با سگ های نژاد چاو چاو آشنا شوید

آیا زندگی در کنار یک سگ چاو چاو پشمالو و دوست داشتنی را تجربه می کنید؟ پس خودتان را برای لحظات فوق العاده در کنارش آماده کنید و به سگ خود بهترین توجه و مراقبت را بدهید. سگ های چاو چاو نژادی زیبا، شیک و خاص هستند که بخصوص با توجه به موهای نرم و کرکی شان، به توجه و مراقبت ویژه نیاز دارند.

آموزش

سگ های چاو چاو بسیار رام و مطیع هستند و اکیداً توصیه می شود که از سنین پایین به جمع عادت داده شوند؛ بدین ترتیب می توانند با حیوانات دیگر و یا با اعضای خانواده ارتباط خوبی برقرار کنند. از همان زمان تولگی باید رفتاری قاطعانه با سگ چاو چاو خود پیش بگیرید تا بتوانید سگی خوب تربیت کنید.

آنها روحیه سلطه گر و برتری جویانه ای دارند، بنابراین باید در تربیت آنها قاطع و ثابت قدم باشید. بسیار مهم است که در تربیت سگ خود با صبر و حوصله، قاطعیت و درک رفتار کنید. در غیر این صورت، او تبدیل به حیوانی لجوج و یکدنده و نافرمان خواهد شد که برای اینکه حرفش را به کرسی بنشاند مبارزه می کند و با سگ های دیگر بسیار پرخاشگرانه رفتار خواهد کرد.

بیماری

چاو چاوها معمولاً بیماری های خاص نژاد خودشان را دارند. به دلیل شکل غیر عادی پلک هایشان، ممکن است از بیماری چشمی انتروپیون رنج ببرند که آن هم با جراحی قابل درمان است. سگ های چاو چاو ممکن است به بیماری دیسپلازی لگن و آرنج، سرطان، آب مروارید، مژگان زیادی، پیچ خوردگی معده، طویل شدن کام، جابجایی استخوان کشکک، عفونت گوش و خارش های پوستی دچار شوند که در این صورت باید بهترین مراقبت را به سگ خود بدهید.

تحرک و تغذیه

در صورتی که یک سگ چاو چاو دارید و در آپارتمان زندگی می کنید، باید 3 بار در روز برای قدم زنی با سگ خود به بیرون بروید. در صورتی که حیاط دارید اجازه بدهید در آنجا هر طور که دوست دارد پرسه بزند. این نژاد از سگ ها به گرما بسیار حساس هستند، پس اگر در جای گرمی زندگی می کنید، قطعاً سگ شما شدیداً اذیت می شود. بنابراین در فصول گرم، حیوان خود را در محیطی خنک و دور از آفتاب نگه دارید و آب خنک تازه در دسترسش قرار دهید. همچنین برای تحمل بیشتر گرما، بهتر است موهایش را کوتاه کنید.

در خصوص غذا، باید سگ خود را با میزان لازم و کافی از پروتئین، کربوهیدرات، چربی ها و مواد معدنی و ویتامین ها تغذیه کنید. رژیم غذایی آنها باید متعادل باشد و تمامی این مواد مغذی باید در رژیم آنها بدون کم و زیاد موجود باشد. تغذیه خوب و سالم برای سلامت بدن و حفظ شرایط پوشش موی بدن آنها به بهترین شکل، ضروری است. وزن سگ خود را بدانید و در صورت اضافه وزن، دادن جایزه های خوراکی اضافی را لغو و سهم وعده های غذا را کاهش دهید. وعده غذایی آنها باید کم کالری اما با بالاترین میزان پروتئین، مواد معدنی و ویتامین ها باشد؛ در ضمن باید در وعده غذایی آنها فیبر گنجانده شود و می توان با غذاهای تر آن را مخلوط کرد.

سگ های چاو چاو خیلی سگ های فعال و پُر جنب و جوشی نیستند و شاید حتی به عنوان سگ های تنبل هم شناخته شده اند؛ بنابراین به منظور تشویق آنها به تحرک و جلوگیری از اضافه وزن آنها، باید آنها را برای قدم زنی به بیرون ببرید. این کار را پشت گوش نیاندازید علی الخصوص که سگ شما هم تمایلی برای بیرون رفتن از خانه نشان نمی دهد و همواره راه هایی برای بازی کردن با حیوان خود پیدا کنید. همواره توصیه می شود که از ایمن بودن محلی که سگ خود را برای بازی و قدم زنی می برید اطمینان حاصل کنید چرا که ممکن است آسیبی به کتف های خود وارد کند.

پیرایش

یکی از مهم ترین نکات مراقبتی در مورد سگ های چاو چاو، پوست بدن آنها است. به دلیل پوشش بدنی که از کرک ضخیم دارند، سگ های چاو چاو ممکن است به امراض پوستی سختی مبتلا شوند. بنابراین شما باید هر روز با شانه کردن های منظم، موهای بدن حیوان خود را مرتب و تمیز و آراسته نگه دارید و به هنگام ریزش مو به پوست های زیرین دقت ویژه ای داشته باشید.

به هنگام شانه زدن باید از برس نرم استفاده کنید تا پوسته های بدن را جدا کرده و از گره خوردن مو و کرک پیشگیری کنید. اگر گره ای در موها می بینید سعی کنید قبل از برس زدن، با دست گره را باز کنید وگرنه حیوان شما اذیت می شود. از پشت گردنش شروع کرده و همینطور به پایین و به آرامی ادامه دهید.

در طول کار، حتماً بدانید که چگونه سگ خود را آرام نگه دارید. در صورتی که متوجه شُدید که سگ تان عصبی شده، حتماً کارتان را متوقف سازید. به منظور آسان تر باز کردن گره ها، در جاهایی که گره های بیشتری می بینید می توانید از پودر نشاسته ذرت استفاده کنید تا پوست حیوان آسیب نبیند. پس از آنکه تمامی گره ها را باز کردید، باید سگ خود را به حمام ببرید تا تمامی پوسته ها و موهای باقیمانده شسته شود. پس از شستشو و قبل از خشک کردن، از شامپوی نرم کننده استفاده کنید تا مو و پوست حیوان را نرم و لطیف نگه دارید. عدم خشک کردن صحیح موی حیوان نیز یکی دیگر از عوامل ایجاد گره در موهای حیوان است.

منابع

مقاله علمی و آموزشی «با سگ های نژاد چاو چاو آشنا شوید»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه علمی پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

دکمه بازگشت به بالا