ریزموج یا میکروویو چیست؟

تبلیغات

میکروویوها یا ریزموج ها شکلی از تابش الکترومغناطیس هستند که معمولاً طول موج آنها حدود چند سانتیمتر است و برای ارتباطات مورد استفاده قرار می گیرند؛ زیرا طول موج آنها دارای اندازه مناسب است و هدایت و کنترل آنها به راحتی انجام می گیرد.

ریزموج ها معمولاً از یک حفره فلزی تولید می شوند که تمام طول موج ها دقیقاً درون آن جا می گیرد. این حالت بسیار شبیه نحوه تولید صدا در لوله یک ارگ است. با استفاده از یک میزر می توان پرتوهای ریزموج بسیار پُر شدتی را تولید کرد.

از ریزموج ها برای خوراک پزی نیز استفاده می شود. در اجاق مایکروویو، مولکول های آب موجود در غذا، انرژی ریزموج را جذب می کنند و به همین دلیل غذا از درون گرم می شود و می پزد.

بطورکلی ریزموج ها نوعی تابش الکترومغناطیس هستند که طول موج آنها بین طول موج های امواج فروسرخ و امواج رادار قرار می گیرد. آنها به امواج رادیویی دارای فرکانس بسیار بالا شباهت دارند.

تبلیغات
خرید انواع کفش مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو استور

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ریزموج یا میکروویو چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا