با ناپلئون بناپارت آشنا شویم

ناپلئون بناپارت در 15 اوت 1769 میلادی در شهر آژاکسیو در جزیره کُرس متولد شد. او در فرانسه تحصیل کرد و زمانی که فقط 16 سال داشت، مدرسه نظام پاریس را به اتمام رساند و افسر ارتش شد. در سال 1789 میلادی انقلاب فرانسه رخ داد و ناپلئون از تغییرات ناشی از انقلاب استقبال کرد.

در سال 1793 میلادی فرانسه با انگلستان، هلند و اسپانیا وارد جنگ شد. ناپلئون در این زمان، در حالی که فقط 24 سال داشت، به فرماندهی توپخانه تولون در جنوب فرانسه منصوب شد. او دشمن را در نبردی سنگین بیرون راند و به خاطر شجاعتش، به درجه ژنرالی رسید.

ناپلئون در سال 1795 میلادی شورشیان را که قصد تصرف پاریس را داشتند، سرکوب کرد و به فرماندهی سپاه داخلی فرانسه منصوب شد. پس از آن، او به عنوان فرمانده سپاه فرانسه در ایتالیا برای جنگ با اتریش، به ایتالیا رفت. ناپلئون پس از شکست اتریشی ها قراردادی را به امضای دو طرف رساند که به موجب آن، سرزمین های وسیعی از جمله بلژیک، ضمیمه خاک فرانسه شد. او پس از بازگشت به وطن، قهرمان ملی نامیده شد.

ناپلئون در سال های 1798 و 1799 میلادی به سوریه و مصر حمله کرد؛ ولی این نبرد، موفقیت آمیز نبود. او و سپاهیانش بوسیله انگلیسی ها شکست خوردند و به فرانسه بازگشتند. در آن زمان، حکومت فرانسه متزلزل شده بود. ناپلئون پس از بازگشت به فرانسه با حمایت فرماندهان ارتش، شکل جدیدی از حکومت را با سه عضو شورای رهبری به وجود آورد و خود، رهبری شورای سه نفره را به عهده گرفت.

در اوایل دهه 1800 میلادی ناپلئون اصلاحات زیادی انجام داد. او مسیحیت را دین رسمی اعلام نمود و آموزش و پرورش را مردمی کرد. در طول حکومت او، صنایع توسعه و گسترش یافتند و دانشگاه ها به اوج شکوفایی رسیدند.

ناپلئون در سال 1800 میلادی اتریشی ها را شکست داد و در سال 1803 میلادی با انگلستان وارد جنگ شد. در سال 1804 میلادی او خود را امپراطور فرانسه خواند و در کلیسای نوتردام تاجگذاری کرد. بزرگترین پیروزی ناپلئون در نبرد با روسیه و اتریش در سال 1805 میلادی حاصل شد. پس از آن، او تا سال 1812 میلادی به جزء عقب نشینی های موقت در اسپانیا، در تمام نبردها پیروز بود.

ناپلئون در سال 1812 میلادی با 600 هزار سرباز به روسیه لشگرکشی کرد. این نبرد با وجود تسخیر مسکو، پایان دردناکی داشت. سپاهیان او آذوقه و تجهیزات کافی در اختیار نداشتند و مجبور به عقب نشینی شدند. صدها هزار فرانسوی در زمستان سرد و طاقت فرسای روسیه جان باختند. فقط یکصد هزار سرباز فرانسوی توانستند خود را به وطن برسانند.

در سال 1814 میلادی انگلیس، آلمان و اتریش به فرانسه حمله کردند و پاریس را فتح نمودند. به این ترتیب ناپلئون از قدرت کناره گیری کرد و به جزیره اِلب تبعید شد. او یکسال بعد، از الب گریخت و به فرانسه بازگشت. ناپلئون سپاه جدیدی گرد آورد و دولت صد روزه خود را بنیان گذارد. او در 15 ژوئیه 1815 میلادی در واترلو توسط انگلیسی ها شکست خورد و تسلیم شد. ناپلئون بناپارت این بار به جزیره سنت هلن در جنوب اقیانوس اطلس تبعید شد و شش سال آخر عمرش را در این جزیره گذراند. او چندین بار سعی کرد از این جزیره فرار کند؛ ولی تلاش هایش بی نتیجه بود. ناپلئون در طول اقامت در جزیره سنت هلن فرصت یافت تا خاطراتش را بنویسد.

ناپلئون بناپارت در 5 مه 1821 میلادی در جزیره سنت هلن درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد. در سال 1840 میلادی بقایای جسد او را به پاریس بازگرداندند. برخی چنین شایعه کرده بودند که او را بوسیله زهر به قتل رسانده اند. ولی امروزه مورخین این شایعه را با استفاده از پزشکی مدرن تکذیب کرده اند. پزشکان معتقدند که ناپلئون احتمالاً در اثر ابتلا به سرطان معده درگذشته است.

ناپلئون بناپارت سربازی شجاع و سیاستمداری بزرگ بود.

[toggle title=”برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.” state=”close” ]

مقاله علمی و آموزشی «با ناپلئون بناپارت آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر 1393 با شابک 978-964-307-221-6 به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

[/toggle]

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا