تاریخمجله چرا و چگونه؟

با ناپلئون بناپارت آشنا شویم

تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

ناپلئون بناپارت در ۱۵ اوت ۱۷۶۹ میلادی در شهر آژاکسیو در جزیره کُرس متولد شد. او در فرانسه تحصیل کرد و زمانی که فقط ۱۶ سال داشت، مدرسه نظام پاریس را به اتمام رساند و افسر ارتش شد. در سال ۱۷۸۹ میلادی انقلاب فرانسه رخ داد و ناپلئون از تغییرات ناشی از انقلاب استقبال کرد.

در سال ۱۷۹۳ میلادی فرانسه با انگلستان، هلند و اسپانیا وارد جنگ شد. ناپلئون در این زمان، در حالی که فقط ۲۴ سال داشت، به فرماندهی توپخانه تولون در جنوب فرانسه منصوب شد. او دشمن را در نبردی سنگین بیرون راند و به خاطر شجاعتش، به درجه ژنرالی رسید.

ناپلئون در سال ۱۷۹۵ میلادی شورشیان را که قصد تصرف پاریس را داشتند، سرکوب کرد و به فرماندهی سپاه داخلی فرانسه منصوب شد. پس از آن، او به عنوان فرمانده سپاه فرانسه در ایتالیا برای جنگ با اتریش، به ایتالیا رفت. ناپلئون پس از شکست اتریشی ها قراردادی را به امضای دو طرف رساند که به موجب آن، سرزمین های وسیعی از جمله بلژیک، ضمیمه خاک فرانسه شد. او پس از بازگشت به وطن، قهرمان ملی نامیده شد.

ناپلئون در سال های ۱۷۹۸ و ۱۷۹۹ میلادی به سوریه و مصر حمله کرد؛ ولی این نبرد، موفقیت آمیز نبود. او و سپاهیانش بوسیله انگلیسی ها شکست خوردند و به فرانسه بازگشتند. در آن زمان، حکومت فرانسه متزلزل شده بود. ناپلئون پس از بازگشت به فرانسه با حمایت فرماندهان ارتش، شکل جدیدی از حکومت را با سه عضو شورای رهبری به وجود آورد و خود، رهبری شورای سه نفره را به عهده گرفت.

در اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی ناپلئون اصلاحات زیادی انجام داد. او مسیحیت را دین رسمی اعلام نمود و آموزش و پرورش را مردمی کرد. در طول حکومت او، صنایع توسعه و گسترش یافتند و دانشگاه ها به اوج شکوفایی رسیدند.

ناپلئون در سال ۱۸۰۰ میلادی اتریشی ها را شکست داد و در سال ۱۸۰۳ میلادی با انگلستان وارد جنگ شد. در سال ۱۸۰۴ میلادی او خود را امپراطور فرانسه خواند و در کلیسای نوتردام تاجگذاری کرد. بزرگترین پیروزی ناپلئون در نبرد با روسیه و اتریش در سال ۱۸۰۵ میلادی حاصل شد. پس از آن، او تا سال ۱۸۱۲ میلادی به جزء عقب نشینی های موقت در اسپانیا، در تمام نبردها پیروز بود.

ناپلئون در سال ۱۸۱۲ میلادی با ۶۰۰ هزار سرباز به روسیه لشگرکشی کرد. این نبرد با وجود تسخیر مسکو، پایان دردناکی داشت. سپاهیان او آذوقه و تجهیزات کافی در اختیار نداشتند و مجبور به عقب نشینی شدند. صدها هزار فرانسوی در زمستان سرد و طاقت فرسای روسیه جان باختند. فقط یکصد هزار سرباز فرانسوی توانستند خود را به وطن برسانند.

در سال ۱۸۱۴ میلادی انگلیس، آلمان و اتریش به فرانسه حمله کردند و پاریس را فتح نمودند. به این ترتیب ناپلئون از قدرت کناره گیری کرد و به جزیره اِلب تبعید شد. او یکسال بعد، از الب گریخت و به فرانسه بازگشت. ناپلئون سپاه جدیدی گرد آورد و دولت صد روزه خود را بنیان گذارد. او در ۱۵ ژوئیه ۱۸۱۵ میلادی در واترلو توسط انگلیسی ها شکست خورد و تسلیم شد. ناپلئون بناپارت این بار به جزیره سنت هلن در جنوب اقیانوس اطلس تبعید شد و شش سال آخر عمرش را در این جزیره گذراند. او چندین بار سعی کرد از این جزیره فرار کند؛ ولی تلاش هایش بی نتیجه بود. ناپلئون در طول اقامت در جزیره سنت هلن فرصت یافت تا خاطراتش را بنویسد.

ناپلئون بناپارت در ۵ مه ۱۸۲۱ میلادی در جزیره سنت هلن درگذشت و در همان جا به خاک سپرده شد. در سال ۱۸۴۰ میلادی بقایای جسد او را به پاریس بازگرداندند. برخی چنین شایعه کرده بودند که او را بوسیله زهر به قتل رسانده اند. ولی امروزه مورخین این شایعه را با استفاده از پزشکی مدرن تکذیب کرده اند. پزشکان معتقدند که ناپلئون احتمالاً در اثر ابتلا به سرطان معده درگذشته است.

ناپلئون بناپارت سربازی شجاع و سیاستمداری بزرگ بود.

برای مشاهده منابع اینجا کلیک کنید.

مقاله علمی و آموزشی «با ناپلئون بناپارت آشنا شویم»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

برچسب ها
تبلیغات
راهنما و نیازمندی های رایگان خرید و فروش، استخدام و خدمات در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *