آرسنیک چیست؟

تبلیغات

آرسنیک یک عنصر شیمیایی نیمه فلزی است که سه شکل جامد دارد: آرسنیک زرد، آرسنیک سیاه و آرسنیک خاکستری که پایدارترین آنها است. این ماده، ظاهری درخشان دارد و هادی یا رسانای بسیار خوبی برای گرما و الکتریسیته است، اما به سادگی می شکند.

آرسنیک خاکستری، در دمای 613 درجه سانتیگراد تصعید می شود (یعنی از حالت جامد به حالت بخار در می آید، بدون آنکه از حالت مایع گذر کند). آرسنیک را معمولاً با برشته کردن کانه های آن در هوا بدست می آورند.

آرسنیک خیلی سمی است و اگر برای مدتی طولانی در دوزهای کم به بدن برسد، باعث سرطان می شود. از زمان های باستان، آرسنیک را برای تولید سم، دارو و رنگ های نقاشی بکار گرفته اند. امروزه از این ماده فقط در ساخت حشره کش، مرگ موش، علف کش، لیزر، ترانزیستور و سایر قطعات الکتریکی و همچنین برای چقرمه کردن آلیاژها استفاده می شود.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «آرسنیک چیست؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب Kingfisher Science Encyclopedia، تالیف Catherine Headlam ترجمه محمود سالک از نشر Kingfisher Books، منتشر شده در ۱۹۹۱ با شابک ۹۷۸۰۸۶۲۷۲۸۵۳۳ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

تبلیغات
خرید انواع شلوار مردانه با بهترین قیمت و پرداخت درب منزل از های یو شاپ
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا