشخصی شب ها به خواب بروید، سخت باشد، اما باید برای آن تلاش کنید؛ زیرا میزان استراحت شما در طول شب ارتباط مستقیمی با میزان شادابی شما در روز بعد دارد.

اما تنها عادت صبحگاهی تان از خواب کافی و مناسب شبانه بهره نمی برد. خواب کافی برای سلامت کلی بدن تان واجب است.

موسس Huffington Post خانم «آریانا هافینگتون» این مسئله را با دردسرهای زیادی یاد گرفته است. در زمانی از زندگی او، بی خوابی به حدی رسیده بود که روزی غش کرده و استخوان گونه اش در اثر ضربه به روی میز شکسته است. در این هنگام بود که او تصمیم گرفت تغییراتی واجب را در زندگی خود به وجود آورد. امروز او سعی می کند هر شب 8 ساعت بخوابد و برای رسیدن به این هدف، هر شب ساعت 11 به رختخواب خود می رود. در واقع او به قدری روی خوابش کنترل دارد که دیگر برای بیدار شدن نیازمند کوک کردن ساعت نیست.

«اسکات آدامز» خالق کمیک های Dilbert هم روز خود را با 8 ساعت خواب شبانه می سازد. او باید تا حد ممکن زود از خواب بیدار شود؛ زیرا صبح ها بیشترین خلاقیت و بازدهی را دارد و همچنین شب ها ساعت 11 به رختخواب می رود. به گفته او این مسئله بسیار مهم است؛ زیرا کم خوابی ذهن را کند می کند. با محاسبات او، خستگی می تواند تا 10 نمره از ضریب هوشی کم کند.

این بدین معنا است که شاید زمان آن رسیده باشد که برای بیدار شدن کم کم کوک کردن ساعت را فراموش کنید. حداقل این کاری است که «برد فلد»، متخصص سرمایه گذاری انجام داد. برای سال ها، او در روزهای کاری ساعت 5 از خواب بیدار می شد و مهم نبود که کجای دنیا قرار دارد و در آخر هفته کمبود خواب را جبران می کرد. متاسفانه این عادت ناسالم سبب دورانی از افسردگی برای او شد. بعد از این حادثه ناخوشایند، او تصمیم به تغییر این عادت گرفت. حال او همیشه سعی دارد خواب کافی داشته باشد و برای این کار تا زمانی که بدنش نیاز به خواب دارد، بیدار نمی شود. گاهی ساعت بیدار شدن او به زودی 5:30 صبح است و گاهی 9 صبح.

حال متوجه شُدید که خواب کافی چقدر مهم است. زودتر خوابیدن یا دیرتر از خواب بیدار شدن دو گزینه روی میز هستند. اما اگر هیچکدام از این موارد برای شما مقدور نباشد، می توانید الگوی ثابتی برای خود در نظر بگیرید و بعدها به سراغ آن بروید.

فرزندان زمان بیدار شدن را به شما تحمیل می کنند؛ اما بچه دار بودن لذت های خود را هم دارد.

اگر قبل از بچه دار شدن، عادت ایده آل صبحگاهی خود را پیدا کرده اید، باید بگویم که به زودی بیدار شدن های سختی را پیش رو خواهید داشت!

وقتی بچه دار می شوید، الگوی قبلی که روز شما را شروع می کرد، به احتمال قوی دیگر موثر نخواهد بود. این موضوع لزوماً بد نیست. کودکان هم مانند والدین خود از عادت بهره می برند. نکته کلیدی این است که برنامه خود را به گونه ای تغییر دهید که برای فرزندان تان هم مناسب باشد.

بهترین چیز برای شروع این است که درک کنید فرزندان ساعتی هستند که شما را بیدار می کنند. آنها خیلی دقیق تر از ساعت تان تعیین می کنند که چه زمانی بیدار شوید.

«نیک بیلتون» کارمند شرکت Vanity Fair می گوید که قبلاً ساعت 6 صبح از خواب بیدار می شده است تا برخی از کارهای خود را انجام دهد. حال فرزند نوپای او هر روز ساعت 5:30 او را بیدار می کند. این الگوی جدید زندگی او است و حتی اگر بچه ها بیشتر بخوابند، سگ خانگی شان آنها را بیدار خواهد کرد.

یکی موسسان توئیتر، «بیز استون» تجربه مشابهی داشته است. فرزند 5 ساله او بین ساعات 6:30 و 7 صبح او را بیدار می کند. این زمان بسیار ایده آل است؛ زیرا او برای انجام کارهای خود دقیقاً یک ساعت زمان دارد.

پس اگر یکی از والدینی هستید که می خواهد کاری را صبح ها انجام دهد، باید قبل از فرزندان خود از خواب بیدار شوید.

دادستان کل ایالت واشینگتن، آقای «باب فرگوسن» بین ساعات 5 تا 6 صبح بیدار می شود که حدود 1 تا 2 ساعت را قبل از بیدار شدن فرزندان دوقلویش برای او فراهم می کند.

هر عادتی که انتخاب می کنید، فراموش نکنید که مهم ترین نکته این است وقتی بیدار شُدید، از زمانی که با خانواده خود سپری می کنید لذت ببرید. این موضوع بالاخص زمانی اهمیت بیشتری دارد که برای مثال مانند فرگوسن عصرها تا دیر وقت مشغول کار باشید.

در مسافرت به جای اینکه عادت خود را ترک کنید، سعی کنید آن را با شرایط تطبیق دهید.

وقتی در سفری تفریحی یا کاری هستید، سفر شرایط جدیدی را بر شما تحمیل می کند که احتمالاً راحتی خانه را برای انجام عادت های صبحگاهی ندارد. این موضوع خیلی زود الگوهای آشنای رفتاری را مختل می کند؛ اما راه حل هایی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانید کنترل اوضاع را بر عهده بگیرید.

اولین قدم این است که سعی کنید برخی از موارد عادت صبحگاهی خود را حفظ کنید.

خانم «کامرون راسل»، فعال سیاسی به دلیل ماهیت شغل خود همیشه در سفر است و این موضوع طرز فکر او را درباره عادت تغییر داده است. برای او عادت بیشتر شبیه تلاشی برای جا دادن ارزش هایش در برنامه سفری پیچیده او است. این مهم انعطاف پذیری و خلاقیت بسیاری را می طلبد. او هر جا که باشد، سعی می کند زمان اندکی را برای مطالعه سپری کند که می تواند در قالب نگاهی کوتاه به روزنامه در تاکسی یا صندلی آرایشگاه باشد. مهم نیست در پیرامون او چه می گذرد، او نمی تواند روز خود را بدون عادت الهام بخش و فوق العاده شروع کند.

راه حل های ساده تری هم وجود دارند. آقای سیگلر که در حرفه سرمایه گذاری فعالیت می کند، عادت خود را با فراپاچینوی استارباکس شروع می کند؛ زیرا فروشگاه های زنجیره ای استارباکس همه جا هستند. او می تواند عادت خود را در هر شهری که باشد، انجام دهد.

با این حال شما مجبور نیستید همیشه در هر شرایطی عادت خود را دقیقاً انجام دهید، در واقع تطبیق عادت صبحگاهی تان با شرایط در موقعیت های مختلف بسیار مفید است. «پیتر بالیتا» مدیر فناوری تحصیلی در شرکت Texas Instruments Inc دقیقاً همین کار را انجام می دهد. او با استفاده از مهارت های علمی و ریاضی، عادت مخصوصی برای ورزش ابداع کرده است که منطبق با شرایط پیرامون او است.

سفر می تواند روتین صبحگاهی را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد؛ اما به یاد داشته باشید با کمی خلاقیت و انعطاف می توانید برخی از عادات صبحگاهی خود را نگاه دارید و اگر سفر برنامه شما را کاملاً تحت تاثیر قرار دهد، نگران نباشید. این موضوع برای همه اتفاق می افتد. وقتی به خانه برگشتید، می توانید برنامه خود را از سر بگیرید.

حتی بهترین نقشه ها گاهی اوقات طبق برنامه پیش نمی روند، یاد بگیرید با تغییرات کنار بیایید.

دنیای عجیبی است، پُر از اتفاقات غیر منتظره. شاید بعضی صبح ها، اتفاقاتی که از اختیار شما خارج هستند، برنامه صبحگاهی تان را به هم بریزند؛ اما این اتفاقات نباید کل روزتان را خراب کنند. کسی که هوشیار باشد، هیچ وقت غافلگیر نخواهد شد. اگر شما برای اتفاقات غیر منتظره آماده باشید، در صورتی که اتفاقی رخ دهد، شانس بیشتری برای انجام کارهای خود خواهید داشت.

خانم دکتر «رومانا لاسکر» عادت خود را بر اساس اتفاقات غیر منتظره تنظیم می کند. بالاخره کار در بیمارستان همیشه مشکلات خود را دارد و او کنترلی بر اتفاقات آینده ندارد. شیفت ها به صورت روزانه عوض می شوند و تغییر بخش هر شش ماه رخ می دهد. او نمی تواند برنامه مشخص و ثابتی برای بیدار شدن یا فعالیت های روزانه داشته باشد. برای او برنامه متغیر است. اما او اجازه نمی دهد این تغییرات جلویش را بگیرند. شغل بسیار سنگینش به او یاد داده تا همیشه برای اتفاقات غیر منتظره آماده باشد و عکس العمل مناسبی از خود نشان دهد. کنار آمدن با اتفاقات غیر منتظره و وفق دادن سریع خود، عادت او است.

در واقع می توان گفت وفق دادن خود و انعطاف پذیری کمک تان می کند.

«آستین کلیون»، نویسنده، یاد گرفته است تا از روزهایی لذت ببرد که در آن عادت او خراب شده است؛ در واقع برای او چنین روزهایی، استراحت کوچکی در میان برنامه و عادت هستند.

«لئو بابوتا» موسس وبلاگ Zen Habits این رویکرد انعطاف پذیر را در پی گرفته و برای پرداختن به عادت صبحگاهی که شامل تمرین های هوشیاری است، بی خیال باقی کارها می شود. البته تا زمانی که عادتی نداشته باشید، نمی توانید از آن منحرف شده یا بی خیال آن شوید. در تنظیم عادت صبحگاهی مهم ترین چیزی که باید در ذهن خود داشته باشید، این است که این عادت باید جوابگوی نیازهایتان باشد.

«آنا ماری کاکس» روزنامه نگار و منتقد فرهنگی که مدتی دچار افسردگی بوده، عقیده دارد گاهی اوقات تنها بیدار شدن کافی است که به خودتان افتخار کنید. هدف شما این نیست که همه را راضی نگاه دارید و از اهداف خود عقب مانده و احساس گناه کنید؛ هدف این است که عادتی بدست آورید که با آن روز را به خوبی شروع کنید و به آرزوهای خود برسید.

درست شروع کنید.

اینکه چند ساعت اول روز را چگونه آغاز کنید، تاثیر بسیار عمیقی بر ادامه روز دارد. ممکن است در ادامه احساس خوشحالی کنید، آرامش بیشتری داشته باشید و برای فتح دنیا آماده باشید. خب چگونه روز خود را شروع می کنید؟ بهترین راه این است که به احساس خود اعتماد کنید و کاری کنید که به نظرتان بهتر است. ساعت 6 بیدار شدن و مدیتیشن کردن شاید برای برخی مانند نیروانا (عمق آرامش ذهن در دین بودا) به نظر برسد. برای بقیه اما شاید بیشتر دلیلی باشد که پتو را روی سرشان کشیده و باز بخوابند.

رمز موفقیت در رسیدن به عادت صبحگاهی ایده آل، تجربه و آزمایش است. ایده هایی را از این کتاب امتحان کنید که به نظرتان جالب می آیند. اگر خوش تان آمد، آن را ادامه دهید و اگر نه موارد دیگر را امتحان کنید. شک نکنید که عادت مخصوص خود را خیلی زود پیدا خواهید کرد.

64 تن از موفق ترین افراد امروزی چه وجه مشترکی دارند؟ آنها عادت صبحگاهی منسجمی دارند که برای باقی روز آنها را آماده می کند. البته وجه مشترک این افراد به همین جا ختم می شود. هر شخص مبتکری که در کتاب عادت هر صبح من مورد مصاحبه قرار گرفته است، برنامه خاصی برای صبح خود دارد؛ از نوشتن گرفته تا ورزش و مدیتیشن. رمز موفقیت در تنظیم عادت صبحگاهی این نیست که به تکنیک یا فعالیت خاصی برسید، بلکه شما باید کاری را پیدا کنید که منطبق با شما بوده و برایتان مناسب باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا