چکیده کتاب چهارچوب های ذهنی

تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

کتاب چهارچوب های ذهنی: تئوری هوش های چندگانه (Frames of Mind: The Theory of Multiple Intelligences)، نوشته هوارد گاردنر (Howard Gardner) در سال ۱۹۸۳ منتشر شده است و توضیح می دهد که بسیاری از اشکال هوش را نمی توان بوسیله آزمون هوش سنجید. فقط زمانی که طرز فکرمان را در مورد ذهن انسان توسعه بدهیم می توانیم برای ارزیابی ذهن و آموزش دادن به آن، روش های مناسب تری پیدا کنیم.

۲۰ سال پیش وقتی هوارد گاردنر استاد دانشگاه هاروارد کتاب چهارچوب های ذهنی: تئوری هوش های چندگانه را نوشت، عموم مردم فکر می کردند که می توان با استفاده از آزمون سنجش هوش، بهره هوشی افراد را سنجید. اگر در این آزمون ها کسی رتبه بالایی می گرفت به این معنی بود که فرد باهوشی است و فرصت های خاصی در زندگی دارد و اگر رتبه اش پایین بود به این معنا بود که فرد، گیرایی کندی دارد و فرصت های کمتری در اختیارش قرار می گیرد.

کتاب گاردنر این ایده را گسترش داد که هوش منطقی ریاضی یا هوش عمومی که معمولاً از طریق تست هوش سنجیده می شود معیار مناسبی برای سنجش قابلیت های یک شخص نیست. تست هوش شاید در پیش بینی موفقیت شما در موضوعات درسی مدرسه موثر باشد ولی در اندازه گیری توانایی شما در نوشتن یک سمفونی، برنده شدن در یک رقابت سیاسی، برنامه نویسی کامپیوتر یا یادگیری یک زبان خارجی چندان قدرتمند عمل نمی گند. گاردنر به جای پرسیدن این سوال که: «شما چقدر باهوش هستید؟» پرسش عاقلانه تر «هوش شما چطور است؟» را مطرح می کند.

ما بطور غریزی می دانیم که نحوه درس خواندن ما در مدرسه تعیین کننده میزان موفقیت ما در زندگی نیست و هر کدام از ما خیلی از آدم های باهوش را می شناسیم که در زندگی به جایی نرسیده اند و به راحتی نمی توان باور کرد که موفقیت شخصیت هایی مثل موتسارت، هنری فورد، گاندی یا چرچیل صرفاً در نتیجه بهره هوشی بالایشان بوده است.

کتاب چهارچوب های ذهنی، این ایده را در مورد هوش ارائه می کند که همه ما به شکل های متفاوتی باهوش هستیم و موفقیت در نتیجه پالایش و استفاده مکرر از استعدادهایی است که از آنها برخورداریم. در ادامه شما می توانید خلاصه کتاب چهارچوب های ذهنی را مطالعه نمایید.

چکیده کتاب ها ویژه مشترکان کتابخانه است. همین الان شما هم مشترک شوید و ادامه این چکیده کتاب را مطالعه نمایید.

برچسب ها
تبلیغات
فروشگاه شارژ، محصولات مجازی و خدمات بر خط های یو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط