سلاح‌های مایکروویو چگونه کار می‌کنند؟

اگرچه طول موج امواج مایکروویو از نور مرئی خیلی بیشتر است، اما در مقایسه با امواج رادیویی، طول موج کوتاه (یک میلی‌متر تا یک متر) و انرژی بیشتری دارند. از این امواج در سامانه‌های مخابراتی، سامانه‌های راداری و لوازم خانگی مانند اجاق‌های مایکروویو استفاده می‌شود.

در اجاق‌های مایکروویو، انرژی زیاد این امواج باعث افزایش فعالیت مولکول‌ها بخصوص آب شده که منجر به گرم شدن و پختن غذا می‌شود.

در کاربرد نظامی، همین توان و انرژی بالا برای آزار نیروهای دشمن یا ایجاد آسیب در تجهیزات آنها بکار می‌رود. نحوه عملکرد سلاح‌های مایکروویو بر اساس اینکه برای مقابله با نیروهای دشمن یا تجهیزات آنها استفاده شود، متفاوت است. از جمله معروف‌ترین سلاح‌های مایکروویو ضد نفر می‌توان سیستم مانع فعال را نام برد. این سلاح طی انفجاری دو ثانیه‌ای، انرژی مایکروویو متمرکز شده‌ای را آزاد می‌کند. ظرف چند ثانیه باعث سوزشی شَدید و غیر قابل تحمل در پوست و موجب فرار غیر ارادی فرد هدف گرفته شده می‌شود.

از آنجا که این امواج تنها تا زیر سطح پوست و تا عمق حدود دو میلی‌متر نفوذ می‌کنند، بهترین راه دفاعی پوشاندن سطح بدن و نقاط برهنه است. همچنین فرد با حفاظت خود از تابش مستقیم، پناه گرفتن پشت وسائل یا درون سنگر، تحرک و جابجایی می‌تواند مانع از تمرکز امواج و تاثیر سوء آنها شود.

اما گاهی برای از کار انداختن تجهیزات دشمن، از امواج مایکروویو با قدرت بالا استفاده می‌شود. سلاح‌هایی که از این امواج قدرت بالا استفاده می‌کنند، با انتشار انرژی شَدید در زمان بسیار کوتاهی موجب می‌شوند که یک جریان ناپایدار چند هزار ولتی در وسائل نیمه هادی به وجود آید. تجهیزات الکترونیکی، کامپیوترها، رادارها و بی‌سیم‌ها اولین آسیب دیدگان این سلاح‌ها هستند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا