ویژگی چپ دست ها را بشناسید

سیزدهم آگوست (22 مرداد) روز جهانی چپ دستان معرفی شده است. چپ دست ها همیشه در همه جوامع در سراسر جهان در اقلیت بوده اند؛ تنها 10 درصد از جمعیت چپ دست هستند و یک درصد نیز دوسوتوانی دارند، یعنی با هر دو دست قادر هستند بنویسند و کار کنند. علت اینکه برخی افراد چپ دست هستند هنوز مشخص نشده است، اما دانشمندان معتقدند که در این افراد نوعی گرایش ژنتیکی وجود دارد و افراد چپ دست در خانواده خود تعداد چپ دستان بیشتری دارند.

حقایق رایج در مورد چپ دست ها کمتر مثبت هستند، مثلاً اینکه چپ دست ها طول عمر کوتاه تری دارند، یا اینکه بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی و میگرن هستند و ترس به آسانی بر آنها غلبه می کند. با این حال، صفات و ویژگی های جالب و مثبتی هم در مورد آنها وجود دارد. چپ دست ها تفکر و تصور سه بعدی قوی تری دارند، می توانند چند کار را به خوبی با هم انجام دهند و در مشاغل فنی و خلاق موفق تر هستند.

آشنایی با چپ دستان مشهور

همانطور که جهان روز جهانی چپ دستان را جشن می گیرد و یا حداقل یک نفر از هر ده نفر آن را جشن می گیرد، با هم نگاهی خواهیم داشت به چند چپ دست مشهور تاریخ.

باراک اوباما

در صد سال گذشته، روسای جمهور ایالات متحده بیشتر چپ دست بوده اند. جیمز گارفیلد، هربرت هوور، هنری ترومن، جرالد فورد، رونالد ریگان، جورج بوش، بیل کلینتون و باراک اوباما همگی چپ دست بوده اند.

چه چیزی در چپ دست ها وجود دارد که آنها را منتخب مردم می کند؟ برخی از کارشناسان معتقدند که افراد چپ دست استعداد بیشتری برای مهارت های زبانی دارند که به احتمال کمک موثری به فصاحت و بلاغت می کند که برای حضور در عرصه سیاست نقش پُر رنگی ایفا می کند.

بیل گیتس

ادعای اینکه ثروتمندترین مرد دنیا یک چپ دست است یکی از افتخارات مهم برای افراد چپ دست است. در واقع، مالک مایکروسافت و تعداد دیگری از شگفت آورترین افراد کسب و کار دنیا از جمله هنری فورد، جان دی راکفلر و رئیس سابق آی بی ام، لو گرستنر نیز چپ دست هستند.

مطالعه ای که بوسیله دفتر ملی تحقیقات اقتصادی انجام شد این ایده را مطرح کرد که مردان چپ دست از نوعی تفکر واگرا بهره مند می شوند که شکلی از خلاقیت است که در آن مغز از دانش متعارف به ارتباطات ناشناخته حرکت می کند.

اپرا وینفری

وینفری مجری معروف تلویزیونی، با داشتن ثروت 2.9 میلیارد دلاری و توانایی جادویی در به فروش رساندن کتاب فقط با یک اشاره به آنها دیگر به چیزی نیاز ندارد که او را از بقیه متمایز کند، اما او این تمایز را نیز دارد که یک چپ دست است.

از آنجایی که احتمال چپ دست بودن مردان بیش از زنان است، پس او حتی تمایز بیشتری دارد. دیگر همکاران چپ دست او نیز جولیا رابرتز و آنجلینا جولی هستند که در این زمینه موفق می باشند.

ناپلئون بناپارت

در داستان ها آمده است که ناپلئون به اینکه در عملیات ها و تمرینات نظامی افراد در سمپ چپ جاده و در دست داشتن سلاح در دست راست حرکت می کردند اعتراض کرده است، زیرا این کار چپ دستانی مانند او را در یک نقطه ضعیف استراتژیک قرار می داده است. هنگامی که او به قدرت رسید، امپراطور فرانسه که ملکه او، ژوزفین نیز یک چپ دست بوده است، به ارتش خود دستور داد تا جهت خود را تغییر دهند. غیر نظامیان نیز در کشورهایی که او فتح کرده بود باید همین کار را می کردند.

از این رو، ظاهراً قوانین جاده ها که هنوز هم وجود دارند در آن زمان متولد شدند و این موضوع را که چرا بریتانیایی ها هنوز هم در سمت چپ رانندگی می کنند توجیه می کند چرا که در واترلو از ناپلئون شکست خوردند.

ماری کوری

نه تنها ماری کوری، دانشمند اتمی چپ دست بود بلکه، همه خانواده او دانشمند و چپ دست بودند. کوری، که اصول رادیواکتیویته را کشف کرد و موفق به کسب دو جایزه نوبل شد، همسر پیر کوری بود که به او در تحقیقات اتمی کمک های بسیاری کرد و یکی از جوایز نوبل آنها مشترک بود.

مورخان بر این باور هستند که دختر آنها، ایرنه نیز چپ دست بود که او نیز به همراه همسرش برنده جایزه نوبل شدند و احتمالاً می توانید حدس بزنید که همسرش نیز یک چپ دست بود.

دانشمندان چپ دست بسیار خارق العاده هستند. علاوه بر خاندان کوری، اینشتین، نیوتن و آلن تورینگ (بنیانگذار علوم کامپیوتر مدرن) نیز چپ دست بودند.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «ویژگی چپ دست ها را بشناسید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا