اورانیوم چیست؟

تبلیغات

اورانیوم عنصری فلزی، رادیواکتیو و نقره ای است. این عنصر به صورت اکسید اورانیوم در نوعی اورانیت به نام پیچبلاند (Pitchblende) یافت می شود. اورانیوم در سال ۱۷۸۹ میلادی توسط مارتین کلاپروت (Martin Klaproth) – شیمیدان آلمانی – کشف شد. هانری بکرل (Henri Becquerel) – دانشمند فرانسوی – در سال ۱۸۹۶ میلادی ضمن آزمایش هایی که روی ترکیبات اورانیوم انجام می داد، متوجه شد که این عنصر دارای خاصیت رادیواکتیوی است.

اورانیوم فلزی براق و سفید رنگ است، ولی در مجاورت هوا تغییر رنگ می دهد و سیاه می شود. این فلز بسیار سنگین است؛ بطوریکه ۰.۰۲۸ متر مکعب آن حدود نیم تن وزن دارد. در گذشته از این ماده برای رنگ آمیزی ابریشم و ظروف چینی استفاده می شد.

اورانیوم طبیعی ترکیبی از دو ایزوتوپ ۲۳۸ و ۲۳۵ است. ۹۹.۲۷ درصد اورانیوم موجود در طبیعت، اورانیوم ۲۳۸ و ۰.۷۲ درصد آن، اورانیوم ۲۳۵ است.

این فلز به دلیل داشتن دو ویژگی منحصر به فرد، ماده ای بسیار گرانبها و با ارزش است. اولین ویژگی آن، داشتن خاصیت رادیواکتیوی است. اشعه رادیواکتیوی که از هسته اورانیوم خارج می شود، کاربردهای بسیاری دارد. از این اشعه در کشاورزی، صنایع، زیست شناسی و تحقیقات پزشکی استفاده می شود. ویژگی دیگر اورانیوم، انرژیی است که با شکافت هسته این ماده بدست می آید.

تبلیغات

دانشمندان در سال ۱۹۳۸ میلادی پی بردند که اورانیوم را می توان توسط ذرات نوترون بمباران کرد و هسته آن را شکافت. شکافت هسته ای روشی است که طی آن، هسته اتم اورانیوم ۲۳۵ توسط ذرات نوترون بمباران شده، به دو قسمت تقسیم می شود؛ در نتیجه نیرو و گرمای بسیار زیادی آزاد می شود. در سال ۱۹۴۵ میلادی بمب اتمی (که با استفاده از همین روش ساخته شده بود) در جنگ جهانی دوم علیه کشور ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن، اورانیوم ارزش و اهمیت روز افزونی یافت.

امروزه از انرژی حاصل از شکافت هسته ای برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می شود. جالب است بدانید که انرژی حاصل از یک کیلوگرم اورانیوم با انرژی حاصل از سه میلیون کیلوگرم زغال سنگ برابر است. به همین جهت از اورانیوم ۲۳۵ به عنوان سوخت در راکتورهای هسته ای استفاده می شود. انرژیی که از شکافت هسته ای در راکتورهای اتمی بدست می آید، برای حرارت دادن آب و تبدیل آن به بخار مورد استفاده قرار می گیرد. این بخار، توربین ها را به حرکت در می آورد و موجب تولید الکتریسیته می شود.

از اورانیوم برای جذب اشعه ایکس و اشعه گاما نیز استفاده می شود. از اکسیدهای این عنصر می توان به عنوان کاتالیزور در برخی از فعل و انفعالات شیمیایی استفاده کرد. چهار میلیونیم از پوسته زمین را اورانیوم تشکیل داده است. ترکیبات اورانیوم در سنگ ها نیز یافت می شوند. سنگ پیچبلنده مهم ترین سنگ معدن اورانیوم است. ذخایر اورانیوم جهان بیشتر در انگلستان، هند و آفریقا یافت می شوند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «اورانیوم چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا